Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παραχώρηση λωρίδας γης σε παραδοσιακό οικισμό ένταξης το1988


Recommended Posts

ειχε ο παππους μου στην κατοχη του οικοπεδο 2450τμ με προσοψη σε υπαρχων κοινοτικο δρομο και εκτισε διωροφη κατοικια το1969.αφου απεβιωσε και το πηραν οι κληρονομοι δηλ. και ο πατερας μου,το 1993 εγινε κατατμηση με τοπογραφικο οπου παρουσιασανε εναν ακομη δρομο εκτοσ απο τον παραπανω δηλ.δυτικα ωστε το υπολοιπο 1στρεμμα να εχει και αυτο πρωσοπο σε κοινοτικο δρομο.αυτο εγινε με πρωτοβουλια του θειου μου πηγαινωντας σε ντοπιο τοπογραφο χωρις νε ελεγθει απο τον ιδιο αν εχει γινει παραχωρηση απο τον παππου μου.η κατατμηση περασε νομιμα απο πολεοδομια και εχουν γινει συμβολαια συμφωνα με το τοπογραφικο.ο πατερας μου μου το εκανε γονικη παροχη το 2004 και το 2005 το εδωσα αντιπαροχη το 1στρεμμα με 0,4συντελεστη σε εταιρια οπου προσκομισε το δικο μας τοπογραφικο δυστηχως για να μην ξοδευτει και εβγαλε νομιμα αδεια για 400τμ.τη δευτερη μερα της εσκαφης μας σταματησε δικηγορος ομμορου γειτονα με την αιτιολογια οτι δεν υπαρχει συμβολ.πραξη στον ο.τ.α.τοτε και εμεις ερευνησαμε και πραγματι δεν υπηρχε.καναμε αναλυση αεροφωτογραφιων και ειδαμε οτι πραγματι εχει αφησει ο παππους μου τη λωριδα γης με 35μ μηκος και.η μορφη του οικοπεδου τωρα ειναι 2022μ ενω στισ αερωφοτ.2450.ερωτω και συγνωμη αν σας κουρασα μπορω να κανω την παραχωρηση τωρα με τοπγραφικο με κλειστα και ανοιχτα ορια και συμβολ.πραξη παρα την αποφαση του σ.τ.ε οπου πιστευω οτι ειναι πολυ αοριστη?ευχαριστω

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

1) Παραχώρηση μπορείς να πάρεις εφόσον είσαι σε οικισμό <2000 κατοίκων.

2) Μετά την 1828/08 αποφ. ΣτΕ ναι μεν δεν είναι Π.Δ ή εγκύκλιος και αφορά μία συγκεκριμένη περίπτωση, όμως δε.... οι συμβολαιογράφοι (βασιλικότεροι του βασιλέως) έχουν εκδόσει μέσω των συλλόγων τους εγκυκλίους να μή συντάσσουν συμβόλαια παραχώρησης στην κοινή χρήση λωρίδων ώστε τυφλά οικόπεδα να αποκτουν πρόσωπο. Αν βρείς συμβολαιογράφο που να σου κάνει συμβόλαιο..... τότε τρέξε.

 

3) Δε ξέρω αν ισχύει και το αντίστροφο..... Εσύ πρώτα κατάτμησες (χωρίς πρόσωπο, ΟΚ ως εδώ απλά έκοψες στην αρτιότητα δεν έχεις οικοδομησιμότητα), έβγαλες άδεια (σαν να είχες πρόσωπο!!!!) και τέλος έρχεσαι να "νομιμοποίησεις" την άδεια και την κατάτμηση με παραχώρηση στη κοινή χρήση?!?!?

Καλή τύχη!!!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια συμβουλη απο εσας για το ζητημα μου?

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Μην ανοίγετε "νέο θέμα" αλλά πατήστε στο πλήκτρο "απάντηση".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα και προηγουμένως, τίθεται σοβαρό θέμα ακυρότητας της οικ. αδείας.

Πέραν αυτού είναι το θέμα πως θα κάνεις παραχώρηση στη κοινή χρήση λωρίδας, με συμβολαιογραφική πράξη από τη στιγμή που δεν συντάσσουν τέτοια συμβόλαια οι νοτάριοι. ???

Σου προτείνω την εξής σειρά βημάτων και καλή τύχη:

1) Βρές συμβολαιογράφο που να σου κάνει συμβολαιο παραχώρησης.

2) Εφόσον στη πολεοδομία είναι γνωστό το θέμα πλέον μετά την καταγγελία του όμορου,.... πήγαινε και συζήτησε σε φιλικό κλίμα το θέμα της παραχώρησης και αν τη δέχονται εκ των υστέρων.(!?)

3) Ανάλογα με το τί θα σου πούν ... πράττεις

 

Αλλιώς θα περιμένεις πότε ο Δήμος σου, κάνει πολεοδόμηση της περιοχής σου και ο μελετητής σου περάσει δρόμο εικεί που θέλεις για να δημιουργήσεις πρόσωπο. :?:

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που δεν βαζω τονους γιατι εχει βλαβη το κομπιουτερ μου.ο γειτονας δεν εχει κανει καταγγελια στην πολεοδομια και οχι μονο αυτο αλλα εχει κανει και αποδοχη στο δικο της οικοπεδο με συμβολαιο και τοπογραφικο οπου ειχε προσκομισει παλι ο θειος μου με αποτυπωση του ιδιου δρομου.αν κανω την πραξη και μου αρνηθει ο δημος τι κανω?αν μου τη δεχθει δεν θα εχω προβλημα που ειναι μεταγενεστερα της αδειας?και αν μου κανει η ομμορος καμια αγωγη ακυρωσης της πραξης?εαν παω στον δημαρχο και του καταθεσω ολο το ιστορικο σε πρωσοπικο ραντεβου μαζι του θα ηταν σωστο?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

1) Ο Δήμος δεν έχει καμία σχέση με την παραχώρηση. Στο Δήμο απλά καταθέτεις το συμβολαιο της πράξης παραχώρησης, ώστε να ξέρει ότι αυτό είναι πλέον κοινοτικός - κοινόχρηστος χώρος.

2) Πρόβλημα θα έχεις στην άδεια γιατί την έκδοσες βάσει πλαστών στοιχείων (παρουσίασες κοινόχρηστη οδο που δεν είχε τεθεί ουδέποτε στη κοινή χρήση). Και αυτό είναι αρκετός λόγος για την ανάκλησή της.

Βέβαια μου κάνει εντύπωση που στη πολεοδομία δεν ελέγξαν την παραχώρηση, δηλαδή που δε σου ζήτησαν το συμβόλαιο αλλά αρκέστηκαν στο τοπογραφικό. Αυτό όπως το βλέπω τώρα δεν είναι και κακό... αν πάς στην πολεοδομία όπως σου είπα και κάνεις κουβέντα και σου φέρουν αντιρρήσεις μπορείς και σύ να τους πιέσεις με το γεγονός ότι έκαναν πλημμελή έλεγχο άρα είναι συνυπεύθυνοι και εκείνοι... και άρα πρέπει να βρεθεί λύση στο πρόβλημα.

3) όσον αφορά στην όμορη γείτονα, εφόσον και αυτή έχει κάνει αποδοχή κληρονομιάς (απ' ότι κατάλαβα) με τοπογραφικό που αναφέρει κοινόχρηστη τη λωρίδα, έχει αποδεχτεί την κατάσταση και δεν μπορεί να αναιρεσει τον εαυτό της λέγοντας ότι η λωρίδα δεν είναι κοινόχρηστη...... αν δεν είχε πρόσωπο το οικόπεδό της και απόκτησε με την ανεκτέλεστη κατά τον τύπο παραχώρηση που έκανες και αυτή βγαίνει κερδισμένη..!! Βέβαια αν σου κάνει αγωγή τότε τη πάτησες (kiss adeia goodbye)!!!

'Αρα όπως το βλέπω το πρόβλημα σου εστιάζεται στο να βρείς συμβολαιογράφο.....

Καλή τύχη!!

Link to comment
Share on other sites

η ομμορη ειχε πρωσοπο ετσι κι αλλιως αλλα το αυτη και η δικηγορος της η οποια ειναι του δημου το παιζουν εξουσια ασε που μυριζομαι οτι θελουν και λεφτα.αν βρω συμβολαιογραφο και περασω την παραχωρηση μπορω να ξεκινησει η εταιρεια να κτισει?ξεχασα να σου πω οτι εχω φωτογραφια στο συγκεκριμενο σημειο του 1974 οπου φαινεται η διοδος που ειχε αφησει ο παππους μου προς τα κατω για να εξυπηρετησει τυφλο οικοπεδο συγγενων.η εταιρια δεν ειναι συνυπευθηνη στην ολη ιστορια οπου εχει βγαλει την αδεια στο ονομα της γιατι εχει εξαφανιστει απο τοτε και δεν εχει αναλαβει καμια πρωτουβουλια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.