Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πώς θα τακτοποιούνται τα αυθαίρετα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 720
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...για την οποία βεβαίωση -αν δεν την έχεις- απαιτούνται τα ακόλουθα δικαιολογητικά:

1. Φωτοτυπία τα συμβόλαια του ακινήτου στα οποία να εμφαίνεται ότι το ακίνητο είναι πριν το 1955

2.Τέσσερις φωτογραφίες του ακινήτου

3.Υπεύθυνη δήλωση στην οποία να δηλώνεται ότι το κτίσμα προυφίσταται του έτους 1955

4. Αίτηση .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ssouanis. (Η μέχρι τώρα αίσθηση είναι ότι θα πάμε με τα 500.)

Εννοεις 500 το προστιμο και 500 το παραβολο ανα παρανομο μπαλκονι η για το συνολο των παρανομων μπαλκονιων ανα ιδιοκτησια;

 

Φαντάζομαι οτι το ΤΕΕ θά προσθέσει στο προγραμμα αμοιβών μια καταχώρηση για αμοιβές τακτοποίησης αυθαιρέτων αντιστοιχο με του 3843.

 

 

--- Προσπαθω να υπολογισω προστιμο κατασκευης στον τελευταιο οροφο οικοδομης.

Η συγκεκριμενη κατασκευη ( τσιμεντοσανιδες) εχει γινει κατ επεκταση του ρετιρε το οποιο εχει μικροτερη δομηση απο τα κατω διαμερισματα.

Οποτε 20μ2 *1150 (τιμη ζωνης) * 15% * [ 1(οικ.αδεια)*1(εντος Σχ.)*0,4(κυρια κατοικια)*1(μικροτερο απο το 50 της επιτρεπομενης δομησης ( του νομιμου τμηματος του συγκεκριμενου οροφου και ιδιοκτητη σωστα ; )*0,8(μεταξυ '83 και 2003)]= 20μ2*1150*15%*0,32=1104 Ευρω + 500 Ευρω παραβολο.

Βρισκει κανεις κανενα λαθος;

Αν παλι ηταν 19 τα μ2, θα πηγαιναμε χωρις υπολογισμο στο 2000 Ευρω + 500 το παραβολο;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.Και μία ερώτηση όσο αφορά στο συν/τη υπέρβασης δόμησης γιατί έχω μπερδευτεί.Εστω άδεια με επιτρεπ.δόμηση 150τμ όπου έχουν χτιστεί κανονικά τα 100.Επιπλέον έχουν χτιστεί και είναι προς τακτοποίηση 150 τμ.Πόση είναι η υπέρβαση;

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή βλέπω μπερδέματα και κάποιοι τους δίνουν ιδέες.

 

Πολλαπλασιάζουμε την τιμή ζώνης επί το εμβαδό και επί τους συντελεστές παρανομιών ΜΟΝΟ .

Ετσι βγαίνει ένα γενικό πρόστιμο , αυτό έκαναν άλλωστε και στα παραδείγματα .

 

Επίσης το ποσοστό της επιπλέον δόμησης , βγαίνει από την συνολική δόμηση του οικοπέδου και όχι βέβαια της ιδιοκτησίας , αφού άλλωστε γιά την πολεοδομία έχουμε ενιαία οικόπεδα .

 

Το θέμα του ύψους , το σωστό είναι να πάει με το επιτρεπόμενο της περιοχής και όχι της αδείας , αφού έτσι τιμωρούνται όσοι δεν είναι κάτω από το επιτρεπόμενο .

 

Το κουτάκι με το πλήθος παρανομιών έχει συγκεντρωτικό χαρακτήρα και όχι πολλαπλασιαστικό .

 

Ελπίζω οι εγκύκλιοι να τα αποσαφηνίσουν αυτά .

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση...ενιαιο οικοπεδο κτιζει 400 σ.δ.......4 μονοκατοικιες....η καθε μια απο 100 τ.μ ....δλδ για να δουεμ το ποσοστο παρανομιας πρεπει να μετρησω και τις 4 ? γιατι αν ο δικος μου εχει κανει αλλα 99 ειμαι κατω του 25% στο συνολο και ανω του 50% εως 100& ατομικα......εγω πιστευω οτι ειναι ΑΝΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ....με αυτη την λογικη ενας με 100 τμ και 50 τ.μ αυθαιρεσια θα επιβαρυνθει με το ιδιο ΜΕΓΑΛΟ συντελεστη με καποιον πουχει 100 και 100 αυθαιρετο

 

 

 

εδιτ καποιος εκανε 20 τ.μ εξωστη παραπανω...αυτα τα δηλωνει μηπως και ο απο κατω οροφος που εχει 20 τ.μ παραπανω στεγαστρο?

 

ο νομος μπαζει παιδες

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς ότι πολεοδομικά είναι ενιαίο οικόπεδο και οι συστάσεις καθέτου δεν δημιουργούν ξεχωριστούς ΟΔ , Δ κλπ .

 

Προφανώς θα πας με τον μικρότερο συντελεστή , ιδιαίτερα αν έχουμε ενιαια άδεια γιά όλα τα κτίρια .

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα θα πρεπει εγω να καθησω να μετρησω για ολα τα κτιρια τι παρανομιες εχουν ενω εχω αναλαβει το 1 απο τα 4 .....και που να εξρω ιυπογεια playroom εχει βγαλλει ο καθενας.....ενταξει να ταχα χτισει εγω ταυθαιρετα θαξερα αλλα αν οχι πως?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.