Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οι Αυστραλοί αναζητούν μηχανικούς...


babis.lou

Recommended Posts

Αυτο που αποκομισε απο τη συνεντευξη ειναι οτι υπαρχει αξιοκρατια. Οχι επειδη ειναι Ελληνας μηχανικος θα τον προσλαβουν αμεσως.

Εχει τις ιδιες πιθανοτητες με εναν μηχανικο απο την Αφρικη.Εχουμε δηλαδη ιση αντιμετωπιση.Και οπως δεν ξερεις ενα μηχανικο απο την Αφρικη, ετσι εχεις αμφιβολιες και για εναν ελληνα.

Κατανοητο τωρα?

 

Κατανοητό ήταν και πριν. Η Αυστραλία είναι χώρα μεταναστών. Οι απόφοιτοι των αυστραλιανών πανεπιστημίων (στο τομέα των μηχανικών) καλύπτουν μόνο το 40% της ετήσιας αγοράς εργασίας. Το υπόλοιπο 60% καλύπτεται από μηχανικούς που μεταναστεύουν στην Αυστραλία.

 

Θέμα ρατσισμού και διακρίσεων δεν τίθεται, ειδικά σε μεγάλους εργοδότες-κατασκευαστικές καθώς υπάρχουν και κανονισμοί για equal opportunities employers. Πλεονέκτημα βεβαίως έχουν οι Αγγλοσάξωνες και οι έχοντες Αγγλοσαξωνική εκπαίδευση όχι λόγω ράτσας αλλά λόγω συγγενούς κουλτούρας εργασίας, συγγενών κανονισμών, και γενικά ομοιότητας στο πώς είναι στημένο το engineering.

π.χ Αν κάποιος πάρει το καταστατικό του ICE και το αντιπαραβάλλει με εκείνο των Engineers Australia είναι σχεδόν ίδιο. ΤΟ ίδιο και η διαδικασία εγγραφής, εξετάσεων κλπ. Το ίδιο και το code of conduct, continous development κλπ κλπ.

 

Επίσης πλεονέκτημα έχουν μηχανικοί που έχουν international experience, ακριβώς επειδή θα δουλεύουν σε ένα πολυπολιτισμικό περιβάλλον και θα έχουν να συνεργαστούν με τις 12 φυλές του Ισραήλ. Γενικά το μηχανιλίκι είναι αρκετά διαφορετικό από εδώ, λιγότερο masculine, με πολλές ειδικότητες και διαδικασίες λίγο πολύ άγνωστες στο μέσο απόφοιτο Ελληνικής σχολής.

 

π.χ όποιοι ψάχνονται με αγγελίες - όχι μόνο για Αυστραλία, αλλά και για UAE, Αγγλία, κλπ- δεν θα δουν ποτε αγγελία του στυλ "Ζητείται πολιτικός μηχανικός". Οι αγγελιες πάντα είναι για structural engineer, planning engineer, scheduler, cost engineer, process engineer, contract administrator, quantity surveyor, κλπ. Δηλαδή ζητείται εξαιρετική εξειδίκευση σε έναν τομέα και όχι λίγο απ'όλα όπως έχουμε μάθει εδώ (και λίγο φωτοβολταικά, και λίγο αυθαίρετα, και λίγο επίβλεψη, και λίγο αρχιιτεκτονική σύνθεση, και λίγο μεταλλικά).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

π.χ όποιοι ψάχνονται με αγγελίες - όχι μόνο για Αυστραλία, αλλά και για UAE, Αγγλία, κλπ- δεν θα δουν ποτε αγγελία του στυλ "Ζητείται πολιτικός μηχανικός". Οι αγγελιες πάντα είναι για structural engineer, planning engineer, scheduler, cost engineer, process engineer, contract administrator, quantity surveyor, κλπ. Δηλαδή ζητείται εξαιρετική εξειδίκευση σε έναν τομέα και όχι λίγο απ'όλα όπως έχουμε μάθει εδώ (και λίγο φωτοβολταικά, και λίγο αυθαίρετα, και λίγο επίβλεψη, και λίγο αρχιιτεκτονική σύνθεση, και λίγο μεταλλικά).

 

Θα συμφωνησω και επιβεβαιωσω, τουλαχιστον οσον αφορα την Αγγλια που εχω δουλεψει! επισης δε σου λενε τη γελοια ατακα "οσον αφορα το μισθο σου ποσα θελεις;".. τι ποσα θελω ρε φιλε;; πες στην αγγελια σου ποσα δινεις και αν μου κανουν θα ερθω! ειναι τοσο τραγικοι οταν το λενε, και δε ξερω και τι περιμενουν.. το αγχος οτι αμα πεις πολλα θα φυγεις οποτε κατεβαζεις τις απαιτησεις σου σε πολυ χαμηλο επιπεδο;;; και στη τελικη αυτοι μονο ξερουν ακριβως γιατι σε θελουν αρα αυτοι μονο μπορουν να κοστολογησουν σωστα ποσο αξιζει η δουλεια σου!

καταστασεις που τους, και σε, γλιτωνουν απο χαμενο χρονο, απογοητευσεις και περιττα εξοδα.

 

Βεβαια θεμα ρατσισμου υπαρχει, θα πω εγω, παντου! οσο κι αν φαινονται ολοι μοντερνοι και εξικοιωμενοι και καλα με την αναμειξη των λαων δεν ειναι ετσι, και εχω ακουσε καταστασεις ασχημες μεσα σε μεγαλα αρχικτεκτονικα γραφεια.. αλλα αυτο ειναι ιδιαιτερες περιπτωσεις και σιγουρα οχι καθημερινα φαινομενα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

τους τελευταίους 4 μήνες, κατά περιόδους ασχολούμαι με το θέμα της μετανάστευσης και εύρεσης εργασίας στην αυστραλία.

είναι όντως άξιο απορίας πως δημιουργήθηκε η αισφαλμένη εντύπωση πως η αυστραλία επιζητά την πρόσληψη ελλήνων μηχανικών.

υπάρχουν 4 τρόποι που σου επιτρέπουν να βγάλεις working visa για αυστραλία και όλοι είναι πλέον πολύ δύσκολοι.

είτε προσπαθήσεις να βγάλεις independent skilled migrant, είτε προσπαθήσεις να σε σπονσοράρει εργοδότης, είτε σε σπονσοράρει καποια πολιτεία που ψάχνει για εξειδικευμένο προσωπικό, τα πράγματα είναι δύσκολα για διαφορετικούς λόγους.

 

επικοινώνησα και με την ελληνική κοινότητα της Μελβούρνης η οποία ήταν πολύ φειδωλή με τις απαντήσεις της:

οι εργοδότες αποφεύγουν να κάνουν προσλήψεις απο το εξωτερικό ιδίως αν δεν σε γνωρίζουν και καθόλου, γιατί και το υπουργείο τους ζητάει πολλά πράγματα γι αυτό τον λόγο.

 

Ναι, είναι αλήθεια ότι στα σχετικά ortals για εύρεση εργασίας στην Αυστραλία υπάρχουν αρκετές εταιρείες που ζητούν άτομα για διάφορες θέσεις, ΑΛΛΑ όλες κάτω κατω στην αγγελία επισημαίνουν ότι ο ενδιαφερόμενος πρέπει να έχει το δικαίωμα εργασίας στην Αυστραλία. Δηλαδή μέχρι να το αποκτήσεις εσύ με την έκδοση visas, η θέση θα έχει κλειστεί πρίν απο έναν χρόνο.

 

Για να πεις οτι ξεκινάς να βγάλεις τώρα working visa για την καγκουροχώρα, να ταξιδεψεις και να μείνεις 1-2 μήνες, θέλεις μάνι μάνι 9.000-10.000€.

ποιος τα διαθέτει τώρα???

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο ποστ είναι πολύ ρεαλιστικό διότι δυστυχώς μετά από αρκετό ψάξιμο κι εγώ αυτά τα συμπεράσματα έχω βγάλει....Επειδή όμως δεν είμαστε άχρηστοι και "πανεπιστήμονες επί παντός επιστητού" όπως πολλοί μας παρουσιάζουν, πιστεύω ότι θα βρεθούν λύσεις...Ίσως για τον καθένα να είναι διαφορετικές οι λύσεις. Ίσως για κάποιον η λύση να είναι να φύγουν 20.000 μηχανικοί για Αυστραλία και αλλού, οπότε να αδειάσει το τοπίο κάπως για τους υπόλοιπους...

Link to comment
Share on other sites

Με έχεις καλύψει στα περισσότερα agrafiot

Ιδίως σε αυτό που λές για τις VISA-χώρες.... 1) απόθεμα, 2) κονέ από συγγενή κτλ... αλλιώς no chance

Για ευρωπαικές χώρες να τονίσω μία λεπτομέρια. Σε Γερμανία, Ολλανδία πχ απαιτείται να γνωρίζεις την μητρική τους γλώσσα στο +80% των περιπτώσεων. Οπότε οι πολυπληθείς Αλλγόφωνοι μηχανικοί θα δυσκολευτούν να αποκατασταθούν.

Μία παράμετρος αλλά σημαντική κατά την γνώμη μου....

Link to comment
Share on other sites

Ο σωστός τίτλος για το ελληνικό πτυχίο είναι MEng διότι το MSc είναι μάστερ οf Science. Επίσης το MEng δηλώνει συνέχιση σπουδών χωρίς διακοπή (degree) ενώ το MSc με ξεκάθαρο πτυχίο BSc. Τώρα επειδή γύρισα πρόσφατα απο Αυστραλία. Οι ανάγκες έχουν εν μέρει καλυφθεί μέσω CEng και τα έργα έχουν ξεκινήσει. Μιλώντας με κάποιους φίλους μου που παίζουν το διεθνές παιχνίδι στο μηχανηλίκι κοιτάνε για Ρωσία και Ουκρανία.

Link to comment
Share on other sites

Ρωσία-Ουκρανία; Με τι μισθούς όμως; Απ' όσο ξέρω οι μισθοί είναι χαμηλότεροι από την Ελλάδα (την σημερινή).

Σε ότι αφορά τον τίτλο πως αναφέρετε στα βιογραφικά το "Δίπλωμα πολιτικού Μηχανικού"; Diploma? ή Meng? ή Beng+Meng?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως επειδή απέτυχε παταγωδώς ο καπιταλισμός και η κινεζοποίηση του δυτικού κόσμου είναι πια γεγονός;

ναι προς τα εκεί παμέ :(

αυτό βεβαια δε θα πει πως δε θα αποτύχει

 

Ρωσία-Ουκρανία; Με τι μισθούς όμως; Απ' όσο ξέρω οι μισθοί είναι χαμηλότεροι από την Ελλάδα (την σημερινή).

οι μισθοί μπορεί να ειναι καλοί, το θέμα είναι πως δε θα δουλευεις με εταιρίες ... αν κατάλαβες τι εννοώ .... και τα υπόλοιπα θέματα που προκύπτουν από αυτό

Link to comment
Share on other sites

Ρωσία-Ουκρανία; Με τι μισθούς όμως; Απ' όσο ξέρω οι μισθοί είναι χαμηλότεροι από την Ελλάδα (την σημερινή).

Σε ότι αφορά τον τίτλο πως αναφέρετε στα βιογραφικά το "Δίπλωμα πολιτικού Μηχανικού"; Diploma? ή Meng? ή Beng+Meng?

 

MEng σκέτο.

Link to comment
Share on other sites

σας έχω άλλη μια πληροφορία.

πριν απο λίγο με πήραν τηλ απο την πρεσβεία της αυστραλίας απο το Λονδίνο, και ευτηχώς ήταν μια ελληνίδα και μιλήσαμε άνετα.

μου είπε πως απο τον Ιούλιο θα αλλάξει πάλι το σύστημα και πλέον δεν θα ξεκινάς όποτε σου καπνίσει να βγάζεις visa για αυστραλία, όσα λεφτά και υπομονή να διαθέτεις.

θα βάζουμε όλοι τα στοιχεία μας σε μια βάση δεδομένων και όταν προκύπτει ζήτηση για κάποιες θέσεις, τότε οι ενδιαφερόμενοι αυστραλοί θα ψάχνουν αυτή την βάση δεδομένων και μετά θα επικοινωνούν με τον ενδιαφερόμενο και αν σε θέλουν τότε θα μπορείς να ξεκινάς την διαδικασία για visa.

 

Αναφέρομαι για visa εργασίας και μόνο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.