Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πώς θα τακτοποιούνται τα αυθαίρετα


Recommended Posts

Παιδιά θέλω αν γίνεται να ξεκαθαρίσουμε την πολύ συχνή περίπτωση υπογείου σε κτίσμα, δηλωμένο ως αποθήκη, το οποίο έγινε τελικά ισόγεια κατοικία (δηλ. ξεμπαζώθηκε κατά 2,70μ). Έστω ότι υπάρχει οικ.αδ., είναι εντός σχεδίου και η Υ.Δ.<50%

Το πρόστιμο θα είναι:

(75 τ.μ.)x 1350euro(T.Z.)x0.15x0.6(αλλη κατοικία)x 1.4(αλλαγή χρήσης) x1.2(υπέρβαση ύψους)x0.8(παλαιότητα)x 0.5 (ως πρωην βοηθητικός χώρος)

=6.123,60euro

Δηλάδη:

-επειδή στην άδεια ήταν υπόγειο-αποθήκη, δηλ. βοηθητικός χωρος: Συντ.0,5

-επειδή έγινε αλλαγή χρήσης: Συντελ.1,4

-κι επειδή ξεμπαζώθηκε(ή δεν μπαζώθηκε ποτε...): Συντελ. υπέρβασης υψους ίσος με 1,2

ΣΩΣΤΑ????

Μήπως το ότι δεν μπαζώθηκε ποτέ πρέπει να πάει εξτρά σαν λοιπή παράβαση με αναλυτικό προϋπολογισμό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 720
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ήθελα να ρωτήσω, γιατί έχω πλήρη άγνοια, τί είναι το τοπ.διαγρ. εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντ/νων; Ο γεωγραφικός εντοπισμός κατά την e-αίτηση του ΤΕΕ μας καλύπτει; Εγώ (πολιτικός μηχ/κος) με την ενοικίαση ενός οργάνου μπορώ να το κάνω ή χρειάζομαι τη συνεργασία με τοπογράφο;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

@roukat

Η υπέρβαση ύψους πάει με αναλυτικό οπότε βγάζεις το 1,20 περί υπέρβασης.

Επίσης βγάζεις το 0,50 ως πρώην βοηθητικός χώρος, αφού το πρόστιμο θα το πληρώσεις για τη νυν χρήση.

 

Επίσης άμα μπορείς να το εντάξεις (την αλλαγή χρήσης) στον 3843/2010 δες μήπως σε συμφέρει (που μάλλον θα σε συμφέρει) και άφησε για τον 4014/2011 το ξεμπάζωμα που θα πάει με αναλυτικό.

 

@sagiasd

Συνεργάσου με ένα τοπογράφο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι Καλησπέρα. Σας είναι εύκολο να μου απαντήσετε εαν ρυθμίζεται εξώστης που βλέπει σε ακάλυπτο και έχει κλειστεί και μετατραπεί σε δωμάτιο;

Γιατί σύμφωνα με το ν. 4014/2011, αρθρο 23, παρ 3.δ δεν ρυθμίζεται αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης που έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί στο εντός του εύρους του εξώστη τμήμα πάνω από το κοινόχρηστο χώρο της πόλης. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Εγω το ίδιο πιστεύω απλά με επηρέασαν κάποιοι άλλοι συνάδελφοι που μου μετέφεραν ότι δεν ρυθμίζεται κανένας κλειστός εξώστης

Link to comment
Share on other sites

@roukat

Η υπέρβαση ύψους πάει με αναλυτικό οπότε βγάζεις το 1,20 περί υπέρβασης.

Επίσης βγάζεις το 0,50 ως πρώην βοηθητικός χώρος, αφού το πρόστιμο θα το πληρώσεις για τη νυν χρήση.

 

Έχει τελικά αποσαφηνιστεί ότι το παράδειγμα του TEE είναι λάθος και ότι αυτό που μας ενδιαφέρει είναι η τωρινή χρήση? Μιλάω για εκεί που χρησιμοποιεί τον συντελεστή 0,5 για τα 20 τ.μ υπογείου που έγιναν χώρος κυρίας χρήσης...

Link to comment
Share on other sites

Λάθος δικό μου, δεν το είχα προσέξει αυτό το παράδειγμα.

 

edit.

Έχει και μία λογική:

βοηθητικός χώρος καινούργιος: 0,50

Βοηθητικός που έγινε κύριος: 0,70

κύριος νέος: 1,00.

 

Έχει μία βάση να παίζει αυτό. Δλδ ο υφιστάμενος βοηθητικός να γίνεται κύριος με ένα "ενδιάμεσο" πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε συνάδερφοι... πρώην ΒΧ που έγινε ΚΧ, είναι 0.5 ΒΧ και 1.4 Αλλ. Χρ. = 0.7

 

Δίκαιο και ωραίο! ...Λέτε να μετράμε τα δίκαια και ωραία του νόμου? Καμιά 10 αριά θα είναι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

pavloselef, εννοώ εσύ έχεις την ευθύνη του διαγράμματος αφού θα το υπογράψεις και όχι κάποιος που απαντά από ένα τηλέφωνο όπως θέλει :)

 

 

 

Πουθενά δεν επιτρέπονται περιφράξεις χωρίς κάποια άδεια.

 

Εκτός σχεδίου απλή περίφραξη με σωλήνες και τοπικά σκυρόδεμα στην βάση χωρίς άδεια με μικρή κλίμακα. Ειδικά την μικρή κλίμακα την βγάζεις και μετά την εργασία που έκανες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.