Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Καταχώρηση ΠΕΑ στο Buildingcert


katrmp

Recommended Posts

Δεν νομίζω για ένα απλό ΠΕΑ να θέλει σενάριο. Ποιος ο λόγος αφού απλά βεβαιώνεις την ενεργειακή κατάταξη του κτιρίου.

Για το πρόγραμμα ναι θέλει σενάρια.

Για το εξοικονομώ δεν ισχύει αυτό που λες, διότι μπορεί με δύο διαφορετικά σενάρια να ανέβεις μία κατηγορία, αλλά το ένα να κάνει απόσβεση σε διαφορετικό χρόνο από το άλλο, οπότε ο ιδιοκτήτης θα αποφασίσει ποιο θα εκτελέσει.

Link to comment
Share on other sites

hkamp, δυστυχώς δεν έχεις καθόλου άδικο...Το διαπίστωσα και εγώ μετά από κάποιες αντιφατικές τηλεφωνικές επικοινωνίες, όπου κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά εκεί...Περισσότερο εμπιστεύομαι την γνώμη συναδέλφων παρά των υποτίθεται υπευθύνων. Γιαυτό πάντα στον πελάτη (ως επι το πλήστων παλαιά κτήρια) κάνω πάντα 1 σενάριο.

Να σε ρωτήσω..

Στο 3ο σενάριο: από Η σε Δ, περιλαμβάνεις και τις αλλαγές του 1ου και 2ου συν κάτι άλλο, ή κατευθείαν με μία καινούργια (χωρίς να υπάρχει στα 2 προηγούμενα) πας από Η-Δ?

Link to comment
Share on other sites

Faethon μεταφέρω απόσπασμα από την παρ. 8 του help του προγράμματος ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ:

 

<<Ο χρήστης μπορεί να διαμορφώσει και να αξιολογήσει μέχρι και 3 διαφορετικά σενάρια για το προς επιθεώρηση κτίριο/ τμήμα κτιρίου. Ανάλογα με την ανάλυση των αποτελεσμάτων από τους υπολογισμούς, ο χρήστης επιλέγει και αξιολογεί συγκεκριμένες συστάσεις για τη βελτίωση της ενεργειακής απόδοσης του κτιρίου. Τελικά, ο επιλέγει τουλάχιστον μία έως τρεις συστάσεις για τη βελτίωση της ενεργειακής απόδοσης του κτιρίου / τμήματος κτιρίου, οι οποίες, στο προς υποβολή αρχείο πρέπει είναι ιεραρχημένες και σε σχέση με το κόστος / ενεργειακό όφελος που συνεπάγονται.>>

Και δεν αφορά μόνο το πρόγραμμα εξοικονομώ.

 

Για το όλο πρόγραμμα του εξοικονομώ, επειδή δεν μπόρεσα να τους καταλάβω και μάλλον ούτε αυτοί είναι σίγουροι για πως ακριβώς διεκπεραιώνεται το πρόγραμμά τους, σε ένα που έκανα (και τελευταίο, δεν ξαναασχολούμαι μαζί τους), έβαλα αναγκαστικά 1 σενάριο. Αυτό που θα επιδοτούνταν.

Γιατί συνήθως με τους γραφειοκράτες δεν βγάζεις άκρη και δεν θέλεις να μπλέξεις........

Σε μερικά όμως για πώληση όταν είχα χρόνο και όρεξη, δοκίμαζα τα 3 σενάρια. Τώρα αν πρέπει σε καθένα να ανεβαίνεις διαφορετική κατηγορία, το χέρι μου στη φωτιά δεν το βάζω αλλά μου φαίνεται πιο λογικό. Αλλιώς γιατί να κάνεις 2 σενάρια που σε ανεβάζουν στην ίδια κατηγορία; Επέλεξε να παρουσιάσεις το πιο φτηνό.

Θα μου πεις δεν ανεβαίνεις με το ίδιο τρόπο.... και θα έχεις δίκαιο.

 

Ικαρε, επειδή δεν έχεις και τις τόσες πολλές επιλογές να ανεβαίνεις κατηγορίες με διάφορους τρόπους, κάθε κατηγορία που έβαζα περιλάμβανε και τις προηγούμενες βελτιώσεις. Περίπου όπως το παράδειγμα για ΠΕΑ του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά σε ότι σενάρια έχω κάνει μέχρι τώρα, βάζω για παράδειγμα στο πρώτο "Υπάρχον κτίριο με αλλαγή κουφωμάτων".

Στο δεύτερο βάζω "Υπάρχον κτίριο με αλλαγή κουφωμάτων και ηλιακό θερμοσίφωνα"

και στο τρίτο βάζω "Υπάρχον κτίριο με αλλαγή κουφωμάτων, ηλιακό θερμοσίφωνα και αλλαγή λέβητα".

Είναι σίγουρο πως σε κάθε σενάριο έχω και βελτιωμένη απόδοση.

Νομίζω (χωρίς να είμαι σίγουρος) πως το ένα σενάριο είναι υποχρεωτικό.

 

Απλά στο παράρτημα 7 συμπληρώνω τα στοιχεία από το σενάριο με τις επεμβάσεις που θέλει να υλοποιήσει ο πελάτης μέσω του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

hkamp μπορεί και να έχεις δίκιο αλλά εγώ έμεινα στο "μπορεί" που λέει, που σημαίνει πως έχει την δυνατότητα.

Για το πρόγραμμα είναι απαραίτητο η παρέμβαση ή οι παρεμβάσεις που θα γράψει ο επιθεωρητής στο έντυπο παρεμβάσεων να έχει καταγραφεί και στο ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Τα σεναρια μπαινουν ιεραρχικα....αυτο σημαινει οτι ξεκινας απ αυτο που επιφερει την μεγαλυτερη βελτιωση (συγκριτικα βεβαια και με το κοστος) και προχωρας με τα υπολοιπα...

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις δηλ. μια διαίρεση κόστος/ενεγ. όφελος και τα βάζεις με την φθίνουσα σειρά;

Κι' αυτό σωστό ακούγεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

συναδελφοι μηπως γνωρίζεται εγγονός ενηλικος εχει 100% κυριοτητα και η γιαγιά έχει κρατησει 30% επικαρπία μόνο.Πώς τα βάζω στο buildingcert; και με τι ποσοστα;

2.πως τα βάζω στο τεε;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.