Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πυρασφάλεια σε κομμωτήριο


kaL topo

Recommended Posts

Καλησπέρα! Θα μπορούσε κάποιος να μου πει ποια είναι τα δικαιολογητικά που πρέπει να καταθέσω για πυρασφάλεια σε κομμωτήριο, το οποίο θα στεγαστεί σε κτήριο του 1976?

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωσή σου εμπίπτει στην Πυροσβεστική Διάταξη 8γ - Εμπορικά καταστήματα (ΦΕΚ276/Β/2007), κατηγορία Ζ1. Χρειάζεται σύγχρονο σχέδιο κάτοψης επί τρία με σημειωμένα τα ελάχιστα μέτρα ενεργητικής πυροπροστασίας (δύο πυροσβεστήρες, μία φωλιά, ένα φως), μισθωτήριο, στέλεχος οικοδομικής άδειας, υπεύθυνες δηλώσεις ιδιοκτήτη-μηχανικού σύμφωνα με την πυρ. διάταξη 13/2008. Δεν χρειάζονται πλέον υπευθυνη δήλωση πυροσβεστηρά και τιμολόγια, παρά μόνο επιπλέον υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη για τη λήψη των απαιτούμενων μέτρων.

Link to comment
Share on other sites

...

κομμωτήριο, το οποίο θα στεγαστεί σε κτήριο του 1976?

Η υπάρχουσα πολεοδομική χρήση του χώρου είναι οικία ή κατάστημα?

Link to comment
Share on other sites

η εμπειρία μου μέχρι τώρα μου έχει δείξει πως καλά όσα λέμε εδώ αλλά στην πυροσβεστική πρέπει να πας εκεί και να ξέρεις και συγκεκριμένα για ποιο χώρο θες τι.

Link to comment
Share on other sites

Για κτίρια προ του 1989 (νέα κτίρια) την πυροσβεστική δεν την ενδιαφέρει η πολεοδομική κατάσταση του χώρου. Δεν απαιτείται κάτοψη πολεοδομίας, μόνο μία σύγχρονη αποτύπωση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Πού μπορώ να βρώ την καινούργια διαταγή ppaleoho;

Έχω μια ίδια περίπτωση με τον kal_topo.

Φαντάζομαι ότι η διαδικασία ολοκληρώθηκε με τον προαναφερόμενο τρόπο, έτσι;

Ενημερωμένες κατόψεις (χωρίς μελέτη ενεργητικής) συν στέλεχος οικοδομικής άδειας συνοδευόμενο από τις υπεύθυνες δηλώσεις του ιδιοκτήτη..

Edited by michael1983
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καταργήθηκε το απαλλακτικό (πήρα σήμερα ένα από τα τελευταία) γυρνάμε στα παλιά μελέτη σχέδια κτλ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα συνεχίζουμε όπως κάναμε και παλαιότερα, σύμφωνα με αυτά που ζητούσαν στην 8γ/2007 για τα εμπορικά καταστήματα, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.