Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι Αυστραλοί αναζητούν μηχανικούς...


babis.lou

Recommended Posts

Συνάδελφοι

 

γράψτε κατευθείαν στην εταιρεία που σας ενδιαφέρει. Εαν σας πάρουν τα κανονίζουν αυτοί. Υπάρχουν δικηγόροι για αυτή την δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Ροδόπουλε,

τι πιθανότητα δίνεις στο να προσλάβει ένας εργοδότης στην Αυστραλία, έναν υποψήφιο από την Ελλάδα με ελληνικό πτυχίο, να του πληρώσει relocation costs, να του σπονσοράρει την βίζα, να είναι υποχρεωμένος να τον απασχολεί τουλάχιστον 2 χρόνια, και να πληρώσει επιπλέον φόρο σαν εταιρία λόγω της εισααγωγής immigrant, και όλο αυτό μέσω internet?

Όνειρα θερινής νυκτός και αυτά σιγά σιγά χειμωνιάζει και τελειώνουν..

Link to comment
Share on other sites

agrafiot

 

σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο. Αλλα και η λογική της καραβιάς (κοίτα 1950 για ΗΠΑ) δεν οδηγεί πουθενά. Πιστευω οτι εαν έχεις εμπειρία και μεταπτυχιακό απο καλό πανεπιστήμιο κάτι γίνετε.

 

Συνάδελφοι

 

με τις γνωσεις απο το ενανθράκωση και διάβρωση θα μπορούσατε να βρείτε δουλειά εδω

 

http://www.vectorgroup.com/new_Jobs.html

Link to comment
Share on other sites

δε μπορώ να καταλάβω πως ξεκίνησε όλος αυτός ο ντόρος με την αυστραλία. Υπάρχουν τόσες ευρωπαϊκές χώρες με κορυφαίες εταιρείες, με καλούς μισθούς, σε χώρες με υψηλό επίπεδο ζωής λίγες μόνο ώρες μακριά από την Ελλάδα. Συν του ότι: δε χρειάζεσε βίζα, έχεις το δικαίωμα να εργαστείς ως πολίτης της Ε.Ε. και μπορείς να κάνεις και ένα ταξίδι-αστραπή έστω και για interview με φτηνό εισιτήριο. Δηλαδή όλοι εσείς που σκέφτεστε να γίνεται μετανάστες, πείτε μου κάτι: γιατί Αυστραλία? Πως έγινε τόσο μόδα αυτή η χώρα που βρίσκεται στην άλλη άκρη του πλανήτη? Εδώ σε ένα άλλο thread έγραψε ένας τύπος ότι θέλει να πάει να δουλέψει Αυστραλία αλλά....δε μιλάει Αγγλικά. λολ. Φανταστείται δηλαδή για το τι παραπληροφόρηση έχει πέσει...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι... Σήμερα είναι η Αυστραλία της μόδας, αύριο μπορεί να είναι η Βραζιλία, η Ζιμπάμπουε, η Τζαμαικα. Αρέσει στον άνθρωπο να ανακαλύπτει κάθε φορά την Αμερική και να βρίσκει διεξόδους και επλίδα για καλύτερο αύριο. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι τι συμφέροντα έχουν αυτοί που κάνουν marketing target την Αυστραλία (φορείς, media, forums). Ισως το εκει Ελληνικό στοιχείο το κάνει "πιασάδικο" το όλο θέμα...

Στην ενημέρωση κατά τα άλλα (όπως είπα και πριν και ανέφερε και ο coolbaby82), η κάθε καρυδιάς καρύδι. Διαβάζαμε για μόρια!!! αξιολογήσεις λες και θα πέρναγε κάποιος από επιτροπή της NASA και τελικά...τζίφος. Πιτσιρικάδες με βιογραφικά, μπαρμπάδες που θυμήθηκαν στα 60 τους να ανοίξουν ταβέρνα στην αυστραλία, τυχοδιόκτες, και ψαρωμένοι νεοεπιστήμονες που νόμισαν ότι θα πίασουν τον πάπα από τους όρχεις στην αυστραλία...

Link to comment
Share on other sites

Απο την προσωπική μου εμπειρία θέλω να πω οτι μηχανικοί με εμπειρία σε μικρές κατασκευές δύσκολα θα απορροφηθούν. Μηχανικοί για τα εργοτάξια χρειάζονται οι άνθρωποι. Προσοχή μην τους μπερδεύεται με το τι γίνετε στην Ελλάδα διότι εκεί υπάρχει ποιοτικός έλεγχος και καθημερινή αναφορά. Το λέω επειδή στην Ελλάδα η επίβλεψη θεωρείται χαμαλίκι σε αντίθεση με έξω που θεωρείται η βασικότερη.

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά τα είπαμε αυτά, το όλο θέμα αυτής της περίφημης 2ημερίδας ήταν μεγάλη φάρσα. Λέγοντας φάρσα ενοοώ ότι οι Έλληνες είμαστε φάρσα. Μου διηγήθηκαν φίλοι για άτομα που έβγαλαν έλκος από το άγχος για το αν θα τους καλέσουν στην 2ημερίδα. Μιλάμε είμαστε λαός γελοίων..

 

Και καλά εδώ το φόρουμ είναι τουλάχιστον αξιοπρεπές. Πρέπει να δείτε εκείνο το patriotaki.com να γελάσετε ή να κλάψετε..ο άλλος λέει "Επισκευάζω παπάκια (σ.σ μηχανάκια), Αγγλικά δεν ξέρω, έκανα αίτηση για την 2ημερίδα και έχω άγχος"..Καημένε Έλληνα..

 

Τώρα στα σοβαρά..coolbaby82 ο λόγος που πολλοί κοιτάνε την Αυστραλία είναι οι εξής

α) 3από τις 10 καλύτερες πόλεις του κόσμου για να ζείς είναι Αυστραλία

β) Οικονομία από τις ισχυρότερες αυτήν την στιγμή στον κόσμο και μακριά από τον βούρκο της Ευρωζώνης

γ) Παράδοση μετανάστευσης με εκατομμύρια Έλληνες (όλοι έχουν από κάποιον συγγενή)

δ) English speaking χώρα (όλο και κάτι κουτσοαγγλικά μιλάει ο Έλληνας)

ε) Πού να πάει ο άλλος? Στην Ιταλία? Μαυρα χάλια. Ισπανία? χειρότερα από εδώ Αγγλία? οκ μόνο για επιβίωση. Γερμανία? Θέλεις Γερμανικά και ζεις στο σκοτάδι και εκεί συμπιεσμένο μισθοί πλέον. Αραβικές χώρες? Μόνο αν είσαι single, αν έχεις οικογένεια όυτε που το σκέφτεσαι..

 

Το θέμα είναι ότι από τους χιλιάδες που το σκέφτονται κτλ ζήτημα αν τελικά θα καταφέρουν να μεταναστεύσουν 30-40 οικογένειες..εγώ αυτό εκτιμώ.

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά τα είπαμε αυτά, το όλο θέμα αυτής της περίφημης 2ημερίδας ήταν μεγάλη φάρσα. Λέγοντας φάρσα ενοοώ ότι οι Έλληνες είμαστε φάρσα. Μου διηγήθηκαν φίλοι για άτομα που έβγαλαν έλκος από το άγχος για το αν θα τους καλέσουν στην 2ημερίδα. Μιλάμε είμαστε λαός γελοίων..

..................................

 

 

Το θέμα είναι ότι από τους χιλιάδες που το σκέφτονται κτλ ζήτημα αν τελικά θα καταφέρουν να μεταναστεύσουν 30-40 οικογένειες..εγώ αυτό εκτιμώ.

 

Για το πρώτο απόσπασμα, είναι μάλλον η πρώτη φορά που θα συμφωνήσω μαζί σου 100%.

Όσον αφορά το δεύτερο οφείλω να διαφωνήσω 100%. Δύο οικογένειες ξέρω μέχρι τώρα μόνο εγώ, που έφυγαν. Όχι για Αυστραλία αλλά δε νομίζω να εννοούσες μόνο για εκεί. Μια για Καναδά και η άλλη για Αγγλία.

Σήμερα δε που πήγα στη ΔΟΥ μου, στην ουρά για έκδοση διπλοτύπων είχα άλλους 3 μπροστά μου. Άδεια η ΔΟΥ γενικά. Και οι τέσσερις βγάλαμε παράβολα για έκδοση διαβατηρίου...

Link to comment
Share on other sites

tpanag,

ενοούσα για Αυστραλία.

Και ενώ μπορεί πράγματι να φύγουν οικογένειες που ένα μέλος είναι Αυστραλός πολίτης ή πολιτογραφημένος (εκεί τα πράγματα είναι απλά), για να φύγει κάποιος ξεκάρφωτα είναι πολύ δύσκολο, απαιτεί ούμπαλα, υπομονή, τόλμη και εμπεριέχει μεγάλο ρίσκο. Γι'αυτό λέω ότι ζήτημα να φύγουν 30-40 οικογένειες. Αν βάλεις τους μεγάλους χρόνους αναμονής, το μεγάλο κόστος έκδοσης βίζας για μια οικογένεια, τα μεταφορικά και άλλα τότε πιστεύω θα συμφωνήσεις μαζί μου.

 

Για Ευρώπη είναι διαφορετικά τα πράγματα. Σίγουρα θα φύγει πολύς ΜΑ ΠΟΛΥΣ κόσμος, και καλά θα κάνει.

 

Δεν ξέρω αν κάποιος το είδε στον ΑΝΤ1 στις ειδήσεις πριν 2-3 ημέρες, εγώ ψάχνω να το βρω στο youtube αλλά δεν το βρίσκω..Έχει πάει ο δημοσιογράφος έξω από την πρεσβεία του Πακιστάν στην Αθήνα, όπου δίνονται διαβατήρια κα αεροπορικό εισιτήριο σε μετανάστες για να γύρίσουν στο Πακιστάν. Εκεί λοιπόν ο δημοσιογράφος ρωτάει τον απίθανο Πακιστανό: "Γιατί επιστρέφετε στο Πακιστάν?"..και ο φοβερός Πακιστανός απαντά:" Ελλάντα τώρα ντεν είναι καλά, Πακιστάν τώρα πιο καλά"..και εκεί έχω πέσει ξερός!

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή παρένθεση αν μου επιτρέπετε...

δεν είμαστε καλοδεχούμενοι στην Ευρώπη,δυστυχώς δημιουργήσαμε άσχημο όνομα.

Όποιος δοκίμασε να βρει δουλιά χωρίς γνωριμίες ,θα κατάλαβε τι εννοώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.