Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οι Αυστραλοί αναζητούν μηχανικούς...


babis.lou

Recommended Posts

Τα ακίνητα στην Αυστραλία παρουσιάζουν μεγάλη μείωση τιμών, ιδιαίτερα τους τελευταίους μήνες, με προοπτική περαιτέρω μείωσης τους επόμενους μήνες.

 

Δεν νομίζω να είναι καλή κίνηση η μετανάστευση στην Αυστραλία.

Link to comment
Share on other sites

Η κρίση θα είναι/είναι ήδη σίγουρα παγκόσμια. Μην νομίζουμε ότι θα μείνει έξω από το παιχνίδι η Αυστραλία...

Μια καλή και αξιόπιστη πρόβλεψη ανάπτυξης κερδίζει!

Έχω την υδρόγειο μπροστά μου και την κοιτάζω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπράβο φίλε πολύ καλό το link που παραθέτεις. Ετσι για να μαθαίνουν μερικοί που νόμισαν πως επειδή δεν βρήσκουν δουλειά εδώ, θα τους περιμένουν στην Αυστραλία με ανοιχτές αγκάλες και θα τους δίνουν 5χίλιαρα μισθό. Θυμάμαι στην ενημέρωση και καλά που είχε γίνει στην Αθήνα για τους και καλά τρόπους εργασίας στην Αυστραλία. Είχαν πάει κάθε καδυδιάς καρύδι, άσχετοι που δεν ήξεραν να συννενοηθούν με τουρίστα στην Ακρόπολη...Εμ βέβαια τα πρόβατα θα πάνε όπου τους δώσεις σανό!!

Link to comment
Share on other sites

εντάξει συνάδελφε οι άνθρωποι αναζήτησαν ένα καλύτερο μέλλον...ας μην τους αποκαλούμε πρόβατα και από πάνω, όλοι το χουμε κάνει λίγο πολύ το μεταναστευτιλίκι.. εγχώρια ή διεθνώς..

Η αλήθεια είναι πως η καγκουροχώρα βρώμαγε από την αρχή...και καλό είναι να έχεις ήδη στο τσεπάκι την πρόσληψη πριν φορτωθείς και τραβηχτείς μέχρι εκεί..αλλά δεν άκουσα να έχουν δεχτεί και κανένα μηχανικό (δεν ξέρω αν άλλος συνάδελφος έχει άλλη εμπειρία επι του θέματος) μάλλον για συλλογή βιογραφικών επρόκειτο, κάτι εντελώς ανήθικο σε έναν λαό που δοκιμάζεται...

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

"Η αλήθεια είναι πως η καγκουροχώρα βρώμαγε από την αρχή"

 

δηλαδη επειδη μια χωρα εχει προγραμμα και λογικη στην αντιμετωπιση των μεταναστων και δεν ειναι ξεφραγκο αμπελι και μπειτε σκυλοι αλεστε ...

 

νομιζω οτι αυτο που εννοεις και ειναι το λογικο ειναι

" η αληθεια ειναι πως η φημη για αναζητηση εργαζομενων (ανθρωπινου δυναμικου οπως θες πες το) βρωμαγε απο την αρχη"

Link to comment
Share on other sites

η εκταση που πηρε το θεμα ΄΄ζητησης ελληνων μηχανικων στην Αυστραλια" δειχνει την κατασταση που βρισκετε ο Ελληνας μηχανικος στην χωρα του...........

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Ρε συνάδελφοι τα λέγαμε και από δω πριν καιρό. Μια κίνηση τέτοια (μετανάστευση στην Αυστραλία) θέλει μεγάλο προγραμματισμό, κεφάλαιο, προετοιμασία, εξετάσεις γλωσσομάθειας, αναγνωρίσεις πτυχίων και χίλια δυο άλλα.

 

Αν ο άλλος τώρα παίρνει ένα αεροπλάνο, βγάζει μια τουριστική βίζα (που δεν σου επιτρέπει να κάνεις τίποτα, ούτε σπίτι να νοικιάσεις, ούτε τραπεζικό λογαριασμό να ανοίξεις, ούτε φαρμακευτική περίθαλψη να έχεις, ούτε δουλειά του ποδαριού να κάνεις) και πάει στα χαμένα, τί στο διάολο περιμένει??? Προφανώς και θα έχει τύχη νεοφερμένου Αλβανού μετάναστη στις αρχές του '90.

 

Το ίδιο ισχύει, όχι μόνο για την Αυστραλία, αλλά και για τον Καναδά ( που έχει παρεμφερές σύστημα μετανάστευσης), για τις ΗΠΑ κλπ. Τί είναι..μπάτε σκύλοι που είναι εδώ? Που έρχεται ο κάθε ταλαιπωρημένος, ο κάθε φουκαράς από τις πιο φτωχές γωνιές της γής πάνω σε μια σχεδία??

 

Αν πραγματικά κάποιος αποφασίσει να μεταναστεύσει, έχει την υπομονή να μελετήσει τις διαδικασίες, να δαπανήσει χρήματα για μαθήματα αγγλικών, μεταφράσεις πτυχίων και δικαιολογητικών, για ένα αναγνωριστικό ταξίδι κλπ, για να συντηρηθεί σε μία ξένη χώρα για 2-3 μήνες μέχρι να βρεί δουλειά, τότε αυτός σίγουρα θα την βρεί την άκρη και η Αυστραλία θα έχει να του δώσει και δουλειά και ικανοποιητικές απολαβές. Αλλά αυτό πόσοι είναι διατεθειμένοι και πόσοι μπορούν να το κάνουν στην χάλια οικονομική κατάσταση που είναι ο κόσμος?

 

Τώρα, κάτι σχόλια του τύπου "βρώμαγε η καγκουροχώρα, καταρρέει η οικονομία της Αυστραλίας, χάλια στην Αυστραλία" μάλλον μου θυμίζουν την αλεπού και τα κρεμαστάρια..Αυτή είναι η τελευταία έκθεση του ΟΑΣΑ για τα τελευταία 15 χρόνια. Βγάλτε τα συμπεράσματά σας.

 

 

 

 

post-9493-0-57271100-1324031544_thumb.pngpost-9493-0-73665100-1324031592_thumb.pngpost-9493-0-54181500-1324031634_thumb.png

Edited by agrafiot
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα, κάτι σχόλια του τύπου "βρώμαγε η καγκουροχώρα, καταρρέει η οικονομία της Αυστραλίας, χάλια στην Αυστραλία" μάλλον μου θυμίζουν την αλεπού και τα κρεμαστάρια..Αυτή είναι η τελευταία έκθεση του ΟΑΣΑ για τα τελευταία 15 χρόνια. Βγάλτε τα συμπεράσματά σας.

post-9493-0-57271100-1324031544_thumb.pngpost-9493-0-73665100-1324031592_thumb.pngpost-9493-0-54181500-1324031634_thumb.png

 

Συνάδελφε το σχόλιο μου ''βρώμαγε η καγκουροχώρα'' σχετιζόταν με τη διαδικασία της υπερβολικής διαφήμισης και αποπροσανατολισμού ως απάντηση στην κρίση της χώρας μας (ανήθικης κατ' εμέ) σχετικά με τις ''τρομερές νέες ευκαιρίες'' απασχόλησης από κάποιους Αυστραλούς επιχειρηματίες και του στυλ ήρθαμε να σας σώσουμε...(στην ουσία ήρθαμε να προσλάβουμε φθηνό εργατικό δυναμικό)

 

Δεν γνωρίζω τι γίνεται στην Αυστραλία, ούτε κανείς μας μπορεί να ξέρει. Μόνο αν ζεις σε μια χώρα, εργάζεσαι και βιώνεις την τοπική οικονομία μπορείς να είσαι σίγουρος..τα διαγράμματα δεν μου λένε τίποτα...(άλλωστε αφορά τα τελευταία 15 χρόνια όχι τα τελευταία 5) και στο Λονδίνο που εργάστηκα αρκετά χρόνια οι αμοιβές είναι υψηλότατες..για τους γιατρούς και τους δικηγόρους όμως όχι για εμάς..για πήγαινε τώρα να δεις την ανεργία στους μηχανικούς.. οπότε για ποια γη της επαγγελίας μιλάμε;

 

Υ.Σ. οι κρεμάστες στις ντουλάπες συνάδελφε και οι αλεπούδες στα κοτέτσια τους..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.