Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς θα τακτοποιούνται τα αυθαίρετα


Recommended Posts

Καιρό είχα να γράψω κάτι αν και διάβαζα συχνά...πήραμε φωτιά και έτσι όπως πάμε θα γίνουμε σαν και αυτόν τον δορυφόρο που έπεσε - δεν θα μείνει τίποτε από εμάς:razz:

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι όσο αφορά τον 4014, λέει στο Άρθρο 23 - Παραγ.3: 'Δεν υπάγεται στις εξαιρέσεις της προηγούμενης παραγράφου....αν το ακίνητο βρίσκεται:.....εε)σε αρχαιολογικό χώρο, ιστορικό τόπο....,εφόσον απαγορευόταν η δόμηση κατά το χρόνο εκτέλεσης της αυθαίρετης κατασκευής ή εγκατάστασης της αυθαίρετης χρήσης',

 

δηλαδή αν έχω κτίριο σε Β αρχαιολογική ζώνη με άδεια για ισόγειο (και όροφο εάν ήθελε),και η παρανομία είναι ότι έχει γίνει και υπόγειο που κανονικά απογορευόταν εμπίπτει στον 4014 ή όχι? Γιατί η δόμηση στην συγκεκριμένη περιοχή δεν απαγορευόταν, τα υπόγεια απαγορευόντουσαν.

 

Πώς το ερμηνεύετε εσείς? Γιατί εγώ λέω ότι τακτοποιείται με υπέρβαση τ.μ. - ύψους - αποστάσεις από όρια κλπ. Εκτός και αν καταλαβαίνω κάτι λάθος.

 

Άντε περασμένα μεσάνυχτα ήρθε η Κυριακή καληνύχτα σας...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 720
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε μπορώ με τίποτα να φανταστώ τι θα γίνει σε εκτός σχεδίου κάθετες ιδιοκτησίες στο ίδιο οικόπεδο;

Αν είναι 3 κατοικίες θεωρεί ότι αντιστοιχεί στον καθένα πχ αν έκτιζε 200 τμ το 1/3 από τα 200; Το ίδιο και για την κάλυψη;

 

Να το φανταστείς σε ένα οικόπεδο εκτός σχεδίων 3 κατοικίες κάθε μία σε ένα αδερφό. Είχανε τακτοποιήσει και οι 3 τις σοφίτες (που δεν υπήρχανε στα σχέδια) και τα υπόγεια που είχανε αλλάξει χρήση. Υπέρβαση ύψους δεν έχει γίνει μάλλον....Άσε που στα συμβόλαια φαίνονται 2 διαμερίσματα στο υπόγειο - 2 στο ισόγειο (τα νόμιμα) & 1 σοφίτα ξεχωριστή σε κάθε κτίριο.

Άντε να βγάλω άκρη...

Άν έχετε καμία ιδέα πείτε, αλλιώς θα σας πω όταν μάθω κάτι από Δευτέρα....

Link to comment
Share on other sites

Ο νομος μιλαει για υπερβασεις δομησης, καλυψης, υψους κτλ..

Επισης καταργει τις προηγουμενες διαταξεις για τα αυθαιρετα..

Παραδειγμα..

ΟΑ με 120τμ κατοικια

Επιτρεπομενη δομηση 200τμ

Πραγματικη δομηση 210τμ...

 

Με τα 80τμ που ειναι "εντος" της επιτρεπομενης δομησης τι γινεται??

 

Επισης εχει κανεις ιδιεα για ποιο λογο εχει βαλλει μεσα και τις πισινες??

Τη στιγμη που στην πλειοψηφια τους νομοποιουνται??? (ή μηπως καταργηθηκαν οι διαταξεις νομιμοποιησης???)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι όσο αφορά τον 4014, λέει στο Άρθρο 23 - Παραγ.3: 'Δεν υπάγεται στις εξαιρέσεις της προηγούμενης παραγράφου....αν το ακίνητο βρίσκεται:.....εε)σε αρχαιολογικό χώρο, ιστορικό τόπο....,εφόσον απαγορευόταν η δόμηση κατά το χρόνο εκτέλεσης της αυθαίρετης κατασκευής ή εγκατάστασης της αυθαίρετης χρήσης',

 

δηλαδή αν έχω κτίριο σε Β αρχαιολογική ζώνη με άδεια για ισόγειο (και όροφο εάν ήθελε),και η παρανομία είναι ότι έχει γίνει και υπόγειο που κανονικά απογορευόταν εμπίπτει στον 4014 ή όχι? Γιατί η δόμηση στην συγκεκριμένη περιοχή δεν απαγορευόταν, τα υπόγεια απαγορευόντουσαν.

 

Πώς το ερμηνεύετε εσείς? Γιατί εγώ λέω ότι τακτοποιείται με υπέρβαση τ.μ. - ύψους - αποστάσεις από όρια κλπ. Εκτός και αν καταλαβαίνω κάτι λάθος.

.

 

Διάβασε το άρθρο 24 1α

Αυτό που έκανε ο ιδιοκτήτης απογορευόταν όταν το έκανε (άρθρο 23 παρ 3εε)

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το άρθρο 24 1α

Αυτό που έκανε ο ιδιοκτήτης απογορευόταν όταν το έκανε (άρθρο 23 παρ 3εε)

 

και όταν ο άλλος σήκωνε 2 ορόφους παραπάνω απαγορευόταν όταν το έκανε ε και; Δεν υπάγεται στην ρύθμιση;

Εγώ πιστεύω πως υπάγεται από την στιγμή που επιτρεπόταν να καταρχήν να χτίσει. Ο νόμος αναφέρεται στις περιοχές που δεν επιτρέπεται καν η έκδοση ο.α.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το άρθρο 24 1α

Αυτό που έκανε ο ιδιοκτήτης απογορευόταν όταν το έκανε (άρθρο 23 παρ 3εε)

 

Μα όλες οι αυθαίρετες κατασκευές απαγορευόντουσαν όταν τις έκαναν εξού και 'αυθαίρετες'. Και εγώ όπως ο evan το ερμηνεύω, θα ρωτήσω πολεοδομία αύριο εάν γνωρίζουν κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

ο νομος με εγκυκλιο θα λεει οτι τα υπολοιπα τ.μ σ.δ χρησιμοποιουνται υποθετω αναγκαστικα....

 

 

οσο για τις πισινες αντι ναπαρουμε εμεις αμοιβες 2000 το ελαχιστο και το κρατος εισφορες κανα 600 φπα+ τσμεδε

 

θα παρει τωρα χοντα λεφτα ...........

 

 

εγω θεωρω οτι με αυτο το νομο εχουμε μεγαλη διαφυγη αμοιβων ΝΟΜΙΜΩΝ απο εμας......παλευα τοσο καιρο ενα αυθαιρετο που ενταχθηκε στο σχεδιο να του κανω νομιμοποιηση........δεν νομιζω να πιστευει κανεις οτι τωρα με το νομο θα μου δωσει οσα θα πληρωνε με κανονικη αδεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

και όταν ο άλλος σήκωνε 2 ορόφους παραπάνω απαγορευόταν όταν το έκανε ε και; Δεν υπάγεται στην ρύθμιση;

Εγώ πιστεύω πως υπάγεται από την στιγμή που επιτρεπόταν να καταρχήν να χτίσει. Ο νόμος αναφέρεται στις περιοχές που δεν επιτρέπεται καν η έκδοση ο.α.

 

Μα όλες οι αυθαίρετες κατασκευές απαγορευόντουσαν όταν τις έκαναν εξού και 'αυθαίρετες'. Και εγώ όπως ο evan το ερμηνεύω, θα ρωτήσω πολεοδομία αύριο εάν γνωρίζουν κάτι παραπάνω.

 

 

Μα είσαι σε Ζώνη που ελέγχεται από αρχαιολογία....

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα για το περιβαλλοντικό ισοζύγειο μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι θα ισχύει;

Εστω αυθαίρετο εκτός σχεδίου 200 ή 300 τ.μ πρέπει υποχρεοτικά μέσα σε δέκα το πολύ χρόνια ο παραβάτης να <<αγοράσει>> ακόμη 3800 ή 3700 τ.μ έτσι ώστε να κάνει θεωρητικά το οικόπεδο άρτιο και οικοδομίσιμο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.