Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Καταχώρηση ΠΕΑ στο Buildingcert


katrmp

Recommended Posts

συναδελφοι επειδη πάω να περάσω στοιχεία στο buildingcert για πρωτο μου πεα να ρωτήσω για να μην κάνω πατ'ατα

1. οι ιδιοκτ'ητες που είναι πολλοί βάζω έναν στην πρώτη φάση και τούς υπόλοιπους μπορώ και μετά στην καρτέλα με το τοπογραφικό και την φωτο ή μπαίνουν απαραίτητα όλοι αρχικά και πώς;

2. η φωτο και το τοπογραφικό τι μέγεθος θα έχουν

3. το τοπογραφικό έχω σε Α4 να το σκανάρω;

5. sos είναι απαραίτητο να κάνουμε σενάριο; και αυτό σημαίνει να το τρέξουμε σαν κτίριο1 ή απλά αναφ'ερουμε κάπου συστασεις;

Link to comment
Share on other sites

katrmp

- Βάλε στην αρχή ένα ιδιοκτήτη και στην συνέχεια προσθέτεις τους υπόλοιπους. Σου δίνει την δυνατότητα στο <<ιδιοκτήτες>>.

 

- Τα μεγέθη τα γράφει στο buildingcert. 300 Kb για τη φώτο και 1 Mb για το τοπογραφικό. Πρόσεξε την μορφή τους. Να είναι JPEG.

 

- Ναι, γράψε αν θέλεις ύψη γειτονικών πολυκατοικιών και σκανάρισε σε βολικό μέγεθος.

 

- 1 σενάριο οπωσδήποτε. Δεξί κλικ στο εικονίδιο του κτιρίου (το πράσινο σπιτάκι αριστερά) και κάνεις αντίγραφο κτιρίου. Στο Περιγραφή της πρώτης κάρτας γράφεις περιληπτικά τις βελτιώσεις που κάνεις. π.χ. εγκατ. επιλ. ηλιακού θερμ. 4 τμ. Μικρό κείμενο με συντμήσεις για να χωρέσει. Πας στα συστήματα και βάζεις τον ηλιακό. Πρέπει να σου ανεβάζει τουλάχιστον 1 κατηγορία η πρόταση ή οι προτάσεις που θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω. να ρωτησω οταν καταχωρησω αρχικά τα στοιχεία πώς εξάγω xml στον υπολογιστή μου;

2. μετα θα δουλε'υω αυτό το xml off-line στο τεε-κενακ; και πώς αυτά τα στοιχεία θα τα περάσω στο buildingcert;

Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα του buildingcert, αφού κάνεις εισάγεις τα αρχικά στοιχεία (στοιχεία ακινήτου, ιδιοκτητών κτλ) κάνεις καταχώρηση. Μετά κάπου πάνω αριστερά έχει επιλογή δημιουργίας αρχείου xml, το κατεβάζεις και το ανοίγεις με το πρόγραμμα του ΤΕΕ. Εκεί θα δεις τα αρχικά σου στοιχεία και στη συνέχεις το δουλεύεις. Οταν τελειώσεις πάλι στην σελίδα κάνεις αποστολή του αρχείου σου στο ανάλογο πεδίο, ανάλογο με αυτό που κατάχωρείς την φώτο και το τοπογραφικό. Αν λείπει κάτι το εμφανίζει με κόκκινα γράμματα πάνω πάνω. Τέλος ορίστική υποβολή και είσαι οκ.

Σημείωση...Τα πάντα αλλάζουν πριν την οριστική υποβολή μετά τέλος..μόνον με ανάκληση. Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα φωτογραφια και τοπογραφικο και με κινητό και με ψηφιακή και με μικρη ανάλυση και βγαίνουν πάνω από 1ΜΒ. Πως το λύνω;;;;

Link to comment
Share on other sites

αν τελειώσω την επεξεργασία στο τεε-κενακ και έχω το xml στον σκληρό πρεπει να πατησω πρίν πάω στο buildingcert αυτο πού λεει <<δημιουργια αρχειου πρός υποβολή>>; Δεν είναι ήδη έτοιμο για υποβολή; και αν πρέπει τότε θα δημιουργηθει άλλο xml από αυτό που δούλευα;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δουλέυεις ένα οποιδήποτε xml από το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ αλλά χωρίς τα αρχικά στοιχεία (διεύθυνση, όνομα ιδιοκτήτη κτλ σχετικά). Αυτά φαίνονται από <<Δημιουργία Αρχείου XML

για εισαγωγή στο λογισμικό της επιθεώρησης>>. Το κατεβάζεις και το ανοίγεις από το xml σου εκέι που λέει <<εισαγωγή στοιχείων>> (το γκρυ) και είσαι οκ..Ελπίζω αυτό να εννοείς

Link to comment
Share on other sites

το έχω κατεβάσει απο το buildingcert και αυτό δουλεύω με όλα τα στοιχεία. αυτο για να το ανεβάσω πάλι στο buildingcert μπορώ από τον σκληρό κατευθείαν ή πρεπει πρώτα να το έχω

πατ'ησει <<Δημιουργία Αρχείου XML

για εισαγωγή στο λογισμικό της επιθεώρησης>> πρίν βγω από το τεε κενακ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.