Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πώς θα τακτοποιούνται τα αυθαίρετα


Recommended Posts

Να ρωτήσω κι εγώ για μια περίπτωση που μου προέκυψε :

Κτήριο γραφείων με άδεια δεκαετίας του ΄60, στο κέντρο της Αθήνας. Ημιόροφος, στον οποίο βρίσκεται μικρό κυλικείο με εμβαδόν αδείας 7μ2 περίπου (μετρημένο στα σχέδια τα οποία δεν αναφέρουν εμβαδό ούτε έχουν διαστάσεις). Στην πράξη το εμβαδόν έχει διπλασιαστεί εις βάρος του κλιμακοστασίου και φαίνεται (με τις νέες διαστάσεις) και στα σχέδια της σύστασης, στην οποία αναφέρεται και το νέο αυξημένο εμβαδό. Προφανώς ο εργολάβος κατά την κατασκευή θεώρησε σωστό να μεγαλώσει το κυλικείο και να το περάσει μόνο στην σύσταση.

Πως το ρυθμίζουμε και με τι δικαιολογητικά ? Το οτι αναφέρεται στην σύσταση σημαίνει πως υπάρχει συναίνεση από τους συνιδιοκτήτες ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 720
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολλοι ιδιοκτητες αυθαιρετων,οταν ετρεχε ο νομος Τριτση,πληρωσαν παραβολα,συμφωνα με τα λεγομενα τους ,αλλα δεν εχουν κανενα χαρτι,βεβαιωση,αποδεικτικο ,σχεδιο που να φαινεται η νομιμοποιηση.Πως μπορουμε να ελεγξουμε οτι το ακινητο εχει ρυθμιστει με τον Ν.Τριτση?Επισης πολλοι ιδιοκτητες ρυθμισαν τοτε,αλλα επειτα εκαναν επεκτασεις,προσθηκες κτλ.Υπαρχουν φακελοι νομιμοποιησης στις πολεοδομιες?

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε ο νομος τριτση ειχε φασεις.....οι πιο πολλοι μειναν στην 1 φαση.....πληρωσαν τα παραβολα και νομιζαν οτι ολα ενταξει.....καμια σχεση.......απλα αυτη η δηλωση τωρα βοηθα να δειξεις οτι ειναι προ 83...

 

οπως και τωρα.....ριχνεις την αιτηση και σου βγαζει ενα παραβολο.....αν ππληρωσεις το παραβολο δνε σημαινει οτι ολοκληρωσες την διαδικασια......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα στο τοπικ.

Αφου διαβασα προσεκτικα και τις 32 σελιδες, ειδικα απο τοτε που ψηφιστηκε ο νομος, εχω την εξης απορια...

 

Μου ετυχε περιπτωση αγοραπωλησιας διαμερισματος με αυθαιρεσιες απο κατασκευης. Ητοι, ο εργολαβος αλλα μελετησε και αλλα εκανε.

 

Στη φατσα της οικοδομης υπαρχει μια εσοχη περιπου 1μ και σε μηκος περιπου 3μ (δηλαδη χανω 3τ.μ. κατοικησιμου χωρου) που εχει γινει μπαλκονι, ενω στα αρχιτεκτονικα σχεδια αποτυπωνεται κανονικα πλακα οροφου μεχρι εκει που τελειωνει το μπαλκονι μας τωρα. Ομοιομορφη, δηλαδη, ισια προσοψη. Και το μπαλκονι στο σχεδιο φτανει μεχρι το μεσον της εσοχης των 3μ περιπου...

 

Αυτο ειναι αυθαιρεσια ολης της οικοδομης και οχι μονο του οροφου αυτου. Ο ιδιοκτητης θελει να πουλησει το διαμερισμα του, οποτε πρεπει να τακτοποιηθει. Πως τακτοποιειται? Συγκαταλεγεται στις λοιπες πολεοδομικες παραβασεις?

Και αν ναι, τοτε κατατιθεται με το φακελο το εφαπαξ παραβολο των 500€ χωρις υποχρεωση περαιτερω προστιμου?

 

Το ιδιο και με ενα μικρο μπαλκονακι 1,20Χ1,20 στα σχεδια που στην πραγματικοτητα εγινε 1,20Χ2,00, τρωγοντας κατα καποιον τροπο 1τ.μ. κατοικησιμου χωρου....

 

Τι παιζει εδω?

 

Γιατι πιθανον να κινηθουν οι διαδικασιες τη Δευτερα κιολας, μηπως και μεσα στη βδομαδα γινει το συμβολαιο...

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι πιστεύω υπέρβαση δόμησης...στην πραγματικότητα η δόμηση τελικά είναι μικρότερη από την επιτρεπόμενη. οι απαιτήσεις για μπαλκόνια + η/χ 40% πληρούται; αν όχι μήπως είναι υπέρβαση δόμησης βοηθητικού χώρου; αν και αυτό ειναι οκ κ απλά αντί 3 τμ κύριος χώρος έχει γίνει εξώστης τότε να μην το θεωρήσουμε καν αυθαιρεσία;

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω πως μπορω να ελεγξω το 40% των εξωστων σε επιπεδο κτηριου αλλα μονο σε επιπεδο διαμερισματος η στη χειροτερη οροφου...

 

Το πολυ, βασει αυτων των αυθαιρεσιων να εχω 3τ.μ. περαιτερω εξωστες ανα οροφο, δηλαδη 12 συνολο για τους 4 οροφους. Το ρετιρε πανω δεν ξερω τι εχει, δε φαινεται τουλαχιστον οπτικα...

 

Παρολα ταυτα, μπορει να μην εχουμε υπερβασεις δομησης, καλυψης η υψους, εχουμε αλλαγες στην οψη... Και οπως και να χει, υπερβασεις δεν εχουμε, ο νομος ομως μου ζηταει να πιστοποιησω οτι δεν εχουμ ευθαιρετες κατασκευες και χρησεις που να ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ τα παραπανω μεγεθη...

 

Αρα... αυθαιρεσια...

 

500 ο εξωστης και τελειωσαμε?

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλαγές στην όψη αλλά δεν είναι ούτε κτιριοδομική ούτε πολεοδομική παράβαση... δεν ξέρω το συνήγορο του διαβόλου κάνω....μου φαίνεται πάντως πάρα πολύ τραβηγμένο, δεδομένης της οικονομικής συγκυρίας να δίνει ένα διαμέρισμα 500 ευρώ για 2-3 τ.μ. εξώστη, πόσο μάλλον στην περίπτωση που στην ουσία έφαγε μέτρα από τον κύριο χώρο... ή ενα παραθυρο πχ που αντί 1.20 εγινε πχ 1.50, ναι αλλάζει την όψη αλλά 500 ευρώ γι αυτό; ή άλλη περίπτωση στην όψη να αναφέρει ο αρχιτεκτονας οτι θα γίνει επικάλυψη απο πέτρα της περιοχής και τελικά δεν έγινε, πάλι αλλαγή όψης, θα πληρώσει 500αρικο + μηχανικό για τη διεκπεραίωση; δεν ξέρω...προβληματίζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με μία περίπτωση αυθαιρέτου που μου ανέθεσε ένας φίλος μου;

Είναι εντός σχεδίου πόλεις έχει κτίριο 80,65 τ.μ με 80,65 υπόγειο του 1936

προσθήκη του 1973 47,50 τ.μ που έχει οικοδομική άδεια 28 τ.μ και

προσθήκη του 1980 18,00 τ.μ

Αδεια έχει μόνο για τα 28,00 τ.μ σε ποιες κατηγορίες υπάγεται;

 

 

ΤΙΜΗ ΖΩΝΗΣ 650

1.Οικοδομική άδεια ναι όχι

2. Εντός σχεδίου ή οικισμού ναι όχι πρόχειρη κατασκευή

3. Είδος χρήσης κύρια και μοναδική κατοικία, μεταποίηση α'γενούς τομέα

άλλη κατοικία

τουρισμός, βιομηχανία

υπηρεσίες

4. Αλλαγή χρήσης ναι όχι

 

5. Υπέρβαση δόμησης τετραγωνικά μέτρα κύριων χώρων

 

τετραγωνικά μέτρα βοηθητικών χώρων χώρων σε υπόγειες στάθμες, πατάρια, σοφίτες κλ

 

< 50% της επιτρεπόμενης δόμησης

50 έως 100% της επιτρεπόμενης δόμησης

100 έως 200% της επιτρεπόμενης δόμησης

> 200% της επιτρεπόμενης δόμησης

 

6. Υπέρβαση καθ' ύψος εκατοστά

< 20% του επιτρεπόμενου ύψους

> 20% του επιτρεπόμενου ύψους

 

7. Υπέρβαση κάλυψης τετραγωνικά μέτρα

< 20% της επιτρεπόμενης κάλυψης

> 20% της επιτρεπόμενης κάλυψης

8. Παραβίαση πλάγιων αποστάσεων < 20% της υποχρεωτικής απόστασης Δ

> 20% της υποχρεωτικής απόστασης Δ

9. Παραβίαση Ο. Γ. σε προκήπιο < 20% της υποχρεωτικής πρασιάς

> 20% της υποχρεωτικής πρασιάς

 

10. Κολυμβητική δεξαμενή (πισίνα) τετραγωνικά μέτρα

εμβαδού <35τ.μ ή για ΑΜΕΑ ή με πυροσβεστικό κρουνό

11. Κοινωνικός συντελεστής:

Για κύρια και μοναδική κατοικία ΑμεΑ (>67%), σε συνδυασμό με εισοδηματικά κριτήρια (έως 8.000 € ατομικό εισόδημα και έως 12.000 οικογενειακό εισόδημα)

12. Παλαιότητα Αυθαίρετη Κατασκευή ή Χρήση μέχρι 31/1/1983

Από 31/1/1983 έως 31/12/2003

Link to comment
Share on other sites

Οσο αναφο΄ρα οικοδομική άδεια να βάλω ναι και να τακτοποιήσω τα υπολοιπα τετραγωνικά;

στο 2 είναι εντός οικισμού και στο 3 είναι πρώτη κατοικία

Εντάσεται στο 5 για υπέρβαση δόμησης και εάν ναι η υπέρβαση δόμησης αναφέρεται βάσει των τετραγωνικών λογω οικοπέδου γιατί το οικόπεδό του είναι μεγάλο 831,00τ.μ οπότε με συντελεστή δόμησης 1,2 έχει 997 τ.μ αρα δεν έχει υπερβεί.

Εκτός και με την υπέρβαση εννοούν τα τετραγωνικά που έχει κτήσει παράνομα πάνω απο αυτάπου είχε άδεια δηλαδή 28,00 τ.μ νόμιμα και 118,00 τ.μ παράνομα

οπότε προκύπτει 420%

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλαγές στην όψη αλλά δεν είναι ούτε κτιριοδομική ούτε πολεοδομική παράβαση... δεν ξέρω το συνήγορο του διαβόλου κάνω....μου φαίνεται πάντως πάρα πολύ τραβηγμένο, δεδομένης της οικονομικής συγκυρίας να δίνει ένα διαμέρισμα 500 ευρώ για 2-3 τ.μ. εξώστη, πόσο μάλλον στην περίπτωση που στην ουσία έφαγε μέτρα από τον κύριο χώρο... ή ενα παραθυρο πχ που αντί 1.20 εγινε πχ 1.50, ναι αλλάζει την όψη αλλά 500 ευρώ γι αυτό; ή άλλη περίπτωση στην όψη να αναφέρει ο αρχιτεκτονας οτι θα γίνει επικάλυψη απο πέτρα της περιοχής και τελικά δεν έγινε, πάλι αλλαγή όψης, θα πληρώσει 500αρικο + μηχανικό για τη διεκπεραίωση; δεν ξέρω...προβληματίζομαι...

Δεν ειναι αβασιμοι οι προβληματισμοι σου.... Για ορθομαρμαρωσεις και μεγαλωμενα παραθυρα κλπ δε θα μπω στη διαδικασια να τα ρυθμισω στους ιδιοκτητες και να πληρωνουν 500αρικα οι ανθρωποι...

Απλως δε θα βεβαιωνω οτι ακολουθησαν τα εγκεκριμενα πολεοδομικα σχεδια και δε θα υπαρχει προβλημα.

Εν προκειμενω ομως, θα υπογραψεις εσυ αντ εμου το οτι δεν υπαρχουν αυθαιρεσιες που να επηρεαζουν τη δομηση/καλυψη/υψος?

Γιατι εγω δεν το κανω.... Τα παραθυρα δεν αλλαζουν καλυψεις, δομησεις κλπ, οι εξωστες ομως εν προκειμενω το κανουνε...

 

Και το χειροτερο ειναι οτι δεν ξερω αν υπαρχει καποιος αρμοδιος φορεας να με ενημερωσει....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.