Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς θα τακτοποιούνται τα αυθαίρετα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 720
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

akius την ίδια φλασιά έφαγα και εγώ.

Δηλαδή για όλα τα εντός σχεδίου προ 1983 που δεν έχουν ήδη νομιμοποιηθεί (και είναι πάρα πολλά) ενώ θα μπορούσαν τι θα εφαρμόσουμε;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, εγω χαθηκα τελειως τωρα ακομα και με τα υποδειγματα βεβαιωσεων και τις διευκρινισεις (ο Θεος να τις κανει...)

 

Στην περιπτωση μου που εχω αλλαγμενη φατσα με ενα σπασιμο 1μ προς τα μεσα που μειωνει το εμβαδον της κατοικιας κατα 3τ.μ. και δε φαινεται πουθενα στα σχεδια αδειας, θεωρειται αυθαιρεσια που θα πρεπει να τακτοποιηθει?

 

Και αν ναι, πως? Τι αναλυτικο προυπολογισμο να βαλω για να υπολογισω τις παραβασεις βασει λοιπων πολεοδομικων παραβασεων?

 

Μπερδευτηκα...

Link to comment
Share on other sites

AKIUS

έγινε αλλαγή χρήσης από υπόγεια αποθήκη σε κατοικία και Η/χ σε κατοικία. Κλασσική περίπτωση που θα τακτοποιούνταν, μια χαρά, με τον 3843 απλά η άδεια είναι μετα τις 2 ιουλίου του 2009! Λένε ότι με τον 4014 η ποσαύξηση είναι 30% σε σχέση με τον 3843.

Αν βάλω όμως ΝΑΙ στην αλλαγή χρήσης και την υπέρβαση, στους κύριους χώρους και όχι τους βοηθητικούς το γίνόμενο των συντελεστών 4 και 5 είναι 1,4*1 αντί 1,4 *0,5=0,7

Ως εκ τούτου το πρόστιμο βγαίνει εκπληκτικά μεγαλύτερο από αυτό με τον 3843!

Link to comment
Share on other sites

φυσιολογικα οι η/χ που δεν μπηκαν στον 3843 θα εχουν....

 

3. 0,5 η 0,6

4. 1,4

5, 1

 

επομενως το γινομενο θα ειναι απο 0,7 εως 0,84

 

επι 15 %

 

θα εχουν 10,5% εως 12,6 %

 

αν φυσικα εχουν και παλαιοτητα μικραινουν και αλλο

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή μου λες ότι η αλλαγή χρήσης είναι "ακριβότερη" από την εξ'αρχής δημιουργία ενός κύριου χώρου στα εντός σχεδίου με άδεια ! Κάτι δεν μου πάει καλά εδώ...

Ενα πατάρι, ας πούμε ,με χρήση κατοικία είναι ένας τέτοιος χώρος.

Χώρος που "γεννήθηκε" ξαφνικά ενώ δεν υπήρχε στην άδεια για να πω ότι έγινε αλλαγή χρήσης. Συμφωνείς με αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Ο προυπολογισμος του εργου το οποιο ειναι αυθαιρετη κατασκευη και δεν εχει αδεια πως προκυπτει (πχ BBQ 3000€) για να προκυψει ο αριθμος των παραβασεων αφου διαιρεθει με το 5000?

 

Δηλαδη πως θα ορισουμε ποσο κοστισε η κατασκευη ενος εξωστη 25τ.μ. ας πουμε για να παει ως λοοιπες πολεοδομικες παραβασεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.