Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφορίες για ΗΜΜΥ


electrobuzz

Recommended Posts

Εχω την εντύπωση ότι ο ΗΜΜΥ ασχολείται κυρίως με hardware σε σχέση με τον καθαρό "πληροφορικής" όπως λες που έχει να κάνει με το software. Ισχύει? Πάντως και τα 2 έχουν τρομερή και συνεχές παράλληλη εξέλιξη. Πάντα σε σχέση με το καθαρό ηλεκτρολογικό κομμάτι. Με λίγα λόγια έχουν πιο μεγάλη πέραση (δεν θα πω πιο ενδιαφέρον γιατί είναι καθαρά υποκειμενικό κριτήριο) κατά την γνώμη μου...

 

Θεωρώντας ότι όλη η συζήτηση αυτή θα βοηθήσει το φίλο που ρώτησε...

 

οι σχολές είναι προσανατολισμένες στο hardware, αλλά το hardware στην Ελλάδα σε τι επίπεδο είναι? Που γίνεται? Εγώ γνωρίζω μόνο κάτι μικρές προσπάθειες. Το λέω και πάλι ότι δεν είμαι αυτός που γνωρίζει με ακρίβεια. Στο τέλος στρέφονται όλοι στο software. Όλες οι ανακοινώσεις που βλέπω είναι πχ στην intracom για προγραμματιστής και τέτοια. Έχω δει αρκετές ανακοινώσεις για προγραμματιστές αλλά γιατί να μην πάρουν πληροφορικής (4 καθαρά χρόνια πληροφορική, ενώ ο ΗΜΜΥ 3 ασχολείται με πληροφορική και λίγο από όλα - αυτό ισχύει και για εμάς στην ενέργεια, δεν θεωρώ ότι είναι καλύτερη η κατάσταση). Σαφώς και είναι υποκειμενικό, αλλά τώρα όλοι ασχολούνται με τα ΦΒ, αύριο θα ασχολούνται με τα ηλεκτρικά οχήματα, μεθαύριο με τα έξυπνα δίκτυα. Είμαστε στον αιώνα της ενέργειας και του περιβάλλοντος, εκεί μας έχει ωθήσει το marketing...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου αρέσουν τα ηλεκτολογικά θα μπορούσες να ασχοληθείς με το 2τερο σκέλος του τίτλου σου δηλαδή με υπολογιστές κτλ. Αλλωστε δεν είναι το παν η οικοδομή ή τα ηλεκτρολογικά και σήμερα περισσότερες ευκαιρίες και εξέλιξη έχουν οι "κομπιουτεράδες" παρά οι καθαρά ηλεκτρολόγοι. Το ίδιο φαντάζομαι θα γίνεται και ίσως σε μεγαλύτερο βαθμό και 5 χρόνια μετά όταν με το καλό πάρεις το πτυχίο σου. Το παν βέβαια είναι να σου αρέσει.

Οσο για το τελευταίο που είπες μου δίνει να καταλάβω ότι δεν σε τρελλένει το μηχανιλίκι. Γιατί εντελώς διαφορετικό πράγμα Γιατρός με μηχανικό.

...Πιάνομαι από αυτό και σου λέω εντελώς προσωπικά πως αν έχεις τις δυνατότητες πήγαινε Ιατρική ασυζητητή

 

 

Γιατί ιατρική ασυζητητή? Πες κάτι παραπάνω να με διαφωτίσεις.!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πάω στη σχολή, θα ξαναδώσω για Ιατρική.
Ιατρική θα πας αν αγαπάς το επάγγελμα, διαφορετικά θα μπλέξεις. Έχει πολύ αγώνα, πολύ άγχος, πολύ χρόνο μέχρι να πιάσεις χρήματα στα χέρια σου, και σπάνια επιβραβέβευεται η προσπάθειά σου. Πάντως αν έχεις αποφασίσει πως είναι αυτό που θέλεις να κάνεις στη ζωή σου, ξεναδώσε.

Θέλεις να έχεις ένα όραμα προσφοράς, μην το κάνεις μόνο για τα λεφτά. Λίγοι γιατροί βγάζουν χρήματα.

 

Και το επάγγελμα του μηχανικού, θέλει κι αυτό να έχεις την τρέλα του, να είσαι μέσα, ή να μπεις στο κλίμα στην πορεία. Ότι και να γίνεις, αν το αγαπήσεις και δεν το κάνεις αγκαρία θα σε ανταμείψει και θα το χαίρεσαι. Διαφορετικά θα ψάχνεις να τη χωθείς σε κάποιο δημόσιο, όπως όλοι οι συμφοιτητές μου που τέλειωσαν μια σχολή επειδή έτσι τους έτυχε.

 

Οι ΗΜ έχουν πολύ ευρύ πεδίο ενδιαφέροντος, κι είναι ένας κλάδος που εξελίσεται πολύ γρηγορότερα από άλλους. Νέες τεχνολογίες, νέες ανάγκες, θέλει να ενημερώνεσαι συνέχεια. Για κάποιους αυτό είναι διασκέδαση, για άλλους αγκαρία. Εσύ αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το τελευταίο που είπες μου δίνει να καταλάβω ότι δεν σε τρελλένει το μηχανιλίκι. Γιατί εντελώς διαφορετικό πράγμα Γιατρός με μηχανικό.

 

η απαντηση κρυβεται εδω. το γιατρος με το μηχανικος ειναι δυο αντιφατικα πραγματα.

 

 

aloha το ήθελες από πάντα η το κατάλαβες στη σχολή?

 

απο πριν παω πρωτη λυκειου ειχα καταληξει σε αυτο. απο μικρο παιδι ομως ηξερα οτι θελω να κανω τεχνικο επαγγελμα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα φίλε μου, έθεσες το δίλημα κατά κάποιον τρόπο μηχανικός ή γιατρός? Θα μπορούσα να προσθέσω ή δικηγόρος ή οικονομολόγος ή στρατιωτικός? Τελείως μα τελείως διαφορετικά επαγγέλματα. Δεν μπορεί κάτι θα σου αρέσει πιο πολύ κάπου θα έχεις κλήση...

Δεν νομίζω την σημερινή εποχή με την πληροφόρηση που υπάρχει ή με την επικοινωνία σου με τον περίγυρω να μην γνωρίζεις τις διαφοροποιήσεις και το αντικείμενο του κάθε ένος από τα παραπάνω και όχι μόνο. Την στιγμή που είσαι και φοιτητής το θεωρώ συγνώμη αλλά...απαράδεκτο.

Πες μου με ποια λογική στην τελική διάλεξες ΗΜΜΥ και όχι κάτι άλλο? Κάτι θα ήξερες δεν μπορεί, εκτός και αν συμπλήρωνες το μηχανογραφικό στην τύχη...

 

PS 1. ξεκάθαρη εικόνα για το μηχανηλίκι ως προς την φύση εργασίας ενδεχωμένος δεν θα αποκτήσεις ούτε στην σχολή, μπορείς όμως να αποκτήσεις μία γνωριμία με το αντικείμενο

2. Είπα γιατρός εντελώς προσωπικά γιατί πιστεύω ότι περνάς σε "άλλη διάσταση" (κύρος,λειτούργημα,χρήματα,δεν ξέρω κάποιον άνεργο) αλλά πρέπει πάντα να το γουστάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα φίλε μου, έθεσες το δίλημα κατά κάποιον τρόπο μηχανικός ή γιατρός? Θα μπορούσα να προσθέσω ή δικηγόρος ή οικονομολόγος ή στρατιωτικός? Τελείως μα τελείως διαφορετικά επαγγέλματα. Δεν μπορεί κάτι θα σου αρέσει πιο πολύ κάπου θα έχεις κλήση...

Δεν νομίζω την σημερινή εποχή με την πληροφόρηση που υπάρχει ή με την επικοινωνία σου με τον περίγυρω να μην γνωρίζεις τις διαφοροποιήσεις και το αντικείμενο του κάθε ένος από τα παραπάνω και όχι μόνο. Την στιγμή που είσαι και φοιτητής το θεωρώ συγνώμη αλλά...απαράδεκτο.

Πες μου με ποια λογική στην τελική διάλεξες ΗΜΜΥ και όχι κάτι άλλο? Κάτι θα ήξερες δεν μπορεί, εκτός και αν συμπλήρωνες το μηχανογραφικό στην τύχη...

 

PS 1. ξεκάθαρη εικόνα για το μηχανηλίκι ως προς την φύση εργασίας ενδεχωμένος δεν θα αποκτήσεις ούτε στην σχολή, μπορείς όμως να αποκτήσεις μία γνωριμία με το αντικείμενο

2. Είπα γιατρός εντελώς προσωπικά γιατί πιστεύω ότι περνάς σε "άλλη διάσταση" (κύρος,λειτούργημα,χρήματα,δεν ξέρω κάποιον άνεργο) αλλά πρέπει πάντα να το γουστάρεις.

 

 

Δεν είμαι ακόμα φοιτητής (απλώς κάτι έπρεπε να γράψω για να γίνω μέλος),

και τη σχολή την επέλεξα επειδή έχει τις περισσότερες επαγγελματικές προοπτικές, ενώ παράλληλα μου άρεσαν και τα μαθηματικά που απ' ότι έχω δει διδάσκονται στη σχολή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.