Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επαγγελματικό εργαστήριο χαμηλής όχλησης


Recommended Posts

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα. Κτίριο του 1977 στην άδεια περιγράφεται ως εξής: Διώροφη οικοδομή αποτελούμενη από ημιϋπόγεια αποθήκη  και 2 ορόφους εργαστηριακών χώρων με τμήμα κατοικίας.

Το τμήμα της κατοικίας φαίνεται στα σχέδια στον 2ο όροφο, όμως δεν κατασκευάστηκε ποτέ και ο όροφος είναι ενιαίος.

Επίσης όλα τα ανοίγματα που βρίσκονται στον 1ο όροφο είναι διαφορετικών διαστάσεων σε σχέση με αυτά της οικοδομικής άδειας.

Ο πελάτης μου θέλει να νοικιάσει μόνο τον 1ο όροφο για να εγκαταστήσει εκεί επαγγελματικό εργαστήριο.

Για να βγει η άδεια λειτουργίας πιστεύετε ότι πρέπει να νομιμοποιηθούν οι διαφορετικές διαστάσεις των ανοιγμάτων? Αν ναι, θα πρέπει να νομιμοποιηθεί και η μη κατασκευή του τμήματος κατοικίας? Ή αν υποθέσουμε ότι δεν υπήρχε θέμα με τα παράθυρα, θα έπρεπε να νομιμοποιηθεί η μη κατασκευή τμήματος κατοικίας στον 2ο όροφο?

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα σας

Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν μπορεί να πάει επαγγελματικό εργαστήριο χαμηλής όχλησης σε όροφο εμπορικού το οποίο είναι γραφείο ;(πιθανών να είναι γραφείο) Η άδεια του εμπορικού γράφει καταστήματα-γραφεία και δεν αναφέρει τίποτα για το συγκεκριμένο χώρο απλά σύμφωνα με την πολεοδομία της περιοχής θεωρείται γραφείο βαση του ΦΕΚ του 1987 ότι στους πάνω ορόφους είναι τα γραφεία και κατω καταστήματα. Το εμπορικό χτίστηκε το 1989.

το επάγγελμα μου είναι μεσα στα 105 απαλλασσόμενα πάντως και από το Επιμελητήριο μου είπαν ότι από τους ίδιους δεν απαιτείται άδεια. 

Ευχαριστω προκαταβολικά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κατέθεσα στην υπηρεσία το ερωτηματολόγιο και μια τεχνική έκθεση 2 σελίδων για την Γνωστοποίηση  Επαγγελματικού Εργαστηρίου Χαμηλής Όχλησης  και μου την απέρριψαν για την τεχνική έκθεση καθώς είναι μικρή.

Έχει κάποιος συνάδελφος πρότυπο Τεχνικής Έκθεσης εγκατάστασης επαγγελματικού εργαστηρίου χαμηλής όχλησης.

Έστω με τις βασικές ενότητες, διότι η υπάλληλος μου έδειξε ενός άλλου συναδέλφου  η οποία ήταν πάνω από 20 σελίδες.

Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Link to comment
Share on other sites

όταν καταθέτεις ερωτηματολόγιο δεν καταθέτεις κάτι άλλο.

Η τεχνική έκθεση κατατίθεται στο φάκελο για την άδεια εγκατάστασης. Πλέον αυτό γίνεται ηλεκτρονικά (και δεν προβλέπεται τεχνική έκθεση).

Τέλος η πληρότητα και αρτιότητα της έκθεσης δεν ζυγίζεται ή μετριέται για είναι μικρή ή κοντή ή ότι άλλο. Εκτός και αν σου είπε ότι είναι ελλειπής....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 15/1/2019 at 12:56 ΜΜ, ggeorge said:

καλησπέρα

 

www.notifybusiness.gov.gr

Καλησπέρα, 

 

Παρακολουθώ το θρεντ γιατί ενδιαφέρομαι για μια αδεια χαμηλής όχλησης (μοντάρισμα επίπλων και κατασκευή μουσικών οργάνων. Πριν το notifybusiness δεν πρέπει να κατατεθούν στην δ/νση ανάπτυξης της περιφέρειας το ερωτηματολόγιο και οι χρήσεις γης;; 

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει πριν την ολοκληρωση των δυο γνωστοποιησεων να εχει κατατεθει το ερωτηματολογιο.

 

Το καλυτερο ειναι στην αρχη για να ξερεις τα δικαιολογητικα. 

Η χρηση γης δεν ειναι απαραιτητο να επισυναφτει αν γραφτει στο καταλληλο πεδιο. Το καλυτερο βεβαια ειναι να την επισυναψεις για να μην εχεις εκπληξεις (αν δεν εχεις καταλαβει κατι σωστα σε αυτη).

 

Δηλαδη το πιο ααφαλες ειναι

Καταθεση ερωτηματολογιου με χρηση γης.

Απαντηση απο την δ/νση αναπτυξης 

Γνωστοποιηση εγκαταστασης

Γνωστοποιηση λειτουργιας

Ολα τα δικαιολογητικα στο χωρο του εργαστηριου

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. 

 

Γνωρίζεις αν τώρα λόγω covid μπορεί να γίνει η κατάθεση στην δ.νση αναπτυξης online? Δεν βρήκα κάτι στο anaptixi.gov.gr

 

ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα την περιφερειακη ενοτητα. Κατι κεντρικα δεν υπαρχει

Μιλα μαζι τους. Ισως σκαναρισμενο και αποστολη με εμειλ. Αυτο συνηθιζεται σε αρκετες περιφερειακες ενοτητες

Edited by ggeorge
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι το ερωτηματολόγιο προβλέπεται να κατατεθεί ηλεκτρονικά (έχει γνήσιο υπογραφής). καλύτερα ταχυδρομικώς.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.