Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Καταχώρηση ΠΕΑ στο Buildingcert


katrmp

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Ερωτηση:

Αν το ΠΕΑ βγει σε λαθος ονομα (αλλα για το σωστο ακινητο), τοτε ο συμβολαιογραφος εχει προβλημα?

 

Edit

Απαντηση (σημειο β και γ) http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=zRrLeFjuX30%3d&tabid=338&language=el-GR

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μεταφορά μηνύματος από άλλο θέμα

miltos

 

Με συγχωρειτε γιατί -προφανώς- είμαι εκτός θέματος, αλλά προσπαθω να ανοίξω μια επιθεωρηση που έχω σε εκκρεμότητα ή έστω να της πατήσω υποβολή στο buildingcert και κολλάει το σύμπαν! Ουτε πιάνει να πατήσω οριστική υποβολή μιας κ είναι έτοιμο και θέλω να το εκδόσω σήμερα ωστε να το στείλει σε άλλη καρτέλα και να το ανοίξω από εκει... Μήπως αντιμετωπίζει κάποιος συνάδελφος κάτι παρόμοιο ή έχει κάποια ιδέα τι κάνω σ αυτή την περίπτωση? Ειναι κ το πρώτο μου κ δεν έχω ιδέα!

Όσο για τηλέφωνο στο ΥΠΕΚΑ... ουτε λόγος να το σηκώσουν!

Χίλια ευχαριστώ!

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Έιμαι ηλεκτρολόγος ΤΕ και προσπάθησα να συμπληρώσω την Αίτηση Ένταξης στο Μητρώο των Μόνιμων Ενεργειακών Επιθεωρητών στο https://www.buildingcert.gr

το προβλημά μου είναι οτι μου ζητάει υποχρεωτικά αριθμό μητρώου ΤΕΕ και εγώ έχω μόνο αριθμό μητρώου ΕΕΤΕΜ.

Θα πρέπει να γραφτώ στο ΤΕΕ υποχρεωτικά?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Προσπαθώ να εκδόσω ένα ΠΕΑ σε ισόγειο κατάστημα.

Στο buildingcert.gr μου έχει σαν επιλογές στη χρήση

κτιρίου μόνο μονοκατοικία ή πολυκατοικία και όχι κατάστημα.

Επέλεξα πολυκατοικία, αλλά όταν το περνάω στο λογισμικό του ΤΕΕ δεν

μπορώ να κάνω έλεγχο φωτισμου.

 

Έχει αντιμετωπίσει κανένας συνάδελφος κάτι αντίστοιχο?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κατάστημα στο ισόγειο πολυκατοικίας δεν δηλώνεις πολυκατοικία αλλά κατάστημα.

Σαν χρήση δηλαδή του κτηρίου βάζεις την χρήση για την οποία εκδίδεται το ΠΕΑ στο buildingcert και όχι την χρήση του κτηρίου στο οποίο ανήκει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και μένα το ίδιο μου είχε συμβεί. Δημιούργησα το xml με τα στοιχεία, έβαλα χρήση κατάστημα, ώστε όταν περαστεί στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ να μη σβήσει τη καρτέλα φωτισμού. Αποθήκευσα το νέο xml και το ανέβασα στο buildingcert.Απο κει και έπειτα μπορείς να ξαναλλάξεις στις επιλογές τη χρήση σε πολυκατοικία (και καταχώριση), να φανεί στο πιστοποιητικό και να γράψεις στον αριθμό ιδιοκτησίας ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ Ι1. Αλλά και πάλι, αυτό που λέει ο hkamp είναι το σωστό.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

επειδή μου έτυχε πεα με τακτοποίηση με 4014 ποιόν Α/Α βάζω του έργου από το σύστημα αμοιβών πού πρέπει να ερθω σε επικοινωνία με τον μηχανικό? ή τον Α/Α Δήλωσης πού είναι πάνω στην βεβαίωση περαίωσης της διαδικασίας υπαγωγής και περιγράφεται και στο συμβόλαιο? μήπως ταυτίζονται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.