Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφορίες για ΗΜΜΥ


electrobuzz

Recommended Posts

Φέτος πέρασα στο τμήμα Ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών και δεν είμαι εντελώς σ'ιγουρος ότι θα πάω.

Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με τη φύση του επαγγέλματος, τις επαγγελματικές προοπτικές και τις δυνατότητες ανέλιξης.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που ζητάς είναι δύσκολο να απαντηθούν από αυτό το forum.

 

Σε γενικές γραμμές γίνεσαι μηχανικός που ασχολείται με ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις και με θέματα τέτοιας φύσης.

Με μελέτες, με κατασκευές, σε εργοτάξια, σε εργοστάσιο... Με δική σου δουλειά ή σε υπαλληλική βάση.

 

Μπορεί να κάνεις ακαδημαϊκή καριέρα ή μπορεί να ασχοληθείς σε εταιρία στην διοίκηση έργων ή μπορείς να ασχοληθείς στην εκπαίδευση ως καθηγητής ΗΥ......

 

Αυτή τη ζοφερή εποχή δύσκολα μπορεί να σου πει κάποιος για δυνατότητες εξέλιξης και προοπτικές.

 

Ας υποθέσουμε ότι δεν πας σ' αυτό το τμήμα, παρ' όλο που θεωρείται από τις καλύτερες επιλογές. Που αλλού σκοπεύεις να δώσεις; Δεν νομίζω κάποιος να μπορεί να σου προτείνει με σιγουριά κάτι καλύτερο. Είναι και θέμα προσωπικό ξέρεις..

 

Κάθε τομέας έχει τα θετικά του και τα αρνητικά του και σε κάθε τομέα θα βρεις άτομα που το έχουν μετανιώσει ή είναι ευχαριστημένα.

 

Εγώ προσωπικά, αν και ήξερα όταν πρωτομπήκα στην σχολή περίπου όσα ξέρεις και συ (ελάχιστα δηλαδή) σήμερα είμαι ευχαριστημένος. Με την έννοια ότι κάνω ένα επάγγελμα που μου αρέσει. Αν και το κουπί που τραβάς στην αρχή είναι μεγάλο, δεν το μετάνιωσα. Ποιος μπορεί όμως να σου εγγυηθεί ότι θα συμβεί το ίδιο μ' εσένα, προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο;

 

Τι νομίζω;

Αν σε γενικές γραμμές σου αρέσει το αντικείμενο (και πίστεψέ με είναι αρκετά ενδιαφέρον) πάνε στη σχολή, πέρασε όσο καλύτερα μπορείς 5 χρόνια, να είσαι συνεπής φοιτητής και δεν θα το μετανιώσεις.

 

Καλή τύχη (ελπίζω και σου εύχομαι) μελλοντικέ συνάδελφε

Link to comment
Share on other sites

ειναι καθαρα προσωπικη αποφαση αυτο. ποτε δεν ξερεις που θα σε παει, ειτε στα καλυτερα, ειτε στα χειροτερα. αν και εχω τραβηξει μεγαλο κουπι με αυτη τη σχολη-επαγγελμα, αν και τα καλυτερα δεν μου εχουν ερθει ακομα, αν και μεχρι τωρα εχω ταλαιπωρηθει πολυ επαγγελματικα, αν ξανα-επελεγα επαγγελμα-σπουδες ακριβως το ιδιο θα εκανα και παλι, με μικρες ισως αλλαγες και πινελιες οσον αφορα καποια μαθηματα και ροες που ειχα επιλεξει. και αλλη ζωη να ειχα παλι ημμυ θα ηθελα να γινω.:)

Link to comment
Share on other sites

Τη γνώμη μου θα σου πω φυσικά.

 

Λίγα λόγια για τη σχολή...

Τα δύο πρώτα χρόνια μετάνιωσα που πήγα, πολλά μαθηματικά, φυσικοί, μαθηματικοί κτλ.. Έλεγα ότι δεν με ενδιαφέρει και ότι ήταν λάθος που δεν πήγα σε μία άλλη σχολή. Όταν όμως μπήκα μέσα στον τομέα (ενέργεια) τότε όλα άλλαξαν, μου άρεσε τόσο η σχολή που διάβαζα ασταμάτητα και ακόμα διαβάζω.

 

Λίγα λόγια σχετικά με το αντικείμενο...

Εγώ τώρα ασχολούμαι με τα ΦΒ και κάνω και διδακτορικό στο ΕΜΠ στον έλεγχο στις ανανεώσιμες. Γενικά όμως και στο ΑΠΘ και στο ΕΜΠ οι περισσότεροι φίλοι μου δεν τρελάθηκαν και με την επιλογή που έκαναν, το ίδιο και πάρα πολλοί φοιτητές που συναντώ. Διάβαζαν και πέτυχαν, και τώρα κοιτάνε να βρούνε άλλη διέξοδο, ή κάνουν κάτι που δεν τους αρέσει. Οι προοπτικές για το μέλλον, χωρίς να ξέρω και πολλά, είναι μηχανικός της πιάτσας, χωρίς να αποκλείεται πχ να γίνεις στέλεχος ή να κάνεις τη δική σου εταιρεία. Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές, πολλά παιδιά που ξέρω πηγαίνουν σε εταιρείες για 700 Ε. Τώρα για προοπτικές ανέλιξης και τέτοια δεν έχω ιδέα, αυτά ονειρευόμουν και εγώ. Για μισθούς κτλ βγάζει το ΤΕΕ κάθε χρόνο στατιστικά στοιχεία.

 

Για μένα προσπάθησε να δεις αν σου αρέσει το αντικείμενο (μέσω των οδηγών σπουδών κυρίως) και μετά όλα θα πάνε καλά. (Ακούγεται κοινότυπο αλλά έτσι είναι!).

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που ζητάς είναι δύσκολο να απαντηθούν από αυτό το forum.

 

Σε γενικές γραμμές γίνεσαι μηχανικός που ασχολείται με ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις και με θέματα τέτοιας φύσης.

Με μελέτες, με κατασκευές, σε εργοτάξια, σε εργοστάσιο... Με δική σου δουλειά ή σε υπαλληλική βάση.

 

Μπορεί να κάνεις ακαδημαϊκή καριέρα ή μπορεί να ασχοληθείς σε εταιρία στην διοίκηση έργων ή μπορείς να ασχοληθείς στην εκπαίδευση ως καθηγητής ΗΥ......

 

Αυτή τη ζοφερή εποχή δύσκολα μπορεί να σου πει κάποιος για δυνατότητες εξέλιξης και προοπτικές.

 

Ας υποθέσουμε ότι δεν πας σ' αυτό το τμήμα, παρ' όλο που θεωρείται από τις καλύτερες επιλογές. Που αλλού σκοπεύεις να δώσεις; Δεν νομίζω κάποιος να μπορεί να σου προτείνει με σιγουριά κάτι καλύτερο. Είναι και θέμα προσωπικό ξέρεις..

 

Κάθε τομέας έχει τα θετικά του και τα αρνητικά του και σε κάθε τομέα θα βρεις άτομα που το έχουν μετανιώσει ή είναι ευχαριστημένα.

 

Εγώ προσωπικά, αν και ήξερα όταν πρωτομπήκα στην σχολή περίπου όσα ξέρεις και συ (ελάχιστα δηλαδή) σήμερα είμαι ευχαριστημένος. Με την έννοια ότι κάνω ένα επάγγελμα που μου αρέσει. Αν και το κουπί που τραβάς στην αρχή είναι μεγάλο, δεν το μετάνιωσα. Ποιος μπορεί όμως να σου εγγυηθεί ότι θα συμβεί το ίδιο μ' εσένα, προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο;

 

Τι νομίζω;

Αν σε γενικές γραμμές σου αρέσει το αντικείμενο (και πίστεψέ με είναι αρκετά ενδιαφέρον) πάνε στη σχολή, πέρασε όσο καλύτερα μπορείς 5 χρόνια, να είσαι συνεπής φοιτητής και δεν θα το μετανιώσεις.

 

Καλή τύχη (ελπίζω και σου εύχομαι) μελλοντικέ συνάδελφε[/quote

 

 

 

Γνωρίζώ ότι αυτή η σχολή είναι από τις καλύτερες επιλογές που μπορεί να έχει κάπως. Πάντως δεν είμαι σίγουρος αν μου ταιριάζει, γιατί ποτέ δεν είχα ιδιαίτερο ενδιαφέρον στα ηλεκτρολογικά και αν και μου αρέσουν οι υπολογιστές το θεωρώ βαρετό, να κάθομαι όλη τη ζωή μου μπροστά από μια οθόνη. Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω αν μου ταιριάζει?

 

Αν δεν πάω στη σχολή, θα ξαναδώσω για Ιατρική.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου αρέσουν τα ηλεκτολογικά θα μπορούσες να ασχοληθείς με το 2τερο σκέλος του τίτλου σου δηλαδή με υπολογιστές κτλ. Αλλωστε δεν είναι το παν η οικοδομή ή τα ηλεκτρολογικά και σήμερα περισσότερες ευκαιρίες και εξέλιξη έχουν οι "κομπιουτεράδες" παρά οι καθαρά ηλεκτρολόγοι. Το ίδιο φαντάζομαι θα γίνεται και ίσως σε μεγαλύτερο βαθμό και 5 χρόνια μετά όταν με το καλό πάρεις το πτυχίο σου. Το παν βέβαια είναι να σου αρέσει.

Οσο για το τελευταίο που είπες μου δίνει να καταλάβω ότι δεν σε τρελλένει το μηχανιλίκι. Γιατί εντελώς διαφορετικό πράγμα Γιατρός με μηχανικό.

...Πιάνομαι από αυτό και σου λέω εντελώς προσωπικά πως αν έχεις τις δυνατότητες πήγαινε Ιατρική ασυζητητή

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μη φαντάζεσαι ότι θα ασχολείσαι με καλώδια και μπρίζες. Αν και πιθανόν να τα συναντήσεις, στη σταδιοδρομία σου και πρέπει να τα ξέρεις κι' αυτά.

 

Δεν είναι αυτό το ουσιαστικό αντικείμενο που ασχολείσαι σαν ηλεκτρολόγος μηχανικός.

Η ηλεκτρολογία είναι .... μαγεία. Στην επιστημονική της πτυχή είναι το ...κάτι άλλο.

 

Πέρα όμως από το ρεύμα, θα είσαι κυρίως μηχανικός. Και αυτό σημαίνει να βρίσκεις λύσεις σε οτιδήποτε ασχοληθείς.

 

Αν γίνεις γιατρός, πάρε ειδικότητα υπέρτασης. Ετσι όπως πάνε τα πράγματα σε λίγο όλοι θα σε χρειαζόμαστε (δεν θα μας ξεχάσεις!!).

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν είμαι σίγουρος αν μου ταιριάζει, γιατί ποτέ δεν είχα ιδιαίτερο ενδιαφέρον στα ηλεκτρολογικά και αν και μου αρέσουν οι υπολογιστές το θεωρώ βαρετό, να κάθομαι όλη τη ζωή μου μπροστά από μια οθόνη.

 

Αν δεν σου αρέσουν τα ηλεκτολογικά θα μπορούσες να ασχοληθείς με το 2τερο σκέλος του τίτλου σου δηλαδή με υπολογιστές κτλ. Αλλωστε δεν είναι το παν η οικοδομή ή τα ηλεκτρολογικά και σήμερα περισσότερες ευκαιρίες και εξέλιξη έχουν οι "κομπιουτεράδες" παρά οι καθαρά ηλεκτρολόγοι.

 

Απλά να προσθέσω ότι αν θέλεις να ασχοληθείς με τους υπολογιστές θέλει μεγάλη προσοχή. Δυστυχώς δεν υπάρχουν δικαιώματα για μηχανικούς υπολογιστών, και προτιμάει κάποιος εργοδότης να προσλάβει έναν καθαρό "πληροφορικής" που πιθανότατα θα έχει περισσότερες γνώσεις - δεν ξέρω αν όντως ισχύει. Έχω φίλους -πολύ δυνατούς σε γνώσεις- που επέλεξαν το 2ο σκέλος - μηχ. υπολ., και τώρα η μόνη προοπτική που θέτουν οι ίδιοι στον εαυτό τους είναι κατασκευή ιστοσελίδων. Δες σχολές όπως οι μηχ. υπολ. και πληροφορικής της πάτρας η οποία κάθε χρόνο πεφτει και τώρα λένε ότι θα τη συγχωνεύσουν με την αντίστοιχη ΗΜΜΥ. Πολλά παιδιά μετά τη σχολή ΗΜΜΥ δίνουν για την πληροφορική.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ότι ο ΗΜΜΥ ασχολείται κυρίως με hardware σε σχέση με τον καθαρό "πληροφορικής" όπως λες που έχει να κάνει με το software. Ισχύει? Πάντως και τα 2 έχουν τρομερή και συνεχές παράλληλη εξέλιξη. Πάντα σε σχέση με το καθαρό ηλεκτρολογικό κομμάτι. Με λίγα λόγια έχουν πιο μεγάλη πέραση (δεν θα πω πιο ενδιαφέρον γιατί είναι καθαρά υποκειμενικό κριτήριο) κατά την γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.