Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οι Αυστραλοί αναζητούν μηχανικούς...


babis.lou

Recommended Posts

Σύμφωνα με τα χρόνια σπουδών μάλλον σε master πρέπει να αντιστοιχεί και το πτυχίο απο Πάτρα... αλλά μήπως κάνανε απλώς την κατα λέξη μετάφραση?? Θα πάρω τηλέφωνο για να μάθω...

 

...Τηλεφώνησα και μου είπαν Diploma.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει ιστοσελίδα η σχολή σου δες εκεί ποιός ακριβώς είναι ο τίτλος του πτυχίου.

 

Το πανεπιστημιο Πάτρας δίνει Diploma in Civil Engineering.

 

Έχω επιφυλάξεις για το κατά πόσο είναι σωστό. Τη σελίδα κάποιος Υποψήφιος Διδάκτορας ενδεχομένως την έφτιαξε. Από όσο ξέρω το "Diploma" σε κάποιες χώρες το παίρνεις με 3ετείς σπουδές. Είναι κατώτερο ακόμα και του Bachelor. Δεν είναι μετάφραση του ελληνικού "Δίπλωμα".

http://en.wikipedia.org/wiki/Diploma

Εδώ αναφέρει ότι στην Ελλάδα: "Diploma in engineering is a high award provided by Greek technical universities after the successful completion of a 5-year programme and is equivalent to British bachelor and master of engineering.

Ακριβής αντιστοιχία δεν υπάρχει τέλος πάντων.

Εγώ ήμουν μεταξύ του να βάλω Masters και Bachelor. Κατέληξα στο Bachelor για να είμαι "σεμνός" αν και 5ετείς σπουδές, είναι πάνω από Bachelor.

Δε νομίζω ότι είναι τόσο σημαντικό αυτό. Τα βρίσκουμε επιτόπου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι tpanag τα έψαξα κι εγώ αυτά που λές.

 

Στη σελίδα τους δυστυχώς γράφει "It operates under the 5 years program of study and offers the degree of Diploma in Civil Engineering"

Δεν ξέρω άν υπάρχει κάποια σκοπιμότητα απο πλευράς του πανεπιστημίου. Αλλά 5 χρόνια για ενα diploma... ξεφτίλα

Link to comment
Share on other sites

Με ολο τον σεβασμο τις μπανανες αφηστε τις εδω, οι "βεβαιωσεις"

ισοτιμησης με MSc εχουν την ιδια αξια με μπακαλοχαρτα. Γιατι

αν ισχυριστειτε κατι τετοιο και ζητησει ο εργοδοτης που ειναι

το master thesis και ποιο ειναι το προγραμμα μεταπτυχιακων

σπουδων θα εκτεθειτε.

 

Αποψη μου το καλυτερο θα ηταν να γραψετε Diploma 5 years.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα σας απογοητευσω αλλά τα ελληνικά πτυχία δεν πάνε ούτε με washington ούτε με Sydney accord. Δείτε την αντίστοιχη λίστα. Μόνος δρόμος για "ελληνες" είναι το CDR (career development record)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι πρέπει να είμαστε και λίγο προετοιμασμένοι για τις συνθήκες που θα αντιμετωπίσουμε εκεί. Ούτε γη της επαγγελίας είναι ούτε περιμένως πως και πως τους έλληνες μηχανικούς για να τους κατασκευάσουν σπίτιοα και έργα υποδομής.

 

σε αυτο συμφωνω. παντα εκτος συνορων εισαι ο μεταναστης, οτι και να γινει οτι και να κανεις. σημασια ομως θαρρω πως δεν εχει αυτο αλλα το να μπορεις να περνας καλυτερα απο οτι περνας τωρα. κανεις δεν ειπε οτι ειναι ροδινα, αλλα επιλεγεις με βαση τι θελεις και βαση τι αναγκες εχεις. σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να τα εχεις ολα.

Link to comment
Share on other sites

Με ολο τον σεβασμο τις μπανανες αφηστε τις εδω, οι "βεβαιωσεις"

ισοτιμησης με MSc εχουν την ιδια αξια με μπακαλοχαρτα. Γιατι

αν ισχυριστειτε κατι τετοιο και ζητησει ο εργοδοτης που ειναι

το master thesis και ποιο ειναι το προγραμμα μεταπτυχιακων

σπουδων θα εκτεθειτε.

 

Αποψη μου το καλυτερο θα ηταν να γραψετε Diploma 5 years.

 

Καλά δεν πειράζει. Άσε μας να "εκτεθούμε"... Δεν ζητάμε να πάμε για ζητιάνοι ούτε να μας ταϊζουν δωρεάν. Ανάγκη έχουν (και μάλιστα μεγάλη) για τεχνικό προσωπικό και μηχανικούς όπως κι εμείς άλλωστε ανάγκη για δουλειά.. Για αυτό ζητάνε κόσμο. Δεν τίθεται θέμα να πάμε με κατεβασμένα κεφάλια και την ουρά στα σκέλια! Όποιος πάει έτσι, θεωρώ ότι κάνει λάθος και σε καλό δεν πρόκειται να του βγει... Στην τελική μισή ντροπή δική μας και μιση δική τους που θεωρούν ότι κάθε γωνιά του κόσμου ακολουθεί το δικό τους σύστημα αξιολόγησης των σπουδών. Είναι ήσσονος σημασίας το ζήτημα ξαναλέω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα είσαι ότι δηλώσεις δεν νομίζω όμως ότι ισχύει και στο εξωτερικο.....

Πιστεύω ότι θα έχουν μεγαλύτερη εκτίμηση εκεί οι Ελληνες απόφοιτοι Αγγλικών πανεπιστημίων με 3ετες Bachelor (για να μην βάλουμε και σχεδόν όλους αυτούς με master που στο Ελλάντα το "τρώει" η συνεκτίμηση ΔΟΑΤΑΠ), σε σχέση με τους διπλωματούχους "μαστερούχους στον τίτλο" απόφοιτους ΕΜΠ,ΑΠΘ και τα συναφή.

Link to comment
Share on other sites

Τηλεφώνησα και μου είπαν Diploma.
Εμένα γιατί δεν με ακούτε ???

Δεν σας είπα ότι αυτή η βεβαίωση είναι κ$#@#@χαρτο ???

Δεν είναι master το δίπλωμα σας. Δίπλωμα είναι.

 

και στο ΔΠΘ δίνουν βεβαίωση master

 

Στο ΔΠΘ μοιράζουν και μπανάνες...θα τρέξουμε να πάρουμε και εμείς ?

Link to comment
Share on other sites

Στην τελική μισή ντροπή δική μας και μιση δική τους που θεωρούν ότι κάθε γωνιά του κόσμου ακολουθεί το δικό τους σύστημα αξιολόγησης των σπουδών. Είναι ήσσονος σημασίας το ζήτημα ξαναλέω.

 

φίλε tpanag, δεν είναι μόνο δικό τους το σύστημα αξιολόγησης πτυχίων. Το ίδιο ακριβώς έχουν και οι Αμερικανοί. Είναι μία μακροσκελής λίστα με καλά πανεπιστήμια που αναγνωρίζουν. Ε, τι να κάνουμε κανένα ελληνικό δεν είναι μέσα. Σε αυτό δεν φταίνε οι Αυστραλοί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.