Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πώς θα τακτοποιούνται τα αυθαίρετα


Recommended Posts

πάντως μη παραπονιόμαστε για την ¨ανοργανωσιά¨ των άλλων!

ψάχνομαι και διαβάζω σε τρία (μπορεί και τέσσερα) διαφορετικά

thread για το ίδιο θέμα!!

παίζουμε σαν την αεκ στο χθεσινό.

ας μας οργανώσει κάποιος ρε παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 720
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι περίπτωση εργοταξιακού γραφείου που έχει τοποθετήσει πελάτης μου όπως φαίνεται στην εικόνα σε ποιόν νόμο υπάγεται ?

Το συγκεκριμένο έχει τοποθετηθεί σε γήπεδο εκτός οικισμού εντός ζώνης και θα ήθελα να δω αν μπορεί να βγει άδεια για κάτι τέτοιο ή αν τακτοποιείται σαν αυθαίρετο. Ο άνθρωπος πηγαίνει να ταϊσει τα πτηνά του (υπάρχει και κοτέτσι μέσα από τσιμεντόλιθους) και θέλει να ξεκουράζεται. Θα μπορούσατε να με κατευθύνετε προς κάποια κατεύθυνση να δω τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις?

 

http://img20.imageshack.us/img20/7109/27568020.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο δεύτερος πίνακας του παραρτήματος για τους συντελεστές που αφορούσε άλλες χρήσεις πλήν κατοικιας (π.χ. σταύλοι,καταστήματα,ξενοδοχεία) που κατατέθηκε στην βουλή και συνόδευε το Ν/Σ εξαφανίσηκε απο το κείμενο που έχει το site της βουλής στα ψηφισθέντα Ν/Σ. Παρακολούθησα τις συνεδριάσεις και δεν αντελήφθηκα να υπάρχει τροπολογία που να εξαφανίζει τον πίνακα αυτόν.

Στο πρώτο πίνακα με τα τετργωνίδια μπορεί το πρόστιμο να είναι σε μερικές περιπτώσεις και 228% της αντικειμενικής αξίας !!

Επίσης υπάρχει και τετραγωνίδιο που λέει ότι: Αν μία επιφάνεια κτίσθηκε εντελώς αυθαίρετα τότε το πρόστιμο είναι επί ένα. Αν η ίδια επιφάνεια(π.χ. υπόγειο) κτίσθηκε με Οικ.Αδεια και αλλάζει χρήση τότε το πρόστιμο πολλαπλασιάζεται επί 1,40 ....

Κρίμα συνάδελφε... κ. Σηφουνάκη . Οι μηχανικοί της εποχής μας ήταν αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι άρτιο και οικοδομήσιμο το γήπεδο?

 

Μανώλη δε γνωρίζω ακόμη. Είναι 3,5 στρέματα περίπου αλλά δε γνωρίζω τι ισχύει στα εντός ζώνης. Ακόμη ο πελάτης έχει αποκτήσει και το όμορο γήπεδο και πιστεύω ότι και αν δεν είναι άρτιο κ οικοδομήσιμο θα γίνει

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι περίπτωση εργοταξιακού γραφείου που έχει τοποθετήσει πελάτης μου όπως φαίνεται στην εικόνα σε ποιόν νόμο υπάγεται ?

Το συγκεκριμένο έχει τοποθετηθεί σε γήπεδο εκτός οικισμού εντός ζώνης και θα ήθελα να δω αν μπορεί να βγει άδεια για κάτι τέτοιο ή αν τακτοποιείται σαν αυθαίρετο. Ο άνθρωπος πηγαίνει να ταϊσει τα πτηνά του (υπάρχει και κοτέτσι μέσα από τσιμεντόλιθους) και θέλει να ξεκουράζεται. Θα μπορούσατε να με κατευθύνετε προς κάποια κατεύθυνση να δω τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις?

 

http://img20.imageshack.us/img20/7109/27568020.jpg

 

 

Συναδελφε,

καταρχάς αυτο που φαίνεται στη φωτογραφία ειναι προκατασκευή??

Έχω την εντύπωση ότι η άδεια για προκατασκευές εμπίπτει σε διαφορετική τροπολογία και ίσως σε συμφέρει να το νομιμοποιήσει έτσι και όχι ως αυθαίρετο.Μια πιο ολοκληρωμένη απάντηση θα έχω να σου δώσω αφού πρώτα το κοιτάξω λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Στα σχέδια που θα επισυνάπτονται, όταν υπάρχει Ο.Α., την παρανομία θα την προσθέτουμε στα σχέδια με σκαρίφημα, δλδ όπως είναι τώρα η κατάσταση του κτηρίου?

 

Δηλαδή:

Θα παίρνουμε την Ο.Α., θα την σκανάρουμε, μετά θα προσθέτουμε την αυθαίρετη κατασκευή ή θα αλλάζουμε την κάτοψη για να είναι σύμφωνη με την τωρινή πραγματικότητα και τέλος θα την εκτυπώνουμε (ή θα την στέλνουμε ηλεκτρονικά στο ΤΕΕ). Σωστά???

 

Και όταν δεν υπάρχει Ο.Α. ... γίνεται ολοκληρωτική αποτύπωση του αυθαιρέτου??? Με τη αμοιβή???

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται μεγάλη συζήτηση για το θέμα αυτό σε όλες τις ομάδες που έχουν ανοίξει διάλογο για το νέο νόμο, με αντικρουόμενες απόψεις.

Ορισμένες σκέψεις:

Στο νόμο Μπιρμπίλη έδωσαν νέο ορισμό του όγκου κτηρίου και στο πλαίσιο αυτού του ορισμού /περίγραμμα κτηρίου βάσει οικοδομικής αδείας από το δάπεδο του υπογείου έως και τον τελευταίο όροφο, η Εγκύκλιος 17 έγραφε:

"6. – Η ρύθμιση του ν. 3843/2010 αναφέρεται στην αλλαγή χρήσης των χώρων που βρίσκονται εντός του εγκεκριμένου κτιριακού όγκου βάσει της οικοδομικής άδειας ανεξάρτητα από τη θέση του κτιρίου σε σχέση με την οριστική ή φυσική στάθμη του εδάφους."

Με βάση αυτά νομίζω ότι και τα ξεχωμένα υπόγεια εντός περιγράμματος όγκου κτηρίου με αλλαγή χρήσης από βοηθητική σε κύρια πρέπει να δηλώνονται στο ν. 3843/2010 έως τέλος Οκτωβρίου.

Δεν νομίζω ότι ο νόμος αυτός αφορούσε περιοριστικά ζήτημα αλλαγής χρήσης, διότι το περιεχόμενό του ήταν αλλαγή χρήσης κατά παράβαση των όρων και περιορισμών δόμησης του κτηρίου.

Απλά δεν ξέρω τώρα με το νόμο νόμο, εφόσον δηλώνονται επιπλέον τμήματα υπογείων εκτός περιγράμματος εγκεκριμένου κτιριακού όγκου (δηλ. με υπέρβαση δόμησης και κάλυψης), μήπως στην περίπτωση αυτή το ξέχωμα κάπως πρέπει να τιμωρηθεί πιθανά ως παράβαση πολεοδομικού κανονισμού διαμόρφωσης ακαλύπτου, δηλ. με 500 ευρώ;

Έχω επίσης την εξής απορία: Στο νόμο 3843 η αλλαγή χρήσης αφορούσε αποκλειστικά από βοηθητική σε κύρια εντός εγκεκριμένου όγκου.

Απέκλειε από κύρια σε άλλη κύρια, ή από βοηθητική σε άλλη βοηθητική.

Τώρα μήπως η έννοια αλλαγή χρήσης καλύπτει αφενός τις περιπτώσεις εντός εγκεκριμένου όγκου που αφορούν βοηθητική σε άλλη βοηθητική (π.χ. αποθήκη κάτω από κλιμακοστάσιο που έγινε λεβητοστάσιο), ή περιπτώσεις κτηρίων που από μια εγκεκριμένη κύρια χρήση έχουν σήμερα άλλη χρήση (π.χ. άδεια αποθήκης ως κύρια χρήση που σήμερα είναι κέντρο διασκέδασης).

Από τα παραπάνω φοβούμαι ότι οι χώροι εντός εγκεκριμένου όγκου που από βοηθητική χρήση έχουν σήμερα κύρια /π.χ. κατοικία, πρέπει να δηλωθούν έως τέλος Οκτωβρίου με το Ν. 3843.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή χρήσης υπογείου (εντός περιγράμματος) σε κατοικία (ή άλλη κύρια χρήση) δηλώνεται με τον 3843.

Ο παραπάνω νόμος δεν καλύπτει το ξεμπάζωμα, αλλά θα πάει με το νέο νόμο.

Γνώμη μου είναι (το έγραψα σε άλλο σημείο πριν 5 λεπτά) ότι θα πάει με το 500€.

 

Ο νέος νόμος καλύπτει αλλαγή χρήσης από κύρια χρήση σε κύρια χρήση (και αντίστοιχα από βοηθητική σε βοηθητική)

Είναι οι περιπτώσεις όπου για γραφεία π.χ. χτίζεις 600μ2, για κατοικίες 200μ2, βγάζεις μία άδεια για γραφεία και το έχεις σπίτι. Πολλές περιοχές. π.χ. στη Χαλκιδική.

 

Το πρέπει να δηλωθούν δε νομίζω ότι είναι η πιο σωστή έκφραση.

Νομίζω ότι ταιριάζει το συμφέρει.

 

Ότι είναι εκτός περιγράμματος θα πάει με το νέο νόμο.

 

Ημιυπαίθριος χώρος που έγινε κατοικία αλλά με άδεια μετά τις 02.07.2009 μπορεί να μπει στο νόμο.

 

Ημιυπαίθριος χώρος που έγινε κατοικία, με άδεια προ 02.07.2009, αλλά ο ιδιοκτήτης του αποφάσισε το Νοέμβρη να μπει στη διαδικασία, πιστεύω ότι θα μπορεί να μπει στο νέο νόμο, πληρώνοντας όμως παραπάνω (με ένα ερωτηματικό για το θέμα των μικρών παραβάσεων. Εκεί αναλόγως της Τ.Ζ. μπορεί το 2000€ να είναι μικρότερο ή μεγαλύτερο το προστίμου που προκύπτει με τον 3843)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.