Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πώς θα τακτοποιούνται τα αυθαίρετα


Recommended Posts

oι μικρες παρανομιες τελικα ειναι αυτες που τακτοποιουνταν και με το νομο της ροδουλα ζηση αν θυμαμαι καλα......δλδ μεταβολη εως 5 τ.μ ανα οροφο.....γενικα μικρες αλλαγες.....και οσα εμπιπτουν στον κτιριοδομικο

 

Δε θα έπρεπε ο νόμος να εξηγεί τι εννοεί ο ποιητής λέγοντας "μικρές παραβάσεις" και τι εννοούμε "κτηριοδομικές" ???

 

καλημερα συναδελφοι,

εκτός των αλλων αποριών σας που ειναι εύλογες, εγώ ακόμα δεν εχω καταλάβει το κυριοτερο! πως υπολογίζεις τους επιλεγμένους συντελεστές. δεν εχουν διευκρινήσει τιποτα πανω στο κυριοτερο παράγοντα. το πρόστιμο! απο τα παραδείγματα που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο δεν βγαίνει άκρη ως προς το πως χρησιμοποιούνται οι συντελεστές.

εχετε καταλάβει πως γίνεται ο υπολογισμός μετά τα μ²xT.M.x15%x...............?

θα με βοηθούσατε πολύ!

επίσης οταν σε ενα κτίριο εχει γίνει καποια αυθαίρετη κατασκευή, υπολογίζουμε μονο τα μετρα δομησης της αυθαιρεσίας ή το σύνολο της δόμησης του ακινητου?

επισης οταν εχει βγει αδεια για ενα κτίριο αλλα στην πράξη εχει γινει κατι εντελώς διαφορετικό αλλα δεν έχει υπερβεί ούτε την επιτρεπόμενη δόμηση ούτε την επιτρεπόμενη κάλυψη ούτε τις πλάγιες αποστάσεις και πρασιά. τι κάνουμε?

ευχαριστώ

 

Κάνεις το εξής: τ.μ. x Τ.Ζ. x 15% x ΓΙΝΟΜΕΝΟ επιλεγμένων συντελεστών

 

Δηλαδή: Στο "Φύλλο Καταγραφής Αυθαίρετης Κατασκευής και Υπολογισμού Ενιαίου Ειδικού Προστίμου" (που βρίσκεται στις 2 τελευταίες σελίδες του νόμου), συμπληρώνεις τους συντελεστές που χαρακτηρίζουν την παρανομία και μετά τους πολλαπλασιάζεις για να έχεις το ΓΙΝΟΜΕΝΟ που χρειάζεσαι παραπάνω. Τους συντελεστές τους βρίσκεις στην 2η σελίδα. Η 1η είναι εκεί που τους συμπληρώνεις.

 

π.χ.: Για το 1. Οικοδομική άδεια σου δίνει α) ΝΑΙ 1.0 και β) ΟΧΙ 2.0

 

Εσύ θα βάλεις είτε το 1.0 είτε το 2.0. Αντίστοιχα συμπληρώνεις τα κουτάκια που χαρακτηρίζουν την παρανομία και τέλος πολλαπλασιάζεις αυτούς τους συντελεστές. ;)

 

Εννοείται ότι υπολογίζεις τα τ.μ. της αυθαιρεσίας ή τα εκατοστά όταν πρόκειται για παράνομο ύψος.

 

Για το τελευταίο ερώτημά σου... επόμενος!!! (εγώ δεν έχω ιδέα!) :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 720
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε θα έπρεπε ο νόμος να εξηγεί τι εννοεί ο ποιητής λέγοντας "μικρές παραβάσεις" και τι εννοούμε "κτηριοδομικές" ???

 

 

 

Κάνεις το εξής: τ.μ. x Τ.Ζ. x 15% x ΓΙΝΟΜΕΝΟ επιλεγμένων συντελεστών

 

Δηλαδή: Στο "Φύλλο Καταγραφής Αυθαίρετης Κατασκευής και Υπολογισμού Ενιαίου Ειδικού Προστίμου" (που βρίσκεται στις 2 τελευταίες σελίδες του νόμου), συμπληρώνεις τους συντελεστές που χαρακτηρίζουν την παρανομία και μετά τους πολλαπλασιάζεις για να έχεις το ΓΙΝΟΜΕΝΟ που χρειάζεσαι παραπάνω. Τους συντελεστές τους βρίσκεις στην 2η σελίδα. Η 1η είναι εκεί που τους συμπληρώνεις.

 

π.χ.: Για το 1. Οικοδομική άδεια σου δίνει α) ΝΑΙ 1.0 και β) ΟΧΙ 2.0

 

Εσύ θα βάλεις είτε το 1.0 είτε το 2.0. Αντίστοιχα συμπληρώνεις τα κουτάκια που χαρακτηρίζουν την παρανομία και τέλος πολλαπλασιάζεις αυτούς τους συντελεστές. ;)

 

Εννοείται ότι υπολογίζεις τα τ.μ. της αυθαιρεσίας ή τα εκατοστά όταν πρόκειται για παράνομο ύψος.

 

Για το τελευταίο ερώτημά σου... επόμενος!!! (εγώ δεν έχω ιδέα!) :)

 

ευχαριστω φιλε μου,

μου έφυγε μια σκωτοδυνη...

 

αλλα εχω την εξής απορρία ακομη,

δηλαδη οταν προκειται για διαφορετικές αυθαιρεσιες σε ενα ακινητο που αφορούν και υπερβαση υψους σε κάποιον αυθαιρετο όγκο αλλα και καποια αλλη αυθαίρετη δομηση που αφορά τετραγωνικα μετρα μονο,τότε θα κανω ολο αυτο τον υπολογισμό των συντελεστών μια φορά για τα εκατοστά υπέρβασης ύψους x Τ.Ζ. x 15% x το γινόμενων ολων των επιλεγμένων συντελεστων (όπου φαντάζομαι θα κανει την διαφορά ο συντελεστης για την υπέρβαση ύψους) ?

και αλλον εναν υπολογισμό με τα μ² του άλλου όγκου με τους επιλεγμένους συντελεστές των δικών του αυθαιρεσιών?

και στο τελος τα προσθέτω όλα αυτά για να βγεί το συνολικό πρόστιμο της ιδιοκτησίας?

 

Συμπλήρωσε σε παρακαλώ την ειδικότητα στο προφίλ σου, Ευχαριστώ, Manolis gon

Link to comment
Share on other sites

οπως τα λες......εκει παντως υπαρχει μια τρυπα.....δλδ αν καποια ειναι κατω απο 20 τμ υπολογιζονται η ΟΛΑ 2000 κατω απο 20 τ.μ

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω:

"Κάθε αυθαίρετη κατασκευή υπολογίζεται ξεχωριστά και το τελικό πρόστιμο είναι άθροισμα των επιμέρους -ανά ιδιοκτησία-."

Επίσης:

"Κατ' αποκοπή πρόστιμο για αυθαίρετες κατασκευές μικρότερες από 20 τ.μ. ΕΝΤΟΣ σχεδίου με ΤΖ<2.500€ τότε 2.000€ πρόστιμο."

 

Δεν ξέρω akius αν εννοείς ότι έχω 2 παρανομίες σε 1 ιδιοκτησία όπου είναι η μία 17 και η άλλη 18 τ.μ. Τότε πληρώνω 2x2000=4000€ ή 35 τ.μ. αυθαίρετο? Ας πούμε ότι είναι 2 ημιυπαίρθιοι κλειστοί ή ότι είναι 1 ημιυπαίθριος και 1 προσθήκη (ανεξάρτητα μεταξύ τους).

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως λεω.....και επισης πες οτι εχω 2 κατω απο 20....δλδ η/χ 17 και 18 και δωμα 40 και εξωστη 25......στα 2 θα υπολογισω και σταλλα 2 * 2000 καταποκοπη?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πάνε όλα μαζί ως αυθαίρετη κατασκευή, διότι: "Ειδικά για αυθαίρετη κατασκευή ή χρήση καθ' υπέρβαση οικοδομικής αδείας, συνολικής επιφάνειας μέχρι 20 τ.μ. και εφόσον το μέγεθος...κτλ". Άρθρο 24 παρ 6β.

Link to comment
Share on other sites

οι μοναδικες μεταβιβασεις αυθαιρετων ΧΩΡΙΣ δηλωση θαναι αυτες απο κληρονομια απο θανατο

1ον που αναφέρεται αυτό?

2ον και αυτός που θα κάνει αποδοχή κληρονομιάς?

Link to comment
Share on other sites

αυτο αναφερεται στο γεγονος που λεει ο νομος '' για μεταβιβασεις εν ζωη''......το να σου αφαιρει το δικαιωμα να κληρονομεις ειναι αντισυνταγματικο ......ακομα και δασος ναχεις το κληρονομεις απλα το κοιτας μετα...

 

οσο για το 2 δεν γινεται να ακνεις αποδοχη αν ειναι και οι 2 στα θυμαρακια

Link to comment
Share on other sites

οσο για το 2 δεν γινεται να ακνεις αποδοχη αν ειναι και οι 2 στα θυμαρακια

 

Τι εννοείς? Ο κληρονόμος που θα κάνει αποδοχή? Δεν θα απαιτείται Υ.Δ?

 

Άλλωστε σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 23:

 

"Από τη δημοσίευση του παρόντος απαγορεύεται και είναι απολύτως άκυρη η μεταβίβαση ή η σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο, στο οποίο έχει εκτελεστεί αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης"

Link to comment
Share on other sites

Στη συνέχεια λέει :

4. Σε κάθε δικαιοπραξία εν ζωή που συντάσσεται μετά τη δημοσίευση του παρόντος και έχει ως αντικείμενο τη μεταβίβαση ή τη σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο, εκτός από τα επισυναπτόμενα που προβλέπονται στην παρ. 12 του άρθρου 17 του ν. 1337/1983, επισυνάπτεται υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και βεβαίωση μηχανικού, με τις οποίες δηλώνεται και βεβαιώνεται αντίστοιχα ότι στο ακίνητο δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές που να επηρεάζουν την επιφάνεια και το ύψος της ιδιοκτησίας, τη δόμηση, την κάλυψη και το ύψος του κτιρίου και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια ή ότι οι εκτελεσμένες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις εμπίπτουν ...

 

Άρα ναι μεν είναι άκυρη αλλά δεν απαιτεί βεβαίωση μηχανικού..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.