Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς θα τακτοποιούνται τα αυθαίρετα


Recommended Posts

oι μικρες παρανομιες τελικα ειναι αυτες που τακτοποιουνταν και με το νομο της ροδουλα ζηση αν θυμαμαι καλα......δλδ μεταβολη εως 5 τ.μ ανα οροφο.....γενικα μικρες αλλαγες.....και οσα εμπιπτουν στον κτιριοδομικο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 720
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άλλο Λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις που θα λέει ο νόμος και άλλο μικρές παραβάσεις.

Μάλλον, λοιπές είναι όσες δεν έχουν εμβαδό για να υπολογισθεί το πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα συναδελφοι,

εκτός των αλλων αποριών σας που ειναι εύλογες, εγώ ακόμα δεν εχω καταλάβει το κυριοτερο! πως υπολογίζεις τους επιλεγμένους συντελεστές. δεν εχουν διευκρινήσει τιποτα πανω στο κυριοτερο παράγοντα. το πρόστιμο! απο τα παραδείγματα που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο δεν βγαίνει άκρη ως προς το πως χρησιμοποιούνται οι συντελεστές.

εχετε καταλάβει πως γίνεται ο υπολογισμός μετά τα μ²xT.M.x15%x...............?

θα με βοηθούσατε πολύ!

επίσης οταν σε ενα κτίριο εχει γίνει καποια αυθαίρετη κατασκευή, υπολογίζουμε μονο τα μετρα δομησης της αυθαιρεσίας ή το σύνολο της δόμησης του ακινητου?

επισης οταν εχει βγει αδεια για ενα κτίριο αλλα στην πράξη εχει γινει κατι εντελώς διαφορετικό αλλα δεν έχει υπερβεί ούτε την επιτρεπόμενη δόμηση ούτε την επιτρεπόμενη κάλυψη ούτε τις πλάγιες αποστάσεις και πρασιά. τι κάνουμε?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

έχω μια περίπτωση διώροφης εξοχικής κατοικίας,εντός σχεδίου,με άδεια οικοδομής του '91Ειναι ένα διαμέρισμα στο ισόγειο(παλιο λυώμενο που διατηρηθηκε),και νεα μικρο διαμέρισμα- καθ' ύψος επέκταση(άδεια 1991).Εχει κάνει υπέρβαση στα μέτρα, στον όροφο,κλείνοντας Η/Υ,απο τήν κατασκευή,και με υπέρβαση του ποσοστού εξωστών,κατασκευάζοντας μπαλκόνι που δεν υπάρχει στην άδεια.Κατοικειται κανονικα και πέρνει ρεύμα απο το ρολόι τής ΔΕΗ του Ισογείου.Η άδεια παραμένη ανοιχτή και δεν φαίνεται να εχουν πληρωθεί επιβλέψεις.Με τον νέο νομο για τα αυθαίρετα μπορεί να "νομιμοποιήσει" τα πιο πάνω?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πάει τους Η/Χ με τον 3843 να του βγει και πιο μικρό το πρόστιμο;

Το μπαλκόνι θα πάει με τον νέο νόμο. Εγώ νομίζω με τα 500€.

Τώρα το ότι η άδεια δεν έχει κλείσει ακόμα, δεν δημιουργεί πρόβλημα στις διαδικασίες αυτές.

Link to comment
Share on other sites

.......Με τον νέο νομο για τα αυθαίρετα μπορεί να "νομιμοποιήσει" τα πιο πάνω?....

 

Με τον νέο νόμο νομιμοποιούνται

 

Πρέπει όμως να εξετάσεις και την περίπτωση μήπως ανήκεις στο άρθρου 26 παρ. 2 του νέου νόμου, δηλαδή οι παραβάσεις σου μπορούν να νομιμοποιηθούν με τον Ν.1577/1985.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ..ssouanis,το σκέφτηκα κι εγώ για τον 3843,για τον Η/Υ..δεν ξέρω αν θα προλάβουμε τώρα..περιμένω απόφαση του ιδιοκτήτη...οσο για το θέμα ΔΕΗ, εκεί έχει άλλο θέμα με τις αμοιβές επίβλεψης που δεν φαίνονται στο στέλεχος...

gamvro,ενοείς μάλλον για το μπαλκόνι αν θα μπορούσε να πάρει άδεια,βασει Αρθρου 22 παρ3.Δυστυχώς έχουν εγαντληθεί τα ποσοστα εξωστών/ημιυπαιθρίων...όπως εξ'άλλου και ο συντελεστής και η καλυψη..οπ'οτε?Μάλλον με τον νέο νόμο περί αυθαιρέτων το βλέπω να πηγαίνουμε...Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

έχω μια περίπτωση διώροφης εξοχικής κατοικίας,εντός σχεδίου,με άδεια οικοδομής του '91Ειναι ένα διαμέρισμα στο ισόγειο(παλιο λυώμενο που διατηρηθηκε),και νεα μικρο διαμέρισμα- καθ' ύψος επέκταση(άδεια 1991).Εχει κάνει υπέρβαση στα μέτρα, στον όροφο,κλείνοντας Η/Υ,απο τήν κατασκευή,και με υπέρβαση του ποσοστού εξωστών,κατασκευάζοντας μπαλκόνι που δεν υπάρχει στην άδεια.Κατοικειται κανονικα και πέρνει ρεύμα απο το ρολόι τής ΔΕΗ του Ισογείου.Η άδεια παραμένη ανοιχτή και δεν φαίνεται να εχουν πληρωθεί επιβλέψεις.Με τον νέο νομο για τα αυθαίρετα μπορεί να "νομιμοποιήσει" τα πιο πάνω?

Ευχαριστώ.

 

Πέρνεις την άδεια του ισογείου.....την τοποθετείς πάνω σε ένα τραπέζι ...πέρνεις την μιζούρα και αποτυπώνεις το ισόγειο όπως είναι κατασκευασμένο.......ότι δεν συμφωνεί με την άδεια είναι στοιχείο πρός τακτοποίηση. Το ίδιο και με την άδεια του ορόφου. Ότι είναι μικροπαράβαση είναι 500 γιά κάθε μία. (μεγαλύτερο μπαλκόνι ή νέο μπαλκόνι ) Η υπέρβαση του συντελεστή για τον Η/Χ με τον 3843. Τα υπόλοιπα (υπερβαση συντελεστή η κάλυψης ) με τον τύπο μ2χΤΖΧ 15% χ συντελεστές........

Link to comment
Share on other sites

Μια περίπτωση που με μπερδεύει και ίσως μπορείτε να με βοηθήσετε.

 

Ισόγειο με μια τεθλασμένη πλευρά (σύμφωνα με την άδεια). Η τεθλασμένη έχει μικροαποκλίσεις από την ευθεία (τα σπασίματα προς τα μέσα και προς τα έξω είναι το πολύ 30 εκατοστά). Στην πράξη έχει χτιστεί ευθεία. Υπολογίζοντας την διαφορά, η υπέρβαση δόμησης (και κάλυψης) είναι κάτι λιγότερο από 1 τ.μ.

 

Το ίδιο ισόγειο, βάση αδείας έχει 2 ύψη. Ένα τμήμα 50τμ έχει ύψος 3μ + στέγη ενώ το υπόλοιπο τμήμα 40τμ έχει ύψος 6μ + στέγη.

Στην πράξη το τμήμα 6μ έχει γίνει διόροφο και έχει γίνει και εσωτερική σκάλα. Η πλευρά που περιέγραψα αρχικά είναι στο τμήμα που έχει γίνει διόροφο, άρα το παράνομο διόροφο είναι 41τμ.

 

Ποιες είναι οι παραβάσεις;

Σίγουρα έχω 1τμ υπέρβαση κάλυψης και δόμησης για το ισόγειο.

Στον όροφο έχω τα 41τμ ως υπέρβαση δόμησης και 1τμ ως υπέρβαση ύψους;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.