Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι Αυστραλοί αναζητούν μηχανικούς...


babis.lou

Recommended Posts

Είναι γνωστό ότι όπου πάνε οι ελληνες στο εξωτερικό διαπρέπουν δυστυχώς μέσα στην Ελλάδα χαντακώνονται.

 

Καλα ας αφησουμε τις υπερβολες και τα στερεοτυπα γιατι

βλαπτουν πολυ. Δεν ειναι θεμα γονιδιου, ειναι θεμα περιβαλλοντος.

Σε μια χωρα "χαλαρη" και της λογικης του "ελα μωρε" ακομα

και ενας Αγγλος η Γερμανος ειναι θεμα χρονου να αφομοιωθει

και να αφεθει.

Το ιδιο συμβαινει και με καποιους ικανους Ελληνες σε ενα

περιβαλλον που επικρατει η σοβαροτητα και ο επαγγελματισμος.

 

Πολυ φοβαμαι οτι πολυ συντομα οι πτυχιουχοι Ελληνες μεταναστες

θα εχουν την τυχη των Βαλκανιων γειτονων μας το 90, θα

σερβιρουμε και θα καθαριζουμε και το πτυχιο θα ειναι στην

βαλιτσα γιατι κανεις δεν θα το παιρνει σοβαρα...

Link to comment
Share on other sites

Έχει και μάλιστα μεγάλη σημασία.Υπάρχουν μηχανικοί και οικογένειες τώρα πια στην Ελλάδα που δεν μπορούν να πληρώσουν τα έξοδα της μεταφοράς για μία τόσο μακρυνή χώρα....

 

Όσοι από τους μηχανικούς και τις οικογένειες που 40 χρόνια τώρα στηρίζουν το δικομματισμό να πάνε στο βουλευτή που ψήφιζαν τόσα χρόνια, να πάνε στο κόμμα τους να τους κάνει δώρο τα εισιτήρια.

. . .όπως προδότης δεν είναι μόνο όποιος κυβέρνησε ...

Συμφωνώ. Προδότης είναι και αυτός που δεν κυβέρνησε και ζητάει ακόμα και τώρα να επιτρέπεται η είσοδος στη χώρα από αποιοδήποτε μετανάστη ή λαθρομετανάστη το επιθυμεί.

 

επίσης προδότης δεν είναι και ο πολίτης που 40 χρόνια στήριζε ένα από τα δύο μεγάλα κόμματα και τώρα κοιτάει να την κλ@σει για το εξωτερικό? ή έστω κακός πολίτης. Ουστ από δω εσείς που εδώ και να κάτσετε πάλι τους ρεμπεσκέδες θα ψηφίσετε.

Link to comment
Share on other sites

επίσης προδότης δεν είναι και ο πολίτης που 40 χρόνια στήριζε ένα από τα δύο μεγάλα κόμματα και τώρα κοιτάει να την κλ@σει για το εξωτερικό? ή έστω κακός πολίτης. Ουστ από δω εσείς που εδώ και να κάτσετε πάλι τους ρεμπεσκέδες θα ψηφίσετε.

Συμφωνώ απόλυτα έχει ακούσει κάτι μπινελίκια ο πατέρας μου και οι γνωστοί του που πλέον έχω κουραστεί να τους βρίζω.

Προσωπικά πιστεύω ότι θα έπρεπε να κατασχεθεί η περιουσία όσον πλούτισαν και να απολυθούν από το δημόσιο άμεσα όσοι δεν μπήκαν με την άξια τους είτε είναι ένας είτε 100 χιλιάδες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα έχει ακούσει κάτι μπινελίκια ο πατέρας μου και οι γνωστοί του που πλέον έχω κουραστεί να τους βρίζω.

Προσωπικά πιστεύω ότι θα έπρεπε να κατασχεθεί η περιουσία όσον πλούτισαν και να απολυθούν από το δημόσιο άμεσα όσοι δεν μπήκαν με την άξια τους είτε είναι ένας είτε 100 χιλιάδες.

 

Το 1/10 δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πληροφοριακά αναφέρω ότι πριν από ενάμιση μήνα είχα πρόταση (όχι οριστική) για παπούα νέα γουινέα (δεν κάνω πλάκα) με εξαιρετικα benefits και γενικά συζητώντας με head hunter συνηγορώ και γώ στο γεγονός ότι στην Αυστραλία υπάρχει ανάγκη για καταρτισμένους μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

Το 1/10 δηλαδή?

 

Οσοι ειναι ακομα και αν ειναι 5/10, πρεπει επιτελους να δωθουν αξιοκρατικα οι θεσεις και να δοσουν μια ευκαιρεια στους νεους πτυχιουχους.

Δεν γυνεται ατομα με πτυχια,Msc και Phd να περιμενουν για μηνες και χρονια στις λιστες του ΟΑΕΔ και να υπαρχουν ατομα με απλα δημοτικο ή γυμνασιο χωρις αλλα προσοντα που να ειναι προησταμενοι

 

Πάντως πληροφοριακά αναφέρω ότι πριν από ενάμιση μήνα είχα πρόταση (όχι οριστική) για παπούα νέα γουινέα (δεν κάνω πλάκα) με εξαιρετικα benefits και γενικά συζητώντας με head hunter συνηγορώ και γώ στο γεγονός ότι στην Αυστραλία υπάρχει ανάγκη για καταρτισμένους μηχανικούς.

 

Ο εμπειρος μηχανικος οπου και να παει εχει συγουρη δουλεια με αρκετα bonus, το θεμα ειναι τι γυνεται με τους νεους που καναν τοσα χρονια να μαθουν 5 πραγματα και απο τη πολυ αναμονη τα ξεχνανε.

Link to comment
Share on other sites

Ο εμπειρος μηχανικος οπου και να παει εχει συγουρη δουλεια με αρκετα bonus, το θεμα ειναι τι γυνεται με τους νεους που καναν τοσα χρονια να μαθουν 5 πραγματα και απο τη πολυ αναμονη τα ξεχνανε.

 

Ολα τα λεφτά έγραψες...+100000000000

Link to comment
Share on other sites

Ο εμπειρος μηχανικος οπου και να παει εχει συγουρη δουλεια με αρκετα bonus, το θεμα ειναι τι γυνεται με τους νεους που καναν τοσα χρονια να μαθουν 5 πραγματα και απο τη πολυ αναμονη τα ξεχνανε.

 

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ!

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι, (και μακαρι να βγω ψεύτης) ότι όσο συνεχίzεται αυτή η κατάσταση της ανεργίας ειδικά για τους νέους, θα έρθει μια στιγμή που πλέον θα έχουν πάει τζάμπα όλοι οι κόποι και πολλοί θα αναγκαστούν να κάνουν κάτι άλλο στη ζωή τους, γιατί ποιος σοβαρός εργοδότης θα πάρει κάποιον "νέο" μηχανικό που δεν έχει κάποια προϋπηρεσία;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι δεδομένο φίλε μου και εγώ αυτή τη στιγμή έχω τη "πολυτέλεια" να ψάχνω μέχρι να βρω κάτι στην ειδικότητα μου αν δεν τα καταφέρω θα αναγκαστώ να κοιτάξω σε θέσεις υποδεέστερες όπως πωλητής σε κατάστημα με ηλεκτρονικά είδη, τηλεφωνικό κέντρο κλπ.

 

Άλλωστε δεν θα είμαι ουτε πρώτος και δυστυχώς ούτε ο τελευταίος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.