Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πώς θα τακτοποιούνται τα αυθαίρετα


Recommended Posts

Συνάδελφοι, και στα εκτός σχεδίου που δεν υπάρχει καθόλου άδεια

(ένα αυθαίρετο που νομιμοποιήθηκε επί Τρίτση) και τώρα έχει μετατραπεί σε 2όροφη μεζονέτα πώς θα αποδεικνύεται πότε έγινε?(το ρώτησα και σε άλλο θέμα αλλά δεν μου λύθηκε η απορία).

Έχω υποψήφιο πελάτη ο οποίος τώρα χτίζει αυθαίρετο σε εκτός σχεδίου και λέει θα δηλώσει ότι τελείωσε πριν τις 28/07/2011.

Και από άλλους συναδέλφους που ξέρω...πολλοί έχουν ξεκινήσει να χτίζουν ότι αυθαίρετο προλάβουν για να το δηλώσουν ψευδώς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 720
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε ssouanis δεν είναι απαραίτητο να προυπάρχουν όλα αυτά που λες... μήνυση δεν έγινε , ρεύμα πήρε από το αρχικό οίκημα και ένσημα δεν νομίζω ότι κόλλησε

 

Δεν λέω ότι είναι απαραίτητο να υπάρχουν. Μπορεί να υπάρχουν όμως. οπότε τα χρησιμοποιείς έτσι.

Μετά είναι το Ε9, όπου βάσει του νόμου, αυτό που γράφει θα το λαμβάνει υπόψη του.

Επίσης υπάρχει και το Ε1 για την περίπτωση π.χ. παραθεριστικής κατοικίας.

Κάπου στο νόμο αναφέρει ότι θα λαμβάνεται υπόψη κάθε δημόσιο έγγραφο που αποδεικνύει το έτος κατασκευής.

Τώρα άμα δεν είναι δηλωμένο ούτε εκεί και δεν υπάρχει άλλος τρόπος 2 είναι τα ενδεχόμενα που μου έρχονται στο μυαλό:

1. ή με δήλωση ιδιοκτήτη οπότε γράφεις ότι θέλεις

2. ή θα πάει με συντελεστή 1.00. "Αδυναμία αποδείξεως του έτους κατασκευής, συνεπάγεται συντελεστή 1.00". Ένα τέτοιο πράμα.

 

Έχω υποψήφιο πελάτη ο οποίος τώρα χτίζει αυθαίρετο σε εκτός σχεδίου και λέει θα δηλώσει ότι τελείωσε πριν τις 28/07/2011.

Και από άλλους συναδέλφους που ξέρω...πολλοί έχουν ξεκινήσει να χτίζουν ότι αυθαίρετο προλάβουν για να το δηλώσουν ψευδώς.

Θα παίξει πολύ αυτό. Θα λες ότι το έχτισα τον Ιούνιο του 2011, οπότε δε φαίνεται και στο Ε9, αφού θα πρέπει να δηλωθεί το 2012 κτλ κτλ κτλ.

Θα πάει με συντελεστή 1,00 και δε θα ενοχληθεί κανείς. Λεφτά θέλουν να μαζέψουν.

Link to comment
Share on other sites

άλλη μία ερώτηση (ίσως να έχει αυτονόητη απάντηση):

με το νέο νόμο τακτοποιούνται υπόγεια που απόκτησαν κύρια χρήση, αλλά σε οικοδομή που έχει υπόλοιπο δόμησης, δίχως να χρειαστεί να γίνει οριζόντια?-3 ιδιοκτήτες

Συμφέρει? ή να πάει κανονικά με τον 3843?

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός υποχρεούται

οποιαδήποτε παράβαση υφίσταται στο υπό τακτοποίηση ακίνητο

να την επισημαίνει?

Αν π.χ. ο ιδιοκτήτης δεν επιθυμεί να τακτοποιήσει μία πισίνα γιατί θα την μπαζώσει, αλλά τελικά η πισίνα παραμείνει

θα έχει ο μηχανικός κάποια επίπτωση?

 

Με λίγα λόγια

θα υποχρεωνόμαστε να σαρώνουμε το ακίνητο

και να αποτυπώνουμε οποιαδήποτε παράβαση?

Από παντελή έλειψη αδείας μέχρι παράβαση του κτιριοδομικού κανονισμού?

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να έχει διευκρινιστεί αυτό, αλλά αν πεις στον ιδιοκτήτη ότι για να

το μεταβιβάσει θα χρειαστεί πιστοποιητικό νομιμότητας όπου ο μηχανικός δεν θα μπορεί να κάνει τα στραβά μάτια λόγω κυρώσεων ίσως να το ξανασκεφτεί αν θα ζητήσει απτο μηχανικό να μην του τακτοποιήσει πισίνα ή οτιδήποτε άλλο

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός υποχρεούται

οποιαδήποτε παράβαση υφίσταται στο υπό τακτοποίηση ακίνητο

να την επισημαίνει?

 

Δεν προκύπτει άμεσα τέτοια υποχρέωση για το μηχανικό όσον αφορά τη διαδικασία δήλωσης αυθαιρετων.

Υποχρέωση να "σαρώνουμε" το κτίριο θα έχουμε όταν θα καλούμαστε να δηλώσουμε σε μεταβιβάσεις κλπ για το σύννομο κτιρίου και χρήσης - εκεί καταλαβαίνω ότι ναι θα πρέπει να επισημαίνουμε κάθε αλλαγή έστω και μικρή (περά από τα βασικά κάλυψη, δόμηση, ύψος κλπ) διότι στο άρθρο 23,παρ.4 γράφει " .....καθώς και ότι δεν έχει εκτελεσθεί άλλη αυθαίρετη κατασκευή..." δηλ. όπως το καταλαβαίνω εγώ ακόμη και μία μαρκίζα, ένας εξώστης μεγαλύτερος, ένα άνοιγμα αλλαγμένο ή ίσως και εσωτερικές διαρρυθμίσεις όπως αλλαγή θέσης της κουζίνας - λουτρού κλπ κλπ

Με άλλα λόγια, αν θέλουμε να είμαστε εντάξει θα πρέπει τα σχέδια που θα μας φέρνει ο εκάστοτε πελάτης για έλεγχο πριν από κάθε συμβόλαιο, μεταβίβαση κλπ να είναι "as build" που λένε και οι φίλοι μας οι ευρωπαίοι.... Προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει κτίριο που να έχει κατασκευαστεί με απόλυτη ακρίβεια - τι θα κάνουμε και τι θα δηλώνουμε σηκώνει πολύ κουβέντα και πολλές ..... εγκυκλίους.

 

Τώρα, για αυτή τη φάση (δήλωση αυθαιρέτων) μάλλον προκύπτει έμμεσα η υποχρέωση μας να "σαρώσουμε" το κτίριο. Διότι από τη στιγμή που θα παρουσιάσουμε κατόψεις, τομή και φωτογραφίες δεν γίνεται να μη δούμε κάποια παρανομία - ακόμη και μικρές κτιριοδομικές παραβάσεις. Στην ουσία τα σχέδια που θα ετοιμάσουμε θα είναι τα "as build"...

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την παράνομη πισίνα, βλέπεις το υπόλοιπο κάλυψης (μετράει σε κάλυψη)

Από πότε η πισίνα μετράει στην κάλυψη ?

Link to comment
Share on other sites

δεν γίνεται να μη δούμε κάποια παρανομία - ακόμη και μικρές κτιριοδομικές παραβάσεις.

Κτιριοδομική ή άλλη παράβαση μπορεί να είναι:

η κουπαστή σε κιγκλίδωμα προστασίας ή το στηθαίο να εχει ύψος λιγότερο του ενός μέτρου

η ράμπα ανόδου καθόδου αυτοκινήτων ή ΑΜΕΑ να έχει κλίση μεγαλύτερη της επιτρεπόμενης

πλάτη κλιμάκων

θύρες μη πυράντοχες σε πολυόροφες πολυκατοικίες (αυτό το έχω δει άπειρες φορές) παραβιάζοντας την παθητική πυροπροστασία.

κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκύπτει άμεσα τέτοια υποχρέωση για το μηχανικό όσον αφορά τη διαδικασία δήλωσης αυθαιρετων.

Υποχρέωση να "σαρώνουμε" το κτίριο θα έχουμε όταν θα καλούμαστε να δηλώσουμε σε μεταβιβάσεις κλπ για το σύννομο κτιρίου και χρήσης - εκεί καταλαβαίνω ότι ναι θα πρέπει να επισημαίνουμε κάθε αλλαγή έστω και μικρή (περά από τα βασικά κάλυψη, δόμηση, ύψος κλπ) διότι στο άρθρο 23,παρ.4 γράφει " .....καθώς και ότι δεν έχει εκτελεσθεί άλλη αυθαίρετη κατασκευή..." δηλ. όπως το καταλαβαίνω εγώ ακόμη και μία μαρκίζα, ένας εξώστης μεγαλύτερος, ένα άνοιγμα αλλαγμένο ή ίσως και εσωτερικές διαρρυθμίσεις όπως αλλαγή θέσης της κουζίνας - λουτρού κλπ κλπ

Με άλλα λόγια, αν θέλουμε να είμαστε εντάξει θα πρέπει τα σχέδια που θα μας φέρνει ο εκάστοτε πελάτης για έλεγχο πριν από κάθε συμβόλαιο, μεταβίβαση κλπ να είναι "as build" που λένε και οι φίλοι μας οι ευρωπαίοι.... Προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει κτίριο που να έχει κατασκευαστεί με απόλυτη ακρίβεια - τι θα κάνουμε και τι θα δηλώνουμε σηκώνει πολύ κουβέντα και πολλές ..... εγκυκλίους.

 

Τώρα, για αυτή τη φάση (δήλωση αυθαιρέτων) μάλλον προκύπτει έμμεσα η υποχρέωση μας να "σαρώσουμε" το κτίριο. Διότι από τη στιγμή που θα παρουσιάσουμε κατόψεις, τομή και φωτογραφίες δεν γίνεται να μη δούμε κάποια παρανομία - ακόμη και μικρές κτιριοδομικές παραβάσεις. Στην ουσία τα σχέδια που θα ετοιμάσουμε θα είναι τα "as build"...

 

 

η εσωτερική αλλαγή διαρρύθμισης -κούφωμα κ.λ.π. δεν είναι παρανομίες διότι μπορούν να τακτοποιθούν με αναθεώρηση, αρκεί να μην έχουν γίνει αλλαγές στον φ.ο. . Πιστεύω ότι αν έχει εφαρμοσθεί η αρχιτεκτονική μελέτη όσο αφορά το περιτύπωμα της οικοδομής ...το ύψος (δεν έχει παραβιασθεί η κάλυψη και ο συντελεστής).....νομίζω ότι μπορούμε να χωρηγούμε πιστοποιητικό στους ιδιοκτήτες που θέλουν να μεταβιβάσουν. Μην γίνουμε σαν τους Δημόσιους Υπάλληλους (γραφειοκράτες και ευθυνόφοβοι)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@manolito.

Ευθυνοφοβία είναι ο φόβος ανάληψης της ευθύνης.

Δίνεις σήμερα μια βεβαίωση σε ένα διαμέρισμα που έχει αλλάξει την διαρρύθμιση χωρίς να έχει άδεια.

Την άλλη μέρα γίνεται καταγγελία από κάποιον και έρχονται για την καταγραφή.

Είναι ευθυνοφοβία να μην την υπογράψεις πριν εκδοθεί η ανάλογη άδεια;

Αναλαμβάνεις δηλαδή την ευθύνη να υποστείς τις κυρώσεις;

Γιατί; Για να οικονομήσει κάποιος στην καμπούρα σου;

Δεν νομίζω να είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.