Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι Αυστραλοί αναζητούν μηχανικούς...


babis.lou

Recommended Posts

Βλέπω συναδέλφους να μαζεύουν κουτάκια μπύρας για ανακύκλωση μέχρι να πιάσουν δουλειά (...άσε που μπορεί οι καγκουράδες να ζητούν και diploma Fosterομαζώχτη για τη δουλειά αυτή)

Link to comment
Share on other sites

Η λίστα για τα μόρια είναι http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/pdf/points-test.pdf

 

Είμαι και εγώ ένας απο αυτούς που σκέφτονται να φύγουν, διότι δεν πεινάω μόνο εγώ αλλά και η γυναίκα μου και τα 2 παιδιά μου. Οπότε η Αυστραλία είναι μονόδρομος για μένα. Δεν πάω για να γίνω πλούσιος αλλά πάμε οικογενειακώς για να ζήσουμε. Το έχω ψάξει αρκετά το θέμα και επειδή λεφτά δεν υπάρχουν για γάλα πόσο μάλλον για την βίζα, θα προσπαθήσω να μπω μέσω εταιρείας που θα μου χορηγήσει την βίζα. Δεν είναι εύκολα τα πράγματα και εκεί, και οι μεγάλοι μισθοί σημαίνει και μεγάλη ακρίβεια, αλλά και μόνο που η Αυστραλία έχει τέσσερις πόλεις στη δεκάδα στην λίστα με τις καλύτερες πόλεις παγκοσμίως για να ζήσεις, είναι μια παρηγοριά.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάζοντας τη λίστα είδα πως για να πάρεις τη βίζα θέλει Αγγλικά επιπέδου C2 και προϋπηρεσία.

Επίσης έχω δυο απορίες πρώτον δεν υποτίθεται ότι οι ελληνες δεν θέλουν βίζα λόγο της συμφωνίας και δεύτερων η βίζα έχει 5000 χιλιάρικα και από που προκύπτει αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάζοντας τη λίστα είδα πως για να πάρεις τη βίζα θέλει Αγγλικά επιπέδου C2 και προϋπηρεσία.

Επίσης έχω δυο απορίες πρώτον δεν υποτίθεται ότι οι ελληνες δεν θέλουν βίζα λόγο της συμφωνίας και δεύτερων η βίζα έχει 5000 χιλιάρικα και από που προκύπτει αυτό ?

 

Οι Έλληνες δεν χρειάζονται βίζα???? χαχαχαχα Πού το διάβασες αυτό??

Η βίζα έχει 7,000 AUD και κάτι ψιλά. Αγγλικά χρειάζεσαι IELTS overall 7+

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει agrafiot! Κούλαρε! Δε θα πάμε Αυστραλία! Θα κάτσουμε εδώ να πληρώσουμε μέχρι το τελευταίο ευρώ τις εισφορές αλληλεγγύης του ΓΑΠ για να "σωθεί η χώρα". 'Ετσι απλά ενημερωτικά μπορώ να πάω στη 2ημερίδα; Να τα ακούσω με τα αυτιά μου δηλαδή αυτά που υποστηρίζεις. Στην τελική μπορεί να τους αρέσει η φάτσα μου ή να μη βρεθεί κανένας κινέζος με "IELTS overall 7+" και να πάρουν εμένα! Μπορεί να έχω και μπάρμπα ...στο Σίδνεϊ. Μπορεί να μου περισσεύουν 7.000 AUD! Άσε που θα τα αποσβέσω με 1-2 μισθούς το πολύ!

Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται οτι ο ηλεκτρολογος μπερδεψε τις χωρες.

 

οι ηπα ειναι αυτες που δεν απαιτουν λογω συμφωνιας με την ελλαδα βιζα για εργασια πλεον (νομιζω)

 

η αυστραλοι οχι μονο θελουν βιζα, αλλα βαζουν και ποσοστωση ανα εθνικοτητα ποσους δεχονται καθε χρονο. δηλαδη αν πχ δεχονται 10 ελληνες και 5 ιταλους, και απο τους 5 ιταλους δεν παει κανεις, δεν σημαινει οτι θα δεχτουν 15 ελληνες....

 

αυτο που ξερω ομως ειναι οτι σιγουρα οι αυστραλοι θα χρειαστουν μηχανικους.το εμαθα κ απο λονδινο.αφενος με τις πλημμυρες, αφετερου με το τεραστιο προγραμμα για εργα υποδομης, θα υπαρχει σιγουρη δουλεια για την επομενη 15 ετια. βεβαια μετα απο τοτε, ειναι πολυ πιθανον να ξαναπερασει κριση το επαγγελμα εκει, γιατι προκειται για ηδη ανεπτυγμενη χωρα, και σε τετοιες δεν χωρουν μηχανικοι παρα μονο μηχανικοι της βιομηχανιας.

 

οπως κ να χει το πραμ, παντου χαλια ειναι η κατασταση,βαλτε ενα στοχο και κυνηγηστε τον, απο το.να.πληρωνουμε τις εφευρεσεις ξαθε υπουργου για φορους, καλυτερο ειναι να κυνηγαμε στοχους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγγλικά χρειάζεσαι IELTS overall 7+

 

Αυτό μεταφράζεται σε διεθνές επίπεδο σε C2 δηλαδή κάτοχοι Proficiency και Advanced

 

μου φαινεται οτι ο ηλεκτρολογος μπερδεψε τις χωρες.

οι ηπα ειναι αυτες που δεν απαιτουν λογω συμφωνιας με την ελλαδα βιζα για εργασια πλεον (νομιζω)

 

Ίσος έχεις δίκιο δεν ξέρω, εγώ είχα την εντύπωση ότι λόγο της κρίσης και μετά από παρέμβαση του ελληνικού Lobby της Αυστραλίας δεν θέλει visa.

 

Το θέμα είναι ότι αυτές οι θέσεις είναι όνειρο απατηλό αφού είναι για άτομα με εξαιρετικά προσόντα.’Aομα του M.Ο με ένα πτυχίο ΤΕΙ και αγγλικά επιπεδου lower δεν έχουν ελπίδες.

 

Δυστυχώς βλέπω πως αναγκαστικά θα καταλήξουμε σαν πολίτες για 3 k 60 και θα ξεχάσουμε όσα μάθαμε τόσα χρονια δαπανώντας χρήμα και χρόνο από τι ζωή μας.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει agrafiot! Κούλαρε! Δε θα πάμε Αυστραλία! Θα κάτσουμε εδώ να πληρώσουμε μέχρι το τελευταίο ευρώ τις εισφορές αλληλεγγύης του ΓΑΠ για να "σωθεί η χώρα". 'Ετσι απλά ενημερωτικά μπορώ να πάω στη 2ημερίδα; Να τα ακούσω με τα αυτιά μου δηλαδή αυτά που υποστηρίζεις. Στην τελική μπορεί να τους αρέσει η φάτσα μου ή να μη βρεθεί κανένας κινέζος με "IELTS overall 7+" και να πάρουν εμένα! Μπορεί να έχω και μπάρμπα ...στο Σίδνεϊ. Μπορεί να μου περισσεύουν 7.000 AUD! Άσε που θα τα αποσβέσω με 1-2 μισθούς το πολύ!

 

Φίλε tpanag κουλ είμαι.

Αλλά βλέπεις τί προπαγάνδα έχει πέσει από τα κοράκια δημοσιοκάφρους?

Ο φίλος πίστευε ότι ούτε καν βίζα δεν χρειάζεται.

@zavi η βίζα για ΗΠΑ καταργήθηκε μόνο για τουρισμό, επ'ουδενί για εργασία (green card).

Η ίδια προπαγάνδα έχει πέσει ότι θα προσληφθούν άτομα απί τόπου. (Μακάρι να γίνει, αλλά χλωμό). Ένας εργοδότης για να κάνει "εισαγωγή" προσωπικού πληρώνει βίζα 11.000 AUD, δεσμεύεται να σε απασχολεί τουλάχιστον 2 χρόνια, πληρώνει επιπλέον φόρο, και υποχρεούται να σε πληρώνει min 40.000 / χρόνο.

Λοιπον πιστευετε ότι κανείς προσλαμβάνει έτσι επί τόπου? Δεν θα χρειαστούν 2-3 συνεντεύξεις? Και άμα σε αυτήν την 2μερίδα πλακώσει κόσμος και κοσμάκης τί σόι συνεντεύξειςς θα γίνουν?..Και πάλι λέω μακάρι να προσληφθούν όλοι!

Link to comment
Share on other sites

Πουθενά δεν είναι εύκολο να πας, αν δεν σε περιμένει κάποιος.

Φίλοι πήγαν Νέα Ζηλανδία "συστημένοι". Κυριλέ.

Άλλοι φίλοι πήγαν Γερμανία απρόσκλητοι... Κόλαση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.