Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πώς θα τακτοποιούνται τα αυθαίρετα


Recommended Posts

Η διαφορά είναι ότι με ο.α. το ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΕΙΣ και ΤΕΛΟΣ (μάλλον δλδ με αυτό το κράτος δεν ξέρεις), ενώ με το πρόστιμο το ΤΑΚΤΟΠΟΙΕΙΣ για 30 ΧΡΟΝΙΑ.

 

Γνώμη μου: Εφόσον δεν είναι 100% ΟΚ, επειδή δεν τηρεί τα όρια, πληρώνεις παράβολο και πρόστιμο και είσαι καλυμμένος για 30 χρόνια. Άδεια ΔΕΝ μπορείς να βγάλεις... προς το παρόν με την ταπεινή μου γνώμη!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 720
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μακαρι.... Γιατι και τα κοστη εκτοξευονται....

 

Το θεμα ειναι κατα ποσον ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ να εκδωσεις Ο.Α. εφοσον τηρειται η αρτιοτητα στο οικοπεδο σου η ειναι στην επιλογη σου αυτο....

 

Και αν ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ, να τηρουνται επισης και τα ορια απο τα ομορα οικοπεδα για να εκδωθει η Ο.Α. η ουτε αυτο ειναι αναγκαιο....

 

Διευκρινισεις γρηγορα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Εχοντας διαβασει εδω και μερες τα διαφορα μηνύματα στο φορουμ βλέπω πώς ακομα και σε "απλά'' θέματα υπάρχει σύγχιση.

Μπορεί καποιος να απαντησει αν γνωρίζει σχετικά με το 5,6,7 του φύλλου καταγραφής;

---Η σύγκριση γίνεται με την ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΗ δομηση, ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΗ καλυψη οπως τα παιρνουμε απο το Διαγραμμα καλυψης της αδειας;

Αν η αδεια ειναι παλια και εντω μεταξύ εχουν αλλαξει δομηση και καλυψη τι γινεται;

---Με το υψος τι γινεται; Η συγκριση γινεται με το πραγματοποιουμενο του Διαγράμματος κάλυψης απο τον φακελο αδειας;

---Και κατι τελευταιο. Το δελτιο ελεγχου δομικης τρωτότητας στις περιπτωσεις με οικοδομικη αδεια μπορει να υπογραφεί μονο απο πολιτικο μηχανικό;

--- Τακτοποίηση αυθαιρετης αποθήκης η οποια βρισκεται εξωτερικα απο τήν κυρίως κατοικία θα πρεπει να εχει και "τεχνικη εκθεση αρμοδιου μηχανικου για τον ηλεκτρομηχανολογικο ελεγχο; "

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η σύγκριση για να νοείται αυθαιρεσία, γίνεται με το αναφερόμενο στην άδεια. Η σύγκριση όμως για να βγεί ο συντελεστής γίνεται με τους όρους δόμησης.

Παράδειγμα...

Υψος αδείας, 10μ

Υψος περιοχής, 15 μ.

Υψος κατασκευής, 10,15

Αρα έχω αυθαιρεσία 15εκ. σε σχέση με την άδεια, άρα έχω αυθαιρεσία.

Σε σχέση με το ύψος περιοχής, έχω <20% (εδώ μάλλον θα ήταν πιο κατατοπιστικό αν εξηγούσε ότι ακόμη και αν δεν το υπερβαίνω, έχω αυθαιρεσία)

 

Παρόμοια κατάσταση και για τα υπόλοιπα μεγέθη.

 

Παρακαλώ διορθώστε με αν πρέπει, γιατί δεν θέλω να λέω βλακείες σε συναδέλφους...

Link to comment
Share on other sites

Η σύγκριση για να νοείται αυθαιρεσία, γίνεται με το αναφερόμενο στην άδεια. Η σύγκριση όμως για να βγεί ο συντελεστής γίνεται με τους όρους δόμησης.

Παράδειγμα...

Υψος αδείας, 10μ

Υψος περιοχής, 15 μ.

Υψος κατασκευής, 10,15

Αρα έχω αυθαιρεσία 15εκ. σε σχέση με την άδεια, άρα έχω αυθαιρεσία.

Σε σχέση με το ύψος περιοχής, έχω <20% (εδώ μάλλον θα ήταν πιο κατατοπιστικό αν εξηγούσε ότι ακόμη και αν δεν το υπερβαίνω, έχω αυθαιρεσία)

 

 

 

Παρακαλώ διορθώστε με αν πρέπει, γιατί δεν θέλω να λέω βλακείες σε συναδέλφους...

 

Καλημέρα.

Έστω ότι στο παράδειγμα σου το κτίριο αποτελείται από υπερύψωση υπογείου (αποθηκευτικός χώρος) κατά 1,15μ. αντί 1.00μ. και τρεις ορόφους. Αυτήν την αυθαιρεσία των 15 εκ. ποιος από από τους τρεις ιδιοκτήτες θα την χρεωθεί?

Link to comment
Share on other sites

Σε προσθήκες δωμάτων σε οικοδομές που η εξάντληση του ΣΔ έχει γίνει χαμηλότερα από το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής , άρα το δώμα δεν υπερβαίνει το επιτρεπόμενο , τι ισχύει ?

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνεις για τη υπέρβαση δόμησης και εαν η άδεια σου λέει χαμηλότερο ύψος από αυτό που εχεις πραγματοποιησεί τότε και γι' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια λέει επιτρεπόμενο ύψος 16 μ και εγώ έχω εξαντλήσει τον ΣΔ στα 12.20 μ , ενώ η απόληξη βάσει αδείας στα 15,20 μ.

 

Εάν το δώμα δίπλα στην απόληξη είναι στα 15,90 μ , τότε έχω υπέρβαση ύψους η όχι ?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας

εχω έναν πελάτη ο οποίος έχει ένα ισόγειο καταστημα με υπόγεια κατοικία . Στο είδος χρήσης βάζω άλλη κατοικία; ή κύρια και μοναδική κατοικία; ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.