Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οι Αυστραλοί αναζητούν μηχανικούς...


babis.lou

Recommended Posts

12000 αιτήσεις? ...φτου!

εμένα ακομα δεν μου εχουν απαντήσει.

υποτιθεται οτι σου απαντούν ειτε θετικα ειτε αρνητικα

εσεις οι υπολοιποι εχετε λαβει απαντησεις?

Link to comment
Share on other sites

όντως δεν υποτίθεται....το λέει ξεκάθαρα ότι κάτι θα απαντήσουν ....

 

If you are not invited to attend one of the sessions in Athens, you will receive an email advising you of this and providing you with further information on skilled migration to Australia.

 

http://www.immi.gov.au/skillexpos/skilled-workers.htm

Link to comment
Share on other sites

Παντως θα επρεπε αφου το εγραφαν οτι ουτως η αλλως θα ειδοποιηθουμε, να μας κανουν την τιμη να μας απαντησουν. Εκτιμω οτι τους προκαλεσε δεος(και οικτο) το πληθος των αιτησεων που δεχθηκαν, γιατι μην ξεχνατε οτι μεχρι προτινος ημασταν στις 30 πιο πλουσιες χωρες του κοσμου, και τωρα οι περισσοτεροι θελουν να φυγουν. Και μαλιστα αρκετοι απο αυτους ειναι υποτιθεται και με προσοντα. Εν πασει περιπτωσει, πιστευω για την αξιοπιστια τους και μονο, θα πρεπει εστω και τυπικα να απαντησουν σε καθε εναν ξεχωριστα. Δεν ξερω αν το εχετε παρει χαμπαρι, αλλα μας κοιτανε στα δοντια(και καλα κανουν) και για τους υπολοιπους να τους παρει ο .... Η απολυτη ξεφτιλα.

Link to comment
Share on other sites

csou πολύ καλά κάνουν και μας κοιτάνε στα δόντια....και δεν μπορούμε να πούμε κουβέντα αφού αυτοί δίνουν την ευκαιρία....

 

Δεν ξέρω τι είναι η απόλυτη ξεφτίλα....εμείς σε αυτή την κατάσταση ή αυτοί που τώρα φαντάζουν πιο οργανωμένο κράτος και δεν μπαίνουν ούτε καν στον κόπο να στείλουν ένα αυτόματο εστω και αρνητικό μήνυμα

Link to comment
Share on other sites

ειστε η μιζερια και η κακομοιρια η ιδια.

 

ακριβως η ιδια σταση με τους ελληνες του 60 που εφευγαν....

 

μαγκες, δεν ξερω πως ξεφυτρωσε η μοδα του "παμε ολοι αυστραλια", αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι ανθρωποι με προσοντα δεν κανουν σαν προβατα. οποτε ειτε δεν εχετε προσοντα (ειμαι σιγουρος οτι εχετε καθως οι μηχανικοι ειναι εξυπνοι ανρθωποι), ή οντως ειστε προβατα. να ξερετε το εξης για τα προβατα, προοριζονται ΠΑΝΤΑ για σφαγη.

 

οποιος ειναι μαγκας με @@ και καιγεται να παει στη νοτια γη (terra australis), παιρνει το ρισκο και τα σκαει για να βγαλει βιζα. παει και δουλευει σερβιτορίνι για 6 μηνες και μαζευει τα λεφτα. παει και δουλευει ταξι 12 ωρες για 30 ευρω, και τα μαζευει σε 8 μηνες.

 

κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να τρωει τα ***** ενος κρατους. ουτε εμεις, ουτε εσεις, ουτε οι αυστραλοι. εμεις δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να δεχομαστε μεταναστες. αυτοι δεν ειναι υποχρεωμενοι να δεχονται μεταναστες.

 

απο τη στιγμη που καιγεστε για εξω, ΕΙΣΤΕ ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΕΣ. και ως τυχοδιωκτες, θα επρεπε τουλαχιστον να φερεστε σαν τυχοδιωκτες. οι τυχοδιωκτες δεν ειναι αδερφες του ελεους, ειναι ανθρωποι που εχουν πουλησει την ψυχη τους, που τους κοιτας στα ματια και ψαρωνεις.

 

κ εγω εκανα αιτηση για αυστραλια, για καταρ, κοιταω για μαναβης στο λονδινο, κοιταω μηχανικος στη γερμανια, κοιταω χωρες σε εμπολεμη κατασταση. ακομη και ανατολικη μογγολια κοιταω. εχετε τ @@ να φερθειτε ως τυχοδιωκτες και οχι σαν gay προβατα?

 

αν ναι, τοτε θα προκοψετε, θα διαπρεψετε, και θα σας κοιταμε και θα ψαρωνουμε.

 

αν οχι, μαυρο φιδι που σας εφαγε.

 

και επειδη ΞΕΡΩ πώς ακριβως ειναι οι τυχοδιωκτες, σας λεω οτι με αυτη τη νοοτροπια απεχετε ΠΟΛΥ απο το να γινετε. με το στυλακι παμε-ολοι-αυστραλια-γιατι-εχει-δουλεια-ειναι-αληθεια-το-ειπαν-και-στο-michanikos, το "play safe", ΔΕΝ θα βρειτε ακρη.

γραφτε λοιπον στ @@ σας ενα στοχο αν σας προσεβαλε η σταση, ή κυνηγηστε τον ακομα περισσοτερο. το να βλεπω διαρκως ποστς με sisters of mercy να μυξοκλαινε, μου προκαλει τουλαχιστον ντροπη που ειμαι ελληνας.

 

ειδησεις δεν βλεπω πλεον, το μονο που κανω ειναι να πληρωνω το βενιζελο καθε μια βδομαδα με τα νεα χαρτακια που μου στελνει. ομως ηδη βρηκα στοχο για εισοδημα. και γενικα αυτο με κραταει στην ψυχολογια μου.

 

και κατι ακομη, μηπως σαλεψει τιποτα αναμεσα στα ποδια σας και θυμηθειτε οτι ειστε αντρες: η τυχη ευνοει ΜΟΝΟ τους τολμηρους.

 

οποιος ειναι μαγκας, δεν το βαζει κατω, και αυτα δεν ειναι ρητα του πρωκτου, ειναι αποφθευγματα παραδοσεων. και το μαγκα, οταν φτιαχτει, ολες οι υπολοιπες κοτες τον μισουν, αλλα ΠΟΤΕ δεν κοιταγονται στον καθρεπτη για να συνειδητοποιησουν οτι ειναι κοτες και το μονο που τους αξιζει ειναι αυτο που εχουν, ενα κοτετσι.

Link to comment
Share on other sites

Ενω εχεις δικιαιο σε πολλα απ`οσα λες εισαι τοσο απολυτος

και τοσο αφοριστικος που καταντας γραφικος! Οι ανθρωποι

εχουν εδω γυναικες-οικογενειες-παιδια οι συμπεριφορες

και οι αντιπετωπισεις που εσυ περιγραφεις παραπεμπουν σε στυλ

Τζον Μκλειν απο Die Hard, ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω!

 

Μπορει εσυ πραγματι να εισαι ετσι ψυχρος, ακρως τεχνοκρατης

και αριθμολαγνος αλλα δεν ειναι ολοι ετσι!

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ, ο τυχοδιωκτισμος δεν χωραει απογοητευσεις.

 

και φυσικα ΠΟΤΕ δεν πρεπει σε τετοιες περιπτωσεις να υπαρχει μονο ενας στοχος. ευκαιριες υπαρχουν και σε αλλες χωρες, που μπορει να φαινονται τριτοκοσμικες, αλλα εχουν προοπτικες.

 

καντε μια λιστα με τις χωρες του πλανητη, και φατε 2 μερες γκουγκλαροντας μια-μια π.χ. "china needs engineers". και μη νομιζεις οτι δεν καταλαβαινω την αγωνια του καθενος, απλα μου τη σπαει το κλαψουρισμα της κοινωνιας αυτους τους καιρους απο ΟΛΟΥΣ.

 

ξεφυτρωνει μια μοδα, και ολοι εθελοτυφλουν οτι ανοιξε μια πορτα ελπιδας....αυτα ειναι βλακειες. π.χ. η νεα ζηλανδια θα μπορουσε να απορροφησει πολλους μηχανικους με πιο ευκολες συνθηκες απο την αυστραλια, αλλα κανεις δεν ασχοληθηκε. αλλα παραδειγματα: βραζιλια, κυπρος, αφρικη.

 

αλλα αυτα δεν ειναι trendy....

 

ρε σεις, ποιος σας κοιταζει στα δοντια? επειδη εχουν μεταναστευτικη πολιτικη ενω εμεις δεν εχουμε, σημαινει οτι σας κοιτανε στα δοντια? οι βιζες δεν εχουν απαγορευτει. οποιος θελει, το κυνηγαει, τωρα ειναι ευκαιρια που απογοητευτηκαν πολλοι. ειναι εντελως αδυνατον να εξεταστουν 12.000 αιτησεις μια προς μια για μια εκθεση, σε ενα χωρο που χωρανε 200-300 ατομα (και αν...)

Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλή (επειδή δούλεψα 18 χρόνια ΗΠΑ, Αγγλία, Αυστραλία). Η δουλειά είναι ενα πράγμα μετά υπάρχει ενα κενό καθημερινά 14 ωρών. Στα 2 χρόνια θα νιώθεις οτι δεν είσαι ούτε Ελληνας ούτε Αυστραλός. Υπάρχουν παντού προβλήματα σε κάθε χώρα. Εαν πάτε με οικογένεια θα υπάρχει μια διαφορά φάσης ανάμεσα στα μέλη (αλλοι προσαρμόζονται γρήγορα άλλοι οχι).

 

Τα παιδιά θα πάνε σε διαφορετικό σχολείο που μάλλον θα τους αρέσει. Μπορεί όμως να πάθουν και κατάθλιψη. Στα 3 χρόνια θα βαριέσαι να έρχεσαι στην Ελλάδα. Θα βαριέσαι να πας στον επιτάφιο, κλπ. Το ψυχολογικό καρδιογράφημα ξεκινάει.

 

Εαν πάτε χωρίς οικογένεια θα σας πιάσει μελαγχολία αμέσως. Την ξεπερνάς αλλα χάνεις την οικογένεια. Τα παιδιά θα μεγαλώνουν, κλπ μακρυά σας. Κάτι σαν Ναυτικός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.