Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαιολογητικά για άδεια μικρής κλίμακας Φ/Β (<100kW)


JasonK

Recommended Posts

@anton64

Εγώ το ξέρω αυτό που λες, αλλά με την εν λόγω Πολεοδομία δύσκολα βγάζεις άκρη.

Όσον αφορά αυτό που λες στον kristeropoulo για τις ΥΠ προς το Δασαρχείο δυστυχώς μέχρι στιγμής στις περιπτώσεις που έχω αναλάβει δεν έχει ισχύσει. Τόσο σε Πολεοδομία Μαρκοπούλου και Θηβών όπου τους πήγα υπεύθυνες δηλώσεις κοινοποιημένες σε Δασαρχείο και Αρχαιολογίες, ζήτησαν κανονικά γνωμοδοτήσεις και ας ηταν τα έργα κάτω των 100kW. Αντίστοιχα για την ΕΠΟ, ζητείται κανονικά είτε ΕΠΟ είτε απαλλαγή ΕΠΟ ανεξαρτήτως ισχύος.

 

Αν εσύ ή άλλος συνάδελφος έχει διαφορετικές εμπειρίες σε αυτό το θέμα, καλό θα ήταν αν θέλετε να πειτε σε ποιες Πολεοδομίες για να βοηθηθούμε όλοι ως προς το τι ζητάει η κάθε Πολεοδομία.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@Ρουμελιώτης

Πολεοδομία Δήμου Γρεβενών : Για < 100 Κw ζητά μόνο τα αναγραφόμενα στην ΥΑ περί ΕΕΜΚ

Σχόλιο 1: Η ΕΕΜΚ δεν είναι οικοδομική άδεια-άδεια δόμησης ώστε να ζητούνται τα απαιτούμενα από το ΠΔ/8-7-1993 «Τρόπος έκδοσης οικοδομικών αδειών κλπ»

Σχόλιο 2: Η ανωτέρω ΥΑ είναι ειδική διάταξη (σε σχέση με τις γενικές πολεοδομικές διατάξεις) και περιγράφει σαφώς στο άρθρο 1 παρ 4(5?) τα απαιτούμενα δικαιολογητικά της πολεοδομίας. Ακόμα και η ζήτηση του πιστοποιητικού περί χαρακτηρισμού γης είναι οριακής νομιμότητας (πατάει ωστόσο στην εγκύκλιο του ΥΠΕΚΑ Υ.Α.Π.Ε./Φ1/οικ.26928/16-12-2010 οπότε είναι δεσμευτική για την Διοίκηση). Οτιδήποτε ζητείται πέραν αυτών είναι παράνομο

Γενικό Σχόλιο 3 (λίγο off topic): Προκειμένου να αντιμετωπιστούν οι αυθαίρετες ερμηνείες των πολεοδομικών γραφείων και να αλλάξει πλέον η πρακτική απαιτείται η ενεργή συμμετοχή όλων (τα τοπικά παραρτήματα του ΤΕΕ θα μπορούσαν να βοηθήσουν ώστε να μην εμπλακούν προσωπικά συνάδελφοι σε αυτό): Οποιαδήποτε άρνηση έκδοσης ή επιπλέον δικαιολογητικά, πρέπει οι συνάδελφοι να απαιτούν από τις πολεοδομίες να τους το ζητούν εγγράφως με την νομοθεσία που το επιβάλλει.

Καταλαβαίνω τους συναδέλφους που εγκλωβισμένοι σε χρόνους που πιέζουν δεν το πράττουν (τους είναι ίσως πιο εύκολο να ακολουθήσουν τα ζητούμενα από τις πολεοδομίες) αλλά αν δεν προσπαθήσουμε όλοι δεν θα αλλάξει τίποτε

Link to comment
Share on other sites

Στα Γιάννενα εμένα δεν ασχολήθηκαν με το τι ακριβώς θα περιφράξω, έκανα τις τομές από περίφραξη, οικίσκο, βάσεις στήριξης και ΟΚ.

 

Μπετό δεν ήθελαν να δουν στα μάτια τους καθόλου (εκτός από την περίφραξη) στην ΕΕΜΚ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα συναδελφοι.

Οπως ανεφερε και καποιος αλλος συναδελφος νωριτερα,πλεον στην πολεοδομια ζητανε τα τοπογραφικα να εχουν και τους ορους δομησεις για φωτοβολταικα.Φυσικα τα τοπογραφικα εχουν ηδη γινει παλαιοτερα χωρις αυτους,η διαδικασια να γινουν καινουργια ειναι χρονοβόρα και εχει και επιπλεον κοστος οποτε θα ηθελα αν καποιος συναδελφος μπορουσε και ηθελε να βοηθησει να ανεβασει ενα ετοιμο πλαισιο προτυπο μεαυτους τους ορους ετσι ωστε να μπορεσω εγω να τους προσαρτησω στα ηδη υπαρχοντα σχεδια.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Στην εξαίρεση των ΕΠΟ από το ΠΕΧΩ (για την άδεια μικρής κλίμακας) μου αναγράφει ότι επιτρέπει κατασκευή μέχρι ύψος 2 μέτρα!!!!!!! Καινούργιο είναι αυτό ή εμένα μου έτυχε μόνο???

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κανένα αεροδρόμιο εκεί κοντά? Κανονικά δεν τίθεται πλέον θέμα περιορισμού ύψους παρά μόνο για περίφραξη και οικίσκο που τα ζητάνε ως 2,5 μέτρα

Link to comment
Share on other sites

Είναι το αεροδρόμιο της ΠΑ - Τανάγρα εκεί. Έχω πάρει ΕΕΜΚ για Φ/Β με τράκερ στην περιοχή, αλλά πήγα στην Πολεοδομία και γνωμοδοτήσεις από ΥΠΑ και ΓΕΕΘΑ που έλεγαν ότι δεν έχουν πρόβλημα με το ύψος. Γενικά όπου έχει κοντά αεροδρόμιο, αν είναι μόνο Πολιτικό - πηγαίνω πάντα γνωμοδότηση από ΥΠΑ και αν είναι και στρατιωτικό εκτός από ΥΠΑ και ΓΕΕΘΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αν χρτειαστω βοήθεια να σε ενοχλήσω για οδηγείες με την γραφειοκρατεία?

Edited by Civil-ized
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.