Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς θα τακτοποιούνται τα αυθαίρετα


Recommended Posts

Κατάρχήν να σας ευχαριστήσω πολύ για την απάντησή σας.

Την αίτηση νομιμοποίησης που είχε υποβάλει αυτό το ατομο την είχα βρεί τυχαία και μου είχαν δώσει ένα νούμερο από την πολεοδομία, πχ. 1234/11 (ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΥΧΑΙΟ ΝΟΥΜΕΡΟ). Παρ'όλ'αυτά μου είπαν ότι δεν μπορούσα να πάρω αντίγραφο γιατί δεν ήταν ακόμα δημόσιο έγγραφο. Αυτό σημαίνει ότι είχε πρωτοκολληθεί ή όχι? Δηλώνω άγνοια για αυτά.

 

Και πάλι ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Αφού σας έδωσαν νούμερο xxxx/2011 εγώ το καταλαβαίνω ότι πρωτοκολλήθηκε το αίτημα απλά δεν έχουνε κάνει επίσημο έγγραφο απάντησης ακόμη, δηλαδή γίνεται ή όχι και με ποιες προϋποθέσεις αυτό που ζήτησε ο αιτών. Ειδάλλως πρέπει να βάλετε κάποιον μηχανικό να το ψάξει εάν πρέπει να πάρετε κάποια απάντηση άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 720
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

AKIUS

Για τη βεβαίωση κατά τη μεταβίβαση άκουσα ότι θα είναι 300€ και όχι 500€. Γιατί δε μας το κάνουν όπως των συμβολαιογράφων? :grin:

 

KOSTIS68

Κάπου είχα διαβάσει ότι η αλλαγή σε χώρους του σπιτιού (κουζίνα-δωμάτιο), επειδή ακριβώς επηρεάζει τα υδραυλικά, θα πρέπει να δηλωθεί ή να βγει κάποιου είδους άδεια (δε γνωρίζω περισσότερα). Πάντως ότι κάτι πρέπει να γίνει.

 

JONOUS

Τι περίμενες? Τόσες ασάφειες που έχει ο νόμος, και 24/7 να λειτουργούσαν τα τηλέφωνα λίγο θα ήταν!

Link to comment
Share on other sites

αφου ειναι @@@@ ....περιμενουν στα τηλ και απαντανε στα ιδια και στα ιδια.....δεν βγαζουν καπου τις απαντησεις να τις εχουμε και ΕΝΤΥΠΕΣ ναμαστε και εμεις σιγουροι....τα γραπτα μενουν

Link to comment
Share on other sites

AKIUS

Για τη βεβαίωση κατά τη μεταβίβαση άκουσα ότι θα είναι 300€ και όχι 500€. Γιατί δε μας το κάνουν όπως των συμβολαιογράφων? :grin:

 

Εγώ χθες άκουσα περίπτωση φίλης που ο μηχανικός που συνεργάζεται η συμβολαιογράφος της, της ζήτησε 700 για την βεβαίωση

Link to comment
Share on other sites

μήπως έμαθε κανείς που έπιασε γραμμή αν την υπέρβαση δόμησης την υπολογίζουμε σε σχέση τους ισχύοντες όρους δόμησης ή τους όρους δόμησης που ίσχυαν κατά τ χρόνο κατασκευής?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα.

 

Το δικό μου ερώτημα για όποιον έχει άποψη:

 

Εντός σχεδίου κατοικία, η οποία έχει οικοδομηθεί με τη νομοθεσία περί χαμηλών κτιρίων σε οικόπεδο μη άρτιο αλλά οικοδομήσιμο.

Συντελεστής Δόμησης Ευρύτερης Περιοχής: 0,80

Συντελεστής Δόμησης Οικοπέδου: 0,64 λόγω άρθρου 25

 

Ύψος Ευρύτερης Περιοχής: 13μ

Ύψος Οικοπέδου (δόμηση με διατάξεις περί χαμηλών κτιρίων): 8,5μ

 

Και πάμε στο ζουμί.

 

Στην οικοδομική άδεια φαίνεται Δώμα με επιφάνεια ~15μ2 ύψους ~2μ ως απόληξη κλιμακοστασίου και ανελκυστήρα (Βοηθητικός Χώρος, εκτός Συντελεστή Δόμησης).

 

Στην πραγματικότητα έχει κατασκευαστεί συνολικό Δώμα ~35μ2 ύψους ~2,4μ με χρήση όπως παραπάνω αλλά και γραφείο.

 

Τα ερωτήματά μου είναι:

1. Στο συντελεστή προσαύξησης 6 (Υπέρβαση καθ' ύψος), θα χρησιμοποιηθεί το 6α λόγω υπέρβαση του ύψους του κτιρίου βάση του επιτρεπόμενου ύψους του οικοπέδου ή επειδή είναι εντός του ύψους της ευρύτερης περιοχής δεν απαιτείται ούτε το 6α ούτε το 6β;

 

2. Στο συντελεστή προσαύξησης 5 (Υπέρβαση Δόμησης), το Δώμα μπορών να το αναφέρω ως Βοηθητικό Χώρο (για να τύχει της έκπτωσης του 50% στο πρόστιμο);

 

Τέλος, ένα τρίτο και τελευταίο ερώτημα: Στην ίδια οικοδομική άδεια προβλεπόταν στον ακάλυπτο η δημιουργία δύο θέσεων στάθμευσης. Στην πραγματικότητα υλοποιήθηκε η μία και δίπλα της ένα παρτέρι με φύτευση. Εμπίπτει στις περίφημες μικρές παραβάσεις που πάνε με αναλυτικό προϋπολογισμό; Και εάν ναι πώς υπολογίζεται;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε ένα σπίτι την Παρασκευή και έχει τουλάχιστον 10 αυθαιρεσίες :confused:

Υπάρχει Ο.Α. λυομένου οπότε όλες θα πάνε με 1α οι αυθαιρεσίες.

 

1.Καταρχήν πισίνα οπότε πάει με τον κλασικό πολλαπλασιασμό 80Ευρώ*60τμ*0,15

 

 

η πισίνα νομίζω πάει 80€ * 60τ.μ. χωρίς 0,15.

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά αφού το κτίριο δεν είναι λυόμενο όπως έλεγε η άδεια μη ξεχάσεις να βάλεις και όλο το κτίριο.

 

Αυτό δεν το έπιασα; Σόρρυ εάν ακούγεται ανόητο αλλά γιατί, το λυόμενο ισόγειο υφίσταται κανονικά, απλά στην εκσκαφή μιας και το οικόπεδο είχε κλίση αντί να χτιστεί σε βάση ύψους 1.00μ είπαν δεν φτιάχνουμε και ένα υπόγειο βρε αδερφέ.

 

Μήπως πηγαίνει ως βοηθητικός χώρος?

Προς τα εκεί κλίνω.

 

Μα δεν υφίσταται κάτι τέτοιο. Διάβασε τον ΓΟΚ!

Λάθος διατύπωση, εννοώ ότι κάτω από την κανονική βεράντα του ισογείου λυομένου ο εξωτερικός τοίχος του υπογείου είναι ακριβώς κάτω από αυτόν του ισογείου με αποτέλεσμα να δημιουργείται σκεπαστή βεράντα που θα πάει ως βοηθητικός χώρος.

 

Μήπως ως πρόχειρη κατασκευή και με βοηθητική χρήση?

 

Μάλλον

 

Ερώτημα:

Ο μηχανικός έχει την υποχρέωση να δείξει όλες τις παρανομίες που υπάρχουν σε μία ιδιοκτησία ή μόνο αυτές για τις οποίες είναι διατεθειμένος να πληρώσει ο ιδιοκτήτης?

Θα έχει επιπτώσεις μετά από κάποια αυτοψία ή

σε περίπτωση που δεν θα μεταβιβάζεται μετά το ακίνητο?

 

Τις ίδιες απορίες έχω και εγώ!

 

Όλες γιατί όταν μετά θα θέλει βεβαίωση μηχανικού για να μεταβιβάσει ή να πουλήσει και κάποιος πρέπει να υπογράψει ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες πως θα υπογράψεις εσύ ή άλλος μηχανικός τέτοια Υ.Δήλωση; Εκτός και αν βγει κάποια άλλη διευκρίνηση γιατί εγώ προσωπικά αν δεν θέλει να τα βάλει όλα ο ιδιοκτήτης δεν την παίρνω την δουλειά.

 

η πισίνα νομίζω πάει 80€ * 60τ.μ. χωρίς 0,15.
Μάλλον έχεις δίκιο γιατί αν πήγαινε και με 0,15 θα έφτιαχνα και εγώ μία τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με το ικα τι γίνεται. Αν κάποιος έχει πληρώσει για το αυθαίρετό του ικα και κάποια άλλα πρόστιμα από καταγγελία, αφαιρούνται;

Επίσης αν κάποιος έχει σαν εξ ολοκλήρου προστατευόμενο μέλος άτομο με νοητική υστέρηση, πάνω 67% αναπηρία, ανήκει σε ειδική κατηγορία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.