Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι Αυστραλοί αναζητούν μηχανικούς...


babis.lou

Recommended Posts

Άνθρωποι, που δεν είχαν την τύχη να εργαστούν έξω και να γνωρίζουν τα της διαδικασίας όπως είχαμε κάποιοι από εμάς, έχουν όλο το δίκιο και το δικαίωμα να ελπίζουν..οπουδήποτε, δεν θα έπρεπε ούτε ζώα, ούτε πρόβατα, ούτε μαλάκες να τους αποκαλούμε...

 

Ναι, οκ, το κατάλαβα μόνος μου, γι αυτό κ ζήτησα συγγνώμη.

 

Αλλά γενικά ενοχλούμαι με την κοινή γνώμη, διότι δεν είναι αυτή η σκέψη που απαιτείται τέτοιους καιρούς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν σε πρόλαβα να δω το δεύτερο ποστ σου γράφεις γρήγορα.. :grin:

Αλλά γενικά ενοχλούμαι με την κοινή γνώμη, διότι δεν είναι αυτή η σκέψη που απαιτείται τέτοιους καιρούς.

συμφωνώ...και να προσθέσω πως θα πρέπει να αρχίσουμε να εισάγουμε μια βασική σκέψη στη ζωή μας: πως μαζί με την επιβίωση μας και το βιοποριστικό, μας χρειάζεται άμεσα και επιγόντος και η χώρα μας.. Αν συγκεντρωθούμε σε αυτό θα καταφέρουμε πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Ο Ελληνας φεύγοντας έξω θα πρέπει να ξεχάσει ότι είναι Ελληνας...(συμφωνώ με Χανς). Το έχω δει το σκηνικό σε light εκδοχή σε φοιτητές πχ στην Αγγλία. Οι περισσότεροι προσπαθούσαν να ζήσουν σαν Ελληνες. Και νασου μπουζούκια και ελληνικές βραδιές, να ψάχνουν την τρύπα με το φραπόγαλο στο Λονδίνο λες και βρήκαν χρυσορυχείο, ακόμα και γκόμενες Ελληνίδες έψαχναν λες και τους κακόπεφταν οι ξένες. Πότε θα έρθουν τα Χριστούγεννα και το καλοκαίρι να κατέβουμε Ελλάδα. Αποτέλεμα....ίσα που την πάλεβαν. Αλλοι μελαγχωλούσαν, άλλοι δεν άντεξαν τον βροχερό καιρό και τα παράτησαν...Και αυτά πρίν από πολλά χρόνια.

Πηγαίνοντας να εργαστείς έξω, πρέπει πάνω από όλα να καταλάβεις ότι θα ζήσεις έξω. Να γίνεις ένα με τους ντόπιους, αλλιώς σ'έφαγε η μαρμάγκα....Αν χαράζεις μολυβιές στον τοίχο πότε θα επιστρέψεις, θα γυρίσεις μια ώρα αρχίτερα κάνοντας μια τρύπα στο νερό...Τι, θα γράψεις στο βιογραφικό ότι πέρασες μια βραδιά στο Λεβερκούζεν? So what?

Τίποτα πας και το παλεύεις από το μηδέν μέχρι τέλους....Μόνο έχοντας αυτή την νοοτροπία

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ναι και εγώ το χω δει και συμφωνώ με αυτό που λες και προσπαθούσα όλα τα χρόνια που ήμουν έξω να το αποφύγω και να απέχω..

αλλά ρε συ ίκαρε.. ο Έλληνας δεν μένει εύκολα έξω για πολλά χρόνια όσο και να κοροϊδεύει τον εαυτό του ότι είναι πια βρετανός, γερμανός, αυστραλός πάντα θα ξεχνιέται και θα γυρίσει, έχουμε μια υπέροχη χώρα (μέχρι στιγμής..) δεν την ξεχνάς εύκολα.

 

ή αλλιώς...

αλλά ρε συ ίκαρε... έχεις βγει με γκόμενα αγγλίδα..; :D

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

έχεις βγει με γκόμενα αγγλίδα..; :D

 

Στο Λονδίνο μπορείς να βγεις με ΟΠΟΙΑ εθνικότητα είναι του γούστου σου. Αυτά είναι δικαιολογίες. Από την άλλη ο σοφός ο λαουτζίκος (είναι και μ******* και σοφός, πώς να το κάνουμε) λέει παπούτσι από τον τόπο σου κ ας είν και μπαλωμένο. Και οι 2 απόψεις σωστές είναι, εκ του αποτελέσματος.

Edited by Hans Landa
Link to comment
Share on other sites

Την είχα φέρει και Ελλάδα το καλοκαίρι.... :grin: . Τι μου θύμισες...

Γιατί μην μου πεις ότι δεν έχει καλά κομμάτια στην Αγγλία, έλα τώρα...Δεν μιζέριασα ποτέ γιατί και με ξένους αναμείχθηκα και πολλές από τις συνήθεις τους έκανα και Πάσχα και Χριστούγεννα έκανα εκει. Αποτέλεσμα..τελειοποίησα τα Αγγλικά μου, δεν έπεσα στο τρυπάκι της αντιγραφής, κράτησα φίλους...

 

Στο θέμα μας, οκ λες ότι ο Ελληνας θα γυρσει γιατί θα του λείψουν τα μπάνια. Πότε σε 3 σε 5 σε 10 χρόνια? Υπάρχει δηλαδή deadline? Μα εξω πας για να εργαστείς και να ζήσεις όχι να μετράς μέρες. Δεν είσαι σε εξορία, αλλιώς δεν πας ποτέ.Και αν πχ ήσουν σαν αρχιτέκτονας (που είσαι) χρόνια έξω, και έκανες καριέρα. Θα γύριζες πχ σήμερα στην Ελλάδα να κάνεις αυθαίρετα? Η να εκδίδεις ΠΕΑ?

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Πάντως Χανς τα παπούτσια που βρήκα εδώ όχι μόνο μπαλωμένα δεν ήταν, ήταν και πολύ καλύτερα γυαλισμένα... :P

 

Ίκαρε συμφωνώ, αυτό που λες είναι μια περίληψη διαβίωσης για οποιονδήποτε συνάδελφο επιθυμεί να μεταναστεύσει.. να αφήσει δηλαδή τον εαυτό του να εγκλιματιστεί πλήρως με το περιβάλλον του και μόνο τότε θα το απορροφήσει σωστά και θα πάρει τα περισσότερα.

 

Απλά πιστεύω πως τελικά το αν θα κατασταλάξεις σε ένα μέρος είναι θέμα καθαρά γούστου,χαρακτήρα, συνθηκών και προτεραιοτήτων...Μπορεί να σκυλοβαριέσαι στο κοσμοπολίτικο Λονδίνο γιατί είσαι από το πρωί μέχρι το βράδυ στη δουλειά, και να περνάς άψογα σε μια επαρχιακή πόλη που είσαι για πτυχίο, όλα είναι σχετικά και φυσικά έχουν να κάνουν και με την ηλικία.

 

Όλοι για κάποιους διαφορετικούς λόγους γυρίσαμε πίσω, πάντως όχι για μια καριέρα εδώ, γνωρίζαμε εξαρχής πως εδώ στη δουλειά μας θα πρέπει να κάνουμε θυσίες και συμβιβασμούς..άλλα μας τράβηξαν πίσω στην Ελλάδα εκεί θέλω να καταλήξω.

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

Καλά καλα..θα σας δώ όλους που λέτε "παπούτσι από τον τόπο σου, θα μείνω εδώ μέχρι τέλους κλπ" σε καμιά 2 μηνάκια όταν θα ηχήσουν τα κανόνια του Ναβαρόνε, και θα πάτε στην τράπεζα και αντί για λεφτάκια θα πάρετε χαρτοπετσέτες..

Όταν θα στερέψουν τα έτοιμα και το ΤΣΜΕΔΕ θα σας χτυπάει την πόρτα για το 500άρικο κάθε μήνα.

 

Λέτε ότι δεν κάνει κανείς περιουσία στο εξωτερικό. Μα δεν φεύγει κανείς για να γίνει Bill Gates. Φεύγει γιατί του αρέσει το μηχανιλίκι (και αυτό που κάνει στην Ελλάδα σημερα δεν είναι μηχανιλίκι), φεύγει γιατί εδώ δεν βρίσκει εργασία ως μηχανικός, φεύγει γιατί δεν θέλει να ζήσει σε ένα κράτος μπάχαλο που η εγκληματικότητα έχει βαρέσει κόκκινο αλλά επιμελώς το κρύβουν.

 

Αν καποιος είναι 50άρης το καταλαβαίνω ότι δεν τον παίρνει να είναι τυχοδιώκτης. Επίσης αν έχει οικογένεια παλι δεν μπορεί να κάνει τον globetrotter. Γι'αυτό και οι επιλογές της Αυστραλίας ή του Καναδα, Γερμανίας κέρδισαν δημοφιλία, διότι απευθύνονται σε οικογένειες που θέλουν να ξεκινήσουν νέα ζωή και όχι σε αυτόν που θέλει να πάει στις ζούγκλες της Βραζιλίας ή στις Ρωσικές στέππες. Δεν υπάρχει κατευθυνόμενη διαφήμιση όπως λέτε μερικοί. Ποιός την κάνει και με ποιό όφελος?

Επίσης κέρδισαν δημοφιλία γιατί στο παρελθόν υποδέχτηκαν 'Ελληνες και υπάρχουν και οικογενειακοί δεσμοί με εκείνα τα μέρη και ανεπτυγμένες δομές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν σας προλαβαίνω. Η προσωπική μου εμπειρία στην Ρωσία είναι πολύ καλή. Οι άνθρωποι είναι επαγγελματίες και δεν ντρέπονται να πουν οτι δεν γνωρίζουν κάτι. Τα χρήματα είναι καλά αλλα σε λογικά πλαίσια για διεθνή έργα. Γενικά υπάρχει ένα σύστημα που βοηθάει. Έχοντας δουλέψει σε αρκετές χώρες θα έλεγα οτι μαφία με την έννοια οτι μπορούμε να πάρουμε έργα με τις τιμές που θέλουμε ισχύει παντού. Απο Ελλάδα μέχρι ΗΠΑ. Οταν το έργο έχει ιδιαιτερότητες θα πληρώσεις. Δεν μπορείς να κάνεις τεχνητά νησιά τζάμπα, ή να ενισχύσεις μονάδες σε λειτουργία τζάμπα ή να φτιάξεις κατασκευές με υπεραξία 1800% τζάμπα.

 

Πάμε τώρα στην Νορβηγία. Η χώρα όπως και κάθε σκανδιναβική έχει λόξα με τους Αγγλοσάξονες απο καλά Πανεπιστήμια και με εμπειρία σε μεγάλα έργα. Δεν θα μπω συζήτηση ποίος είναι καλύτερος μηχανικός, ο Ελληνας ή ο Αμερικάνος αλλα θα πω οτι στην Ελλάδα λόγω κατάστασης δεν υπάρχει creative engineering που θα κάνει την διαφορά στο βιογραφικό.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

έχει προκύψει σκληρή κριτική εδω μέσα για όσους επιδιώκουν επαγγελματική μετανάστευση, έστω και σε mainstream προορισμούς.

κανείς δεν ισχυρίστηκε ότι πάει για αρπαχτή, για να βγάλει τα μαλιοκέφαλα του, ή για να μείνει για 3-5 χρόνια και μετά να γυρίσει, ούτε ακόμα για να καταλάβει θέση project manager.

επομένως ως προς τι όλη αυτή η μομφή?

 

έχετε να προτείνετε άλλη σταδιοδρομία στην ελλάδα εκτός απο αυθαίρετα, ΠΕΑ και βεβαιώσεις για όλους τους μηχανικούς?..............είμαι ΟΛΟΣ ΑΥΤΙΑ!

 

εγώ προσωπικά την μετανάστευση την εννοώ και ως μέσο αλλαγής της ποιότητας ζωής μου, εκτός απο την δουλειά.

και ας βγάζω έστω και έναν μετριο μισθό,

γιατί τώρα δεν βγάζω ούτε ένα ευρώ (κάνει και ρήμα)

 

εδω στο ελλάντα, τι μας περιμένει?

τα ανέφερε ο agrafiot στην πρώτη παράγραφο του (ακριβώς απο πάνω)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.