Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς θα τακτοποιούνται τα αυθαίρετα


Recommended Posts

Σε 4 στρέμματα αγροτεμάχιο με 600 τμ δόμηση 4 γραφείων έχουν γίνει 4 κατοικίες διώροφες των 150 τμ. η κάθε μιά.

 

Πόσο στοιχίζει να γίνει αλλαγή χρήσης σε κατοικία; Το ύψος είναι το εγκεκριμμένο 6μ.

 

Επίσης πρώτα πρέπει να γίνει αλλαγή χρήσης και μετά να τακτοποιηθούν οι παρανομίες σε κάθε κτίριο (20τμ. μπαζωμένη βεράντα, 24 τμ. ημιυπαίθριοι, 10 τμ. αποθήκη και 20 τμ. κλεισμένη πέργκολα = όλα κύρια χρήση) ή πριν την αλλαγή χρήσης από γραφείο σε κατοικία;

 

Σας παρακαλώ, αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 720
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, είμαι νέος μηχανικός και έχω μπλοκάρει λίγο στο θέμα με τα αυθαίρετα. Έχω βγάλει άκρη με τα χαρτιά που θα χρειαστούν, και με τα πρόστιμα νομίζω θα τα καταφέρω(υπάρχει και το πρόγραμμα του michanikos που έχω κατεβάσει).

Αυτό που με αγχώνει είναι το δελτίο δομικής τρωτότητας που φέρει και την ευθύνη της υπογραφής μου. Νιώθω ότι είναι μεγάλο ρίσκο να υπογράψω για ένα σπίτι αν αντέχει, χωρίς να κάνω τον οποιοδήποτε έλεγχο.

Μέχρι στιγμής το μόνο που έχω καταφέρει να βρω, είναι ένα πρόγραμμα της 3dr για αυθαίρετα(http://www.3dr.eu/TOE) ,το οποίο καταλήγει σε βαθμολογία δομικής τρωτότητας και το οποίο σκέφτομαι να αγοράσω. Θέλω να ρωτήσω, αν το έχει δουλέψει κανείς, τι αποτέλεσμα έβγαλε στον έλεγχο δομικής τρωτότητας, και αν θα κάνει και κάποιον άλλον έλεγχο πέρα από αυτό που κάνει το πρόγραμμα.

 

 

Δεν αναρτούμε το μήνυμα μας σε διάφορα θέματα, σκέψου να το κάναν όλοι αυτό.Περιμένουμε τυχόν απάντηση και αν δε λάβεις μπορείς να επανέλθεις.Ευχαριστώ Manolis gon.

Link to comment
Share on other sites

Σε 4 στρέμματα αγροτεμάχιο με 600 τμ δόμηση 4 γραφείων έχουν γίνει 4 κατοικίες διώροφες των 150 τμ. η κάθε μιά.

Πόσο στοιχίζει να γίνει αλλαγή χρήσης σε κατοικία; .

 

Δεν επιτρέπεται σύμφωνα με τις πολεοδομικές διατάξεις να γίνει αλλαγή χρήσης σε κατοικία με οικοδομική άδεια, παρά μόνο με το Ν4014.Αν επιτρεπόταν θα είχαν βγάλει από την αρχή για κατοικίες.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε ένα σπίτι την Παρασκευή και έχει τουλάχιστον 10 αυθαιρεσίες :confused:

Υπάρχει Ο.Α. λυομένου οπότε όλες θα πάνε με 1α οι αυθαιρεσίες.

 

1.Καταρχήν πισίνα οπότε πάει με τον κλασικό πολλαπλασιασμό 80Ευρώ*60τμ*0,15

 

2.Το ισόγειο σύμφωνα με τα σχέδια έχει έρθει 'mirror' (καθρέφτης) στην πραγματικότητα.Είναι αυθαιρεσία;Μάλλον ναι. Μικρή 500Ευρώ; Μάλλον ναι.

 

3. Οι σκεπαστές βεράντες υπερβαίνουν κατά 10τ.μ. τις επιτρεπόμενες. Αφού δεν είναι μία και μοναδική αυθαιρεσία πάει πάλι με τον πολλαπλασιασμό και όχι με αποκοπή 1500Ευρώ (εκτός σχεδίου). ;Έτσι λέω.

 

4.Αυθαίρετο υπόγειο 80τ.μ που είναι όλο κατοικία. Πάει με πολλαπλασιασμό. Εκεί τίθεται θέμα με το ύψος, που ενώ διάβασα όλα τα σχετικά στο φόρουμ σε διάφορα θέματα κατέληξα ότι αφού στην περιοχή υπάρχει ανώτατο όριο 7.50μ συν στέγη 1.20μ δεν υπερβαίνει το νόμιμο ύψος στα εκτός σχεδίου άρα δεν υπάρχει παράβαση (γιατί το ύψος της Ο.Α. φυσικά και το υπερβαίνει). Σωστά;

 

5. O H/X του υπογείου 17 τ.μ. (εντελώς αυθαίρετος) υπολογίζεται επίσης ξεχωριστά και επειδή είναι βοηθητικός πάει με 50% μείωση;

 

6. Υπάρχει 16τμ. (εσωτερικές διαστάσεις-τα μέτρησαν οι ιδιοκτήτες) σπίτι (κανονικό) για τα σκυλιά..:) και ακριβώς δίπλα μπάνιο 6,5τ.μ. με μονή τοιχοποιία χωρίζεται. Εννοείται ότι θα μετρήσω εγώ και εξωτερικούς τοίχους αλλά ας δεχτώ για τώρα τα δικά τους. Άρα αυτά τα τ.μ. με τον τύπο, μόνο που παίρνει 0,5 γιατί είναι βοηθητικοί χώροι.

 

7.Ένα γκαράζ με ξύλινες δοκούς σκεπασμένο με ελενίτ περί τα 36τ.μ. Αυτό ως τι πάει;Αναλυτικό; Με 500Ευρώ;

 

8. Έχω και μία ισόγεια αποθήκη 25τ.μ. + άλλη αποθήκη (αντλιοστάσιο μικρό 9τ.μ) + άλλο η/χ 6τ.μ. (όλα σε διαφορετικά σημεία του οικοπέδου) άρα πάλι με τον τύπο και 50% έκπτωση;Όλα με κεραμίδι.

 

Σωστά σκέφτομαι παιδιά ή λάθος συσχετισμούς κάνω; Aκόμα δεν έχω υπολογίσει πρόστιμο για όλα αυτά και φοβάμαι το άθροισμα όλων....:roll:

 

Μήπως να το έβαζα στην συζήτηση υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου; Αν εκεί πάει μπορεί να το βάλει κάποιος moderator,ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

αν κάποιος έκανε αίτηση νομιμοπίησης πριν δημοσιευθεί ο 4014, αλλα δεν είχε ελεγχθεί η αίτησή του και ούτε πρόστιμο έιχε πληρώσει (προφανώς), τοτε η αίτηση είναι ακυρη? πρέπει να ξαναγίνει με τον καινούριο νόμο?

 

Διάβασα το πρόβλημά σου αλλά φαντάζομαι εξαρτάται με το εάν είχε πρωτοκολληθεί γιατί τότε πρέπει να την δούνε με το τι ίσχυε την ημερομηνία που πρωτοκολλήθηκε και όχι με τα ισχύοντα.Και πρέπει να απαντήσουν ανάλογα.

 

Αν δεν νομιμοποιείται τότε πάει με 4014.

Link to comment
Share on other sites

διάφορες σκόρπιες σκέψεις για το νόμο:

1.όψεις δε θα χρειαζονται καθώς θα υπάρχουν φωτογραφίες, σε περίπτωση όμως που έχει δημιουργηθεί μονο ο φέρων οργανισμός τότε λογικά θα πρέπει να παρουσιάσουμε και όψεις

2. στον νομο λέει για επιτρεπόμενο ύψος κτιρίου βάσει αδείας ενώ στο φύλλο υπολογισμού προστίμου για επιτρεπόμενο ύψος περιοχής

3. όταν μπορεί η παρανομία να νομιμοποιηθεί με έκδοση οικοδομικής αδείας τότε έχεις 3 χρόνια να εκδόσεις άδεια. οκ. αυτό όμως σηκώνει μεγάλη κουβέντα. έστω ότι καποιος έφτιαξε ένα δώμα ενώ είχε υπόλοιπο συντελεστή δόμησης και όγκου. Ποιός θα πει αν μπορεί να βγει άδεια από τη στιγμή που η έκδοση προυποθετει σειρά ελέγχων? Μπορεί κάλλιστα να μη βγαίνουν τα στατικά, ή το ιδεατό στερεό ή οι θέσεις στάθμευσης ή ακόμα και η φύτευση. Θα πληρώσει δηλαδή ο ιδιοκτήτης μονο το παράβολο και θα πάει να βγάλει άδεια και δε θα βγαίνει για άσχετο λόγο από το υπόλοιπο δόμησης. Και τι γίνεται τότε? Θα παίρνεις βεβαίωση ότι δε βγαίνει άδεια? Η ο ιδιώτης μηχανικός θα αποφασίσει αν βγαίνει άδεια. Κάλλιστα λοιπόν μπορούμε να ισχυριστούμε ότι δε βγαίνει άδεια για λόγους στατικούς και να το τακτοποιήσουμε το αυθαίρετο με τον 4014 ακόμα και να έχει υπόλοιπο δόμησης... σωστά?? Ποιός θα το ελεγξει αυτό?

4. Μία πέργκολα σκεπασμένη με κεραμίδι σε ένα δώμα ή σε εξώστη πάει με 500ρικο ή μετράς τετραγωνικά και πας με συντελεστές?

5. στα παραδείγματα που έδωσαν ένας χώρος που μπαίνει στην πρασιά τον πήραν ολόκληρο ότι μπαίνει στην πρασία περισσότερο του 20% της πρασιάς. Αυτό μου φαίνεται μάλλον λάθος. Ο χώρος σε ένα τμήμα του μπαίνει >20% το υπόλοιπο είναι <20% άρα πρέπει να χωριστεί σε 2 τμήματα. Ο νόμος λέει ότι χωρίζεις τις αυθαίρετες κατασκευές και προσθέτεις τα επιμέρους πρόστιμα.

αυτά προς το παρόν θα ακολουθήσουν και άλλα

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε ένα σπίτι την Παρασκευή και έχει τουλάχιστον 10 αυθαιρεσίες :confused:

Υπάρχει Ο.Α. λυομένου οπότε όλες θα πάνε με 1α οι αυθαιρεσίες.

....

....

Και φυσικά αφού το κτίριο δεν είναι λυόμενο όπως έλεγε η άδεια μη ξεχάσεις να βάλεις και όλο το κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το πρόβλημά σου αλλά φαντάζομαι εξαρτάται με το εάν είχε πρωτοκολληθεί γιατί τότε πρέπει να την δούνε με το τι ίσχυε την ημερομηνία που πρωτοκολλήθηκε και όχι με τα ισχύοντα.Και πρέπει να απαντήσουν ανάλογα.

 

Αν δεν νομιμοποιείται τότε πάει με 4014.

 

Κατάρχήν να σας ευχαριστήσω πολύ για την απάντησή σας.

Την αίτηση νομιμοποίησης που είχε υποβάλει αυτό το ατομο την είχα βρεί τυχαία και μου είχαν δώσει ένα νούμερο από την πολεοδομία, πχ. 1234/11 (ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΥΧΑΙΟ ΝΟΥΜΕΡΟ). Παρ'όλ'αυτά μου είπαν ότι δεν μπορούσα να πάρω αντίγραφο γιατί δεν ήταν ακόμα δημόσιο έγγραφο. Αυτό σημαίνει ότι είχε πρωτοκολληθεί ή όχι? Δηλώνω άγνοια για αυτά.

 

Και πάλι ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

1) Χρειάζεται υπογραφή από όλους για κάθε υπόθεση?

Οχι. Το λέει και ο 4014.

 

2) Υπέρβαση δόμησης ως προς την δόμηση που έχει ο καθένας σύμφωνα με την άδεια του ή ως προς την μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση του αγροτεμαχίου? (π.χ. 200τ.μ.)

Ναι

 

3) Ομοίως για την υπερβαση κάλυψης

Ναι

 

4) Στον γεωγραφικό προσδιορισμό σχεδιάζουμε το πολύγωνο ολόκληρου του αγροτεμαχίου ή του τμήματος αποκλειστικής χρήσης του καθενός εξ αδιαιρέτου ιδιοκτήτη?

Λογικά ολόκληρο.

 

 

5) Σε ισόγεια κατοικία που έχει άδεια αν έχει προστεθεί αυθαίρετος όροφος, για τον υπολογισμό του προστίμου αυτού βάζουμε ναι ή όχι στο ερώτημα αν έχει οικοδομική άδεια?

Αφορά την ύπαρξη οικοδομικής άδειας στο γήπεδο/οικόπεδο, όπου υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή.

 

6) Με τον αναλυτικό προυπολογισμό τί γίνεται?

Κανονικά για επιμέρους κατασκευές.

 

7) Υπέρβαση ύψους βάζουμε σε κάθε όροφο ή μόνο στον τελευταίο που έχει περάσει το μέγιστο της περιοχής?

Εξαρτάται τι έχεις. Αν έχεις παραβίαση σε κάθε όροφο θα πρέπει να δηλώσεις όλους τους ορόφους με την κάθε υπέρβαση ξεχωριστά.
Link to comment
Share on other sites

εγω με οσους υπολογισμους πηγα να κανω θεωρω θαχω κανα 10% αποκλιση απο τα τελικα...

 

1. υπογειο που εγινε κυριος χωρος περνει 50% βαζεις και αλλαγη χρησης και τα τ.μ τα βαζεις στα κυρια η στα βοηθητικα

2. υπογειο που εγινε εχτρα απο αδεια......παει με 50% χωρις αλαλγη χρησης και παει βοηθητικα.......δλδ ειναι πιο οικονομικα απο ναχες κανονικο μιας και δεν βαζεις αλαλγη χρησης...

 

3. εξωστες παραπανω και στεγαστρα με τ.μ βοηθητικων χωρων η με παρανομιες.....?

 

4. δωμα που εντος νομιμου υψους περιοχης δεν βαζεις παραβση υψους

 

5. σε εκτος σχεδιου αντι να κανει εσοχες το κτιριο τοχει τραβηξει ισιο.....βαζουμε η οχι παρανιασεις πλαγιων αποστασεων.....κανονικα δνε υπαρχουν αλλα το κριτιο εχει μεγαλωσει...

 

6.με 3843 υπογεια ''γραφειων'' εκτος σχεδιου εγιναν κυριοι χωροι.....τωρα που το υπολοιπο κτιριο θαλλαξει σε κατοικια αλλαχουν και τα υπογεια ?

 

7.οι φυτευσεις πανε με 4014 με αναλυτικο που εγιναν θεσεις σταθμευσεις?

 

8.ποιος ο λογος να κανεισ Χ στην προχειρη ακτασκευη οταν δεν γλυτωνεις λεφτα και θα σουρθει και επιτροπη που μπορει να πει οτι ειναι γυφτικο γκρεμιστο?

 

9.η μπαλκονοπορτα εγινε παραθυρο ειναι προστιμο?

 

10. εκτος σχεδιου ξεχωριστος ογκος αποθηκη δεν ειναι χωρις αδεια και καλυψη και πλαγια ορια?

 

11. θα μετραμε και τις μαντρες ποιες περνανε 1.50 μετρο που θαπρεπε ναχει αναβαθμο και παλι πιο μεσα μαντρα?

 

12.το συστημα εχει ζουζουνια....10 τ.μ παραπανω εξωστη βγαζει 2000 προστιμο.....10 τ.μ παραπανω εξωστη και 2 παραβιασεις των 500.....βγαζει 1877 (877 κανονικα ειναι το προστιμο των 10 τ.μ εξωστη αλαλ το παει 2000 )

 

13 .εχεις σ.δ 100 και εχεις αυθαιρετα 125....τι κανεις τακτοποιεις τα 25 και πας τα 100 για αδεια?

 

14. και αν εχεις σ.δ που επαρκει δεν μπορεις να πληρωσεις να τελειωνεις?

 

15. αδεια κατεδαφισης μπορεις να κανεις χωρις πληρωσεις κατι εκτος απο παραβολο?

 

λιγα απο τα οποια μουρθαν αυτη την στιγμη που κοιταω αιτησεις και δεν τις βλεπω να τις ριχνω πριν απο 29 νοεμ !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.