Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οι Αυστραλοί αναζητούν μηχανικούς...


babis.lou

Recommended Posts

Στον έλληνα μετανάστη, αυτή τη στιγμή και βέβαια έχει προτίμηση, καθώς ενδεχομένως να του παραδώσει επιστημονικές γνώσεις σε τιμή ευκαιρίας. Εσένα σου φαίνεται τυχαία όλη αυτή η συμπόνοια προς το ελληνικό δυναμικό. ..

 

Εννοεις δηλαδη οτι επρεπε να μας καλουν για να μας κανουν αφεντικα και να μας πληρωνουν τα διπλα απ'οσα δινουν στους ντοπιους;

Αν πας εκει και εχεις σταθερη δουλεια, ζεις ανετα, νιωθεις ασφαλεια δε σε φτανει;

Εχεις καταλαβει που ζεις σημερα;

 

Δεν ειναι προσωπικο, αλλα δεν ειναι ο Ελληνας πανω απ ολους τους αλλους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, με αρκετά έξοδα γραφείου, με μηδενικά έσοδα, 3 χρονών παιδί και δάνειο σπιτιού ξέρω πολύ καλά που ζω σήμερα.

Σταθερή δουλειά και ασφάλεια δεν υπάρχει πουθενά. Καλύτερες συνθήκες εργασίας και αμοιβές βεβαίως και υπάρχουν. Και αξίζει προφανώς να ευχηθούμε τα καλύτερα για όσους συναδέλφους αποφασίσουν να μεταναστεύσουν για εργασία.

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι πρέπει να είμαστε και λίγο προετοιμασμένοι για τις συνθήκες που θα αντιμετωπίσουμε εκεί. Ούτε γη της επαγγελίας είναι ούτε περιμένως πως και πως τους έλληνες μηχανικούς για να τους κατασκευάσουν σπίτιοα και έργα υποδομής.

Link to comment
Share on other sites

...νιωθεις ασφαλεια δε σε φτανει;

 

Γι' αυτό το θέμα της ασφάλειας γνωρίζετε κάτι; Νιώθεις όντως ασφάλεια στην Αυστραλία;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολιτικός μηχανικός από το Αριστοτέλειο.

Ξέρει κανένας εκεί που ζητάει τίτλο σπουδών τι να βάλω; Bachelor;

Και ο αγγλικός τίτλος του πυχίου μας ποιος είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.