Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς θα τακτοποιούνται τα αυθαίρετα


Recommended Posts

Έστω κτίσμα με ισόγειο και 2 ορόφους.

Έχει γίνει αυθαίρετη επέκταση και στις 3 στάθμες, ακριβώς η ίδια.

Σε ποιες στάθμες θα τσεκάρουμε "υπέρβαση κάλυψης";

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 720
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητοί Συνάδελφοι καλημέρα,

 

έχωτ την περίπτωση επέκτασης νομίμως υφιστάμενου χώρου στο δώμα πολυκατοικίας με μεταλλική κατασκευή και πλήρη διαμόρφωση σε χώρο κύριας χρήσης. Αυτό δεν αποτελεί τόσο το θέμα στην τακτοποίηση (αφού πάει σαν υπέρβαση δόμησης) όσο το ότι κατά την αυτοψία του χώρου που υφίσταται νόμιμα έχει σε ένα σημείο αλλάξει η εσωτερική διαρύθμιση, αφαιρόντας έναν τοίχο 1,90m προκειμένου να τοποθετηθεί κουζινάκι και έχει ανοιχτεί παράθυρο προς τον ακάλυπτο χώρο διαστάσεων 60x60cm. Αποτελούν τα δύο τελευταία αντικείμενο ρύθμισης ή δεν τα λαμβάνω κάν υπόψη και εάν ναί πώς διαμορφώνεται το πρόστιμο;

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοείς το χώρο που υφίσταται νόμιμα στο δώμα. Τότε οι αλλαγές στην εσωτερική διαρρύθμιση δεν αφορούν στο Ν.4014.

Πρόσεχε όμως τα εξής:

 

1. Ο χώρος της ταράτσας συνήθως είναι κοινόχρηστος χώρος (άρα θέλεις συναίνεση ιδιοκτητών) εκτός εάν υπάρχει πράξη αποκλειστικής χρήσης.

2. Υπέρβαση Δόμησης σε δώμα σημαίνει ότι, έχεις ταυτοχρόνως και πρόσθεση των τετραγωνικών του δώματος και υπέρβαση ύψους στα συνολικά τετραγωνικά (διότι τώρα εκεί υφίσταται νέος όροφος).

Link to comment
Share on other sites

Οικοδομική άδεια του 1959. Φωταγωγός έγινε λουτρό. Είναι υπέρβαση δόμησης β.χ .?

 

(αναφέρω το έτος διότι νομίζω ότι με το ΓΟΚ'55 οι φωταγωγοί μετρούσαν στη δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοείς το χώρο που υφίσταται νόμιμα στο δώμα. Τότε οι αλλαγές στην εσωτερική διαρρύθμιση δεν αφορούν στο Ν.4014.

Πρόσεχε όμως τα εξής:

 

1. Ο χώρος της ταράτσας συνήθως είναι κοινόχρηστος χώρος (άρα θέλεις συναίνεση ιδιοκτητών) εκτός εάν υπάρχει πράξη αποκλειστικής χρήσης.

2. Υπέρβαση Δόμησης σε δώμα σημαίνει ότι, έχεις ταυτοχρόνως και πρόσθεση των τετραγωνικών του δώματος και υπέρβαση ύψους στα συνολικά τετραγωνικά (διότι τώρα εκεί υφίσταται νέος όροφος).

Σε ευχαριστώ πολύ ΙΑΣΟΝΑ! Μάλλον δεν εκφράστηκα καλά. Στον έκτο όροφο υφίσταται μικρή γκαρσονιέρα νόμιμα, 22τ.μ. και ο ιδιοκτήτης έχει κλείσει ένα μέρος του δώματος 10τ.μ. με μεταλλική κατασκευή και τζαμαρίες οι οποίες "κάθονται" επάνω στο στηθαίο. Ο ιδιοκτήτης έχει την αποκλειστική χρήση αυτού του σημείου του δώματος. Οπότε ναι μεν υπέρβαση δόμησης αλλά όχι υπέρβαση ύψους μιας και η νομίμως υφιστάμενη γκαρσονιέρα είναι 10 εκατοστά πιο ψηλή.

Σημαντικό είναι όπως μου είπες πως δεν πρέπει να τακτοποιηθεί ως αυθαιρεσία η αφαίρεση του εσωτερικού τοίχου και το άνοιγμα του παραθύρου στον ακάλυπτο της νόμιμης γκαρσονιέρας.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπηρχε ορος "δομηση" στο ΓΟΚ του 55

Μονο καλυψη και ογκος...

 

Ο φωταγωγος ηταν μεσα και στην καλυψη και στον ογκο...

 

Σε παρομοια περιπτωση τον περασα με 3843 αν και δεν ξερω αν εκανα καλα η εβαλα σε τσαμπα εξοδα τον πελατη μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δε μπόρεσα να βρω ποιο σχετικό topic...

 

Σε περίπτωση πολυκατοικίας όπου ο ιδιοκτήτης π.χ. του Γ' ορόφου μας καλεί για να ρυθμίσουμε μια αυθαιρεσία, και εμείς διαπιστώνουμε ότι το κτίσμα από τη μια πλευρά του έχει "μεγαλώσει" κατά μια λωρίδα εμβαδού 10μ2 και μάλιστα αυτή η αύξηση ακολουθεί όλους τους ορόφους και τα δωμάτια της πολυκατοικίας.

 

Τι γίνεται στη περίπτωση αυτή? Λογικά ρυθμίζουμε μόνο το διαμέρισμα του ιδιοκτήτη του Γ' ορόφου και αυτό εφόσον το διαμέρισμά του εκτείνεται μέσα στο "αυθαίρετο" τμήμα του κτιρίου!? Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι... κι εγω ειχα παρομοια περιπτωση αυθαιρεσιας παρα τη αδεια σημεια, αναφορικα με προεκταση της κουζινας μου κατα μερικα εκατοστα προς την πρασια, κατι που συνεχιζοταν σε ολους τους οροφους...

Εγω ρυθμισα μονο το δικο μου και η συνεχεια καθ υψος θα μπορουσε καλλιστα να ειναι ενα αποδεικτικο οτι η αυθαιρεσια εγινε κατα την κατασκευη της οικοδομης, ειδικα αν η οικοδομη ειναι προ 1983, οποτε και θα εχει μεγαλη εκπτωση...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εγκ-12300/8/15-3-94: Περί επικινδύνων οικοδομών

Θα μπορούσε κάποιος συνάδελφος να ανεβάσει την Εγκύκλιο 12300/8/15-3-94; ή να γράψει το ΦΕΚ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.