Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πώς θα τακτοποιούνται τα αυθαίρετα


Recommended Posts

εχω την εντύπωση οτι σύμφωνα με αυτά που είπε ο saltapidas και ο architect_duth, ετσι όντως γίνεται ο υπολογισμός, όπως το γράφεις.

 

Μακάρι να μας το αποσαφηνήσουν σύντομα γιατί πρέπει μέχρι τελος Νοεμβρίου να έχουν ξεκάθαρη άποψη οι πελάτες για το τι πρόστιμο θα πρέπει να πληρώσουν ΠΡΙΝ ΦΑΚΕΛΩΘΟΥΝ!

 

Έχω την εντύπωση ότι ΔΕΝ είναι πρόστιμο + παράβολο.

Απλά στην αρχή πληρώνεις το παράβολο και

μετά το πρόστιμο - το παράβολο !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 720
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kύριοι, για τον υπολογισμό των προστίμων, ας γραφουμε στο καταλληλο θρεντ

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=28302&page=11

 

Παρακαλω οι μοντς να μεταφερουνε εκει τα αναλογα ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι ΔΕΝ είναι πρόστιμο + παράβολο.

Απλά στην αρχή πληρώνεις το παράβολο και

μετά το πρόστιμο - το παράβολο !!!

Εγω πάντως δεν είπα κάτι τέτοιο.

Δεν ξέρω αν αφησα να καταλαβετε αυτο το πράγμα, αλλά αν λόγου χάριν έχεις παράβολο 1000Ε και το συνολικό πρόστιμο είναι 15000, τότε θα δωσεις αρχικά τα 1000, και μετα τα 14000, είτε άπαξ 11000(=15000*80%-1000) είτε 30x466,67.

 

Αυτα δεν τα λεει καπου, απλά προκύπτουν απο την εμπειρία μας με τους ημιυπαίθριους.

 

Συμφωνα με την ιδια πειρα και τηρουμενων των αναλογιων, θα πρεπει να περιμενουμε 18 ερμηνευτικές και 5-6 παρατάσεις...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη οπως και με τον 3843 θα μαζευτουν χιλιαδες ερωτοαπαντησεις και θα ειναι σχεδον αδυνατο για καποιον να τα διαβαζει ολα για να βρει μια πιθανη απαντηση σε καποια απορια του μηπως θα ηταν καλη ιδεα να δημιουργηθει ενα θρεντ ΜΟΝΟ για αναγνωση οπου να συγκεντρωνονται ΜΟΝΟ ΟΙ ΣΩΣΤΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ και τυχον σωστες καταληξεις

σε διαφορα ερωτηματα;

Το λεω γιατι αν με τον 3843 γινοντουσαν οι ιδιες ερωτησεις παλι και παλι τωρα με τον 4014 δεν θα βγαλουμε ακρη. Ελαχιστος χρονος και παμπολες αποριες.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω εχω εναν πελατη οπου εχει διαμέρισμα και το εχει χωρισει σε 2 γκαρσιονερες με ποιο νομο τακτοποιηται?

Ευχαριστω

 

κανονική άδεια.

 

αν δεν υπαρχει μεταβολή στον στατικό φορέα και δεν δημιουργούνται νέα μπάνια, δηλ. δεν υπάρχει μεταβολή των η/μ, μπορείς να πας με μια έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για εσωτερικές διαρρυθμίσεις.

 

σε αντίθετη περίπτωση απαιτείται αλλαγή χρήσης με κανονική άδεια.

 

δεν μπορεί επίσης να παει με το ν. 3843/2010 αφού ο νόμος δεν τακτοποιεί αλλαγές χρήσεων απο κύρια σε κύρια χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη οπως και με τον 3843 θα μαζευτουν χιλιαδες ερωτοαπαντησεις και θα ειναι σχεδον αδυνατο για καποιον να τα διαβαζει ολα για να βρει μια πιθανη απαντηση σε καποια απορια του μηπως θα ηταν καλη ιδεα να δημιουργηθει ενα θρεντ ΜΟΝΟ για αναγνωση οπου να συγκεντρωνονται ΜΟΝΟ ΟΙ ΣΩΣΤΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ και τυχον σωστες καταληξεις

σε διαφορα ερωτηματα;

Το λεω γιατι αν με τον 3843 γινοντουσαν οι ιδιες ερωτησεις παλι και παλι τωρα με τον 4014 δεν θα βγαλουμε ακρη. Ελαχιστος χρονος και παμπολες αποριες.

 

πολύ φοβάμαι ότι κανείς μας δεν ξέρει τις σωστές απαντήσεις ακόμη.

κάνουμε ερμηνεία σε ένα ασαφή και κακοδιατυπωμένο νόμο.

ας αναμείνουμε καλύτερα την πρώτη τροπολογία ή κάποια παραδείγματα από το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο που θα θέλεις να γκρεμίσεις ένα τοίχο, να χτίσεις έναν άλλο το στέλνουν με τη διαδικασία της κανονικής άδειας.

Κατά 99% θα χρειαστεί ένα μπάνιο, κουζίνα κτλ.

Δεν μου έχει τύχει ποτέ να γίνει με μικρής κλίμακας.

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο που θα θέλεις να γκρεμίσεις ένα τοίχο, να χτίσεις έναν άλλο το στέλνουν με τη διαδικασία της κανονικής άδειας.

Κατά 99% θα χρειαστεί ένα μπάνιο, κουζίνα κτλ.

Δεν μου έχει τύχει ποτέ να γίνει με μικρής κλίμακας.

 

 

όχι, για γκρέμισμα τοίχου πας με εεμκ.

αυτό είναι και το νόημα των εσωτερικών διαρρυθμίσεων.

το έχω κάνει 5 φορές τουλάχιστον, άρα σου μιλώ μετα βεβαιότητος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.