Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πώς θα τακτοποιούνται τα αυθαίρετα


Recommended Posts

ωραία ας πούμε ότι δεν τακτοποιούμε όλες αυτές τις παραβάσεις με πλακοστρωμένες βεράντες, bbq κλπ κι έρχεται η στιγμή της μεταβίβασης που πρέπει να βεβαιώσεις ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες...

τι κάνεις εκεί αν διαπιστώσεις τέτοιες παραβάσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 720
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επειδη θα παθω πλακα

 

παραδειγμα 2

 

β) Υπόγειο: 20τμ Χ 0,5 (βοηθητικός χώρος) Χ 800€ Τ.Ζ. Χ 0,15 Χ 1,7 (εκτός σχεδίου) Χ 1 (υπέρβασης δόμησης <50%) Χ 1,4 (αλλαγή χρήσης) Χ 0,5 (άλλη κατοικία με ΤΖ <1000€) = 1.428€

 

 

το 0,5 ειναι το 50% που εχουν εκπτωση οι βοηθητικοι χωροι......δεν ειναι του τετραγωνιδιου 5

 

αν δειτε ολο τον πολ/σμο βαζει κανονικα 1.4 αλλαγη χρησης

 

 

 

 

 

στην ουσια ο νομοθετης σου δινει εκπτωση 50% αν ο χωρος αυτος υπηρχε στα σχεδια με καποια χρηση και αλλαξε.....

 

απλα εγω θα ρωτησω με την ιδια λογικη για να κερδιζουμε το 50% και το δωμα και το αιθριο και ο εξωστης που εκλεισε δεν ειναι βοηθητικοι χωροι ?

 

Σωστό αυτό για το τετραγωνίδιο 5....

Άλλά για να σου δώσει την έκπτωση 50% δεν θα έπρεπε να έχουμε αυθαίρετη κατασκευή που η χρήση της να είναι βοηθητικός χώρος(η τωρινή χρήση δηλ.)? Εδώ έχουμε αλλαγή σε κύρια χρήση

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε

Ακριβώς αυτή είναι τελικά και η δική μου απορία!

Αν έχω τελικά αλλαγή χρήσης από βοηθητικό σε κύριο την επιφάνεια του χώρου στο 5 την βάζω στο κουτί πριν την αλλαγή (βοηθητικοι χώροι δλδ) ή μετά την αλλαγή (κύριοι χώροι)?

Link to comment
Share on other sites

ωραία ας πούμε ότι δεν τακτοποιούμε όλες αυτές τις παραβάσεις με πλακοστρωμένες βεράντες, bbq κλπ κι έρχεται η στιγμή της μεταβίβασης που πρέπει να βεβαιώσεις ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες...

τι κάνεις εκεί αν διαπιστώσεις τέτοιες παραβάσεις?

 

+1

 

όπως επίσης εάν κάποιος κατασκευάσει κάτι αυθαίρετα μετά την τακτοποίηση ή γενικά μετά το 2μηνο αυτό και μετά θέλει να το μεταβιβάσει, η λύση ποιά θα είναι? Γκρέμισμα?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτή είναι τελικά και η δική μου απορία!

Αν έχω τελικά αλλαγή χρήσης από βοηθητικό σε κύριο την επιφάνεια του χώρου στο 5 την βάζω στο κουτί πριν την αλλαγή (βοηθητικοι χώροι δλδ) ή μετά την αλλαγή (κύριοι χώροι)?

 

Όπως το βλέπω εγώ, το παράδειγμα είναι λάθος. Έπρεπε να έχει την ΤΩΡΙΝΗ κατάσταση. Άρα το υπόγειο (βοηθητικός χώρος) έγινε δωμάτιο=ΚΥΡΙΟΣ χώρος!

 

Μάλλον πάει προς διευκρίνιση στο υπεκα!

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι γελοίο!

Τι θα Υπολογίσεις;

Την χρήση ως βοηθητικός χώρος με την αλλαγή μετά οπότε πας με 0,5 ή την χρήση ως πλεον κύριο χώρο.

Επίσης αν δηλώσεις ως κύριο χώρο θα πρέπει και μετά να κάνειςκαι την αλλαγή χρήση αφού θα έχεις δηλώσει ως κύριο και θα υπολογίσεις το 0,5.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι, καλημέρα.στα παραδείγματα δεν υπολογίζουν πουθενα την παλαιότητα(χρόνο κατασκευής του αυθαιρέτου είτε είναι εντός είτε είναι εκτός σχεδίου). κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Thodoris4

σε κάθε περίπτωση εγώ πιστεύω ότι εκεί υπάρχει μια ασάφεια...

και κάτι ακόμη

θα ήθελε να γνωρίσω τον "εμπνευστή" της "υπόθεσης" BBQ που το βάζει και στα βασικά παραδείγματα προς μελέτη !

Η μήπως υπάρχρι σκοπιμότητα σε όλο αυτό

"Γείτονα έχεις BBQ το δήλωσες?"

ΕΛΕΟΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά μην χανόμαστε. δεν εννοεί τωρινή κατάσταση. σε τι θα εξυπηρετούσε τότε το "βοηθητικός χώρος"; υπάρχει περίπτωση να ήταν κύριας και να έγινε αυθαίρετα αλλαγή χρήσης σε βοηθητικό...;(για να δηλώσεις τωρινή κατάσταση= βοηθητικός;) πιστεύω δηλώνεις τι υπάρχει αρχικά στην άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλημερα.Θα ήθελα να ρωτησω αν ένα ακινητο στην πραξη εφαρμογης σχεδιου πολεως ρυμοτομειται, αλλα στην προταση της πραξης αναθεωρησης της πραξης εφαρμογής τακτοποιήται.μπαινει στη ρυθμιση:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.