Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επαγγελματικό εργαστήριο χαμηλής όχλησης


Recommended Posts

Σε αρτοποιείο με φούρνο όχι ηλεκτρικό αλλά υγραερίου πχ, ένας προμηθευτής μου είπε πως δε μετριέται η θερμική ισχύς στα κριτήρια για επαγγελματικό εργαστήριο. Το συγκεκριμένο μηχάνημα αποδίδει γύρω στα 75 kW, αλλά μου ανέφερε πως με ηλεκτρικό θα υπήρχε πρόβλημα. Υπάρχει κάποια βάση σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μήπως το έχεις σε χαρτί?

περιμένω να μου δώσουν ξανά θεώρηση όρων δόμησης μετά και από την απάντηση του υπουργείου ως προς χρήσεις γης εντός Κ.Α.Ζ. οπότε μόλις την έχω το post-αρω.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα, να ρωτήσω και εγώ κάτι για μία άδεια λειτουργίας, που με ρώτησε κάποιος σήμερα. Έχω βγάλει στο παρελθόν μόνο μία φορά άδεια λειτουργίας για ένα φούρνο και γενικά δεν τα έχω πολύ ξεκαθαρισμένα στο μυαλό μου, οπότε συγχωρέστε μου τις όποιες χαζές ερωτήσεις.

 

Θέλει ένας φίλος να ανοίξει ένα εργαστήριο (βασικά άρχισε να το λειτουργεί πολύ πρόσφατα αλλά χωρίς άδεια ακόμα και τα λοιπά) στο οποίο φτιάχνει κεραμικά και γυαλικά είδη (ξέρετε αυτά που βάζουν σε μπομπονιέρες και τέτοια). Αυτό που μου είπε αρχικά είναι ότι άμεσα τον ενδιαφέρει να πάρει μία απαλλαγή για να μην πληρώνει για το χαράτσι, γιατί όπως μου είπε για βιοτεχνίες ή εργαστήρια που καταναλώνουν μέχρι 5Α κλπ δεν πληρώνει (ομολογώ δεν το ήξερα) και εν συνεχεία να κινηθώ για άδεια λειτουργίας.

 

Έριξα μία γρήγορη ματιά στο εργαστήριο και είδα ότι έχει έναν κλίβανο ένα ζυμωτήριο, ένα τρυπάνι (και έναν άλλον κλίβανο τον οποίo δεν τον λειτουργεί αυτή τη στιγμή) και κάποια άλλα μικρομηχανήματα, αλλά σε πολλά δεν γράφει πάνω ιδιότητες, ισχείς κλπ. Πώς θα τα βρω εγώ αυτά, κινητήριες και θερμικές;

 

Από κει και πέρα αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής:

1) Αυτό με το ρεύμα που μου είπε, είναι κάτι που μπορεί να γίνει χωρίς να υπάρχει άδεια λειτουργίας του εργαστηρίου; Γιατί μου φαίνεται λίγο παράδοξο.. Δεν απαιτείται δηλ. πρώτα να υπάρχει άδεια λειτουργίας;

2) Αν χρειαστεί να βγάλω πρώτα την άδεια λειτουργίας πρέπει να ξεκινήσω από τις χρήσεις γης έτσι δεν είναι; Αν υποθέσουμε ότι βρίσκω άκρη με τις ισχείς των μηχανημάτων (μπορώ να τις βάλω κατ εκτίμηση αλήθεια;) τι γίνεται αν δεν είναι χαμηλής όχλησης το εργαστήριο και ξεπερνάει τα 22 και 50 kW; Αν είναι χαμηλής όχλησης και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα επιτρέπεται, σωστά; Γιατί κάπου διάβασα για κατοικίες κλπ αλλά μπερδεύτηκα να πω την αλήθεια. Την μοναδική φορά που χρειάστηκε να βγάλω χρήσεις γης για τον φούρνο ήταν πολύ απλό και γινόταν.. Οποιαδήποτε πληροφορία για τις χρήσεις γης γενικά και το θέμα της χαμηλής όχλησης ή όχι θα με βοηθούσε να ξεκαθαρίσω τα πράγματα στο κεφάλι μου...

3) Πώς πιστεύετε ότι πρέπει να χαρακτηρίσω το εργαστήριο και που μπορώ να βρω την ταξινόμηση αυτών; Μία υπάλληλος που ρώτησα στο τμήμα βιομηχανίας μου είπε ότι θα μπορούσε να είναι Εργαστήριο Παρασκευής Κεραμικών Ειδών ή κάπως έτσι...

4) Τέλος αυτό με τα 5 Αμπερ που μου είπε ο φίλος μου που μπορώ να το βρω να το διαβάσω και πως αποδεικνύεται αυτό;

 

Διαβάζω το Νόμο 3982, Αριθμό Φύλλου 143, 11 Ιουνίου 2011 και την ΥΑ 483/35/Φ15 αλλά μπερδεύομαι σε κάποια πράγματα και οποιαδήποτε επεξήγηση είτε σε αυτά που ρωτάω είτε γενικά στη διαδικασία θα ήταν σωτήρια...

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

Τα γραφω και εδω μηπως και ενδιαφερθεί στο μελλον και κανενας άλλος...

 

1. χωρις την αδεια λειτουργίας αποκλειεται να εξαιρεθει απο το χαρατσι...

αν δεν εχει πανω το μηχανημα την ισχυ του ψαξε μηπως βρεις manual ή απο ιντερνετ το μοντελο κλπ...

αν δε βρεις αυτοσχεδιασε... Κανεις δε θα ξερει την πραγματικη ισχυ οποτε βαλε τα στο περιπου... Δε θα ασχοληθουν λογικά ουτε στη Δ/νση αναπτυξης...

 

2. το πρωτο που θα κανεις είναι η χρήση γης... Αν σου πουν αυτοι οχι δε μπορεις να κανεις τιποτα. Αν ειναι εντος σχεδιου τοτε λογικα θα πρεπει να είναι κατω απο 22 για να περεις το οκ. Αν είναι εκτος σχεδιου πιθανοτατα θα σου πουν οτι επιτρεπεται και για μεγαλυτερη μοναδα. Παντως απο τα μηχανηματα που μου λες δε νομιζω να τα ξεπερνας. Η θερμικη δεν μετραει αν το καυσιμο είναι πετρελαιο , αεριο κλπ. Μονο απο ρευμα την υπολογιζεις.

Μη σε προβληματιζει για τη χρήση γης. Κανε την αιτηση (γραψε τους παρακαλω για βεβαιωση χρήσης γης για επαγγελματικό εργαστήριο χαμηλης οχλησης, αν είναι κατω απο 22kw, δραστηριοτητας ταδε... και αστους να το ψαξουν αυτοι... )

 

3. Στην καταταξη των δραστηριοτητων ΦΕΚ 21/2012 στη σελίδα 254 (42 of 65) κοιτα τις κατηγορίες 113, 114 και 115. Εξαιρουνται τα επαγγελματικα εργαστηρια οποτε δε θα χρειαστεις και ΠΠΔ. Νομιζω οτι κατι τετοιο πρεπει να βαλεις...

Για τις οχλήσεις δε θα εχεις πρόβλημα. Στο ΦΕΚ 1048/2012 στη σελίδα 17705 (13 of 32) οποια κατηγορία και να δεις είσαι στη χαμηλη οχληση....

 

4. Δεν το γνωρίζω αυτο. Αυτο που είχα διαβασει σε εφημεριδες κλπ είναι οτι οντως εξαιρουνται οι βιοτεχνικοί χωροι. αλλα που και πως δεν εχω ιδεα. Παντως πολλοι βγαζουν αδεια γι' αυτο το λογο οποτε μαλλον θα ισχυει.

 

Οποτε ξεκινα με χρήση γης. Κανε αιτηση στη συνεχεια στη Δ/νση αναπτυξης να σου δωσουν το ερωτηματολόγιο, το συμπληρωνεις και σου λενε δικαιολογητικά. Δεν είναι τιποτα. Παραβολα, υπευθυνη δηλωση στατικής επαρκειας, μια δυο υπευθυνες δηλώσεις... Ειναι απλη η διαδικασία...

 

Πιστοποιητικό πυροπροστασίας. ΦΕΚ 90 /2006 σελίδα 1049 (5 of 32)Κατηγορία 0. Πρωτο πρωτο. Οποτε εξαιρείσαι απο πιστοποιητικό . Θα σου πουν οι υπαλληλοι της αναπτυξης τι πρεπει να κανεις. Δυο πυροσβεστήρες, πυροσβεστική φωλία exit. αν εχεις φιαλες υγραερίου (μεχρι 2 των 25 κιλων) μονο ανιχνευτη για τις διαρροες. αν εχεις παραπανω αλλαζει το πραγμα και θα σου ζητήσουν πιστοποιητικό...

 

Για τη χρήση γης αν είναι εντος σχεδίου τους κανεις αιτηση και τους λες απλα διευθυνση με οικοδομικό τετραγωνο αν ξερεις. Αν είναι εκτος, τους δίνεις και τοπογραφικό μαζί με την αίτηση...

Edited by ggeorge
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

κουτσου κουτσου βγαζαμε καμια αδειουλα μεσα στην κρίση παει και αυτη...

 

Οι φωστηρες εκαναν το θαυμα τους παλι.

 

Εργαστηρια μεχρι 10 Kw κινητηρια ισχυ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΑΔΕΙΑ....

Δηλαδη το 70-80 % φανταζομαι των εργαστηρίων στην Ελλαδα...

 

Νομος 4155/2013. ΦΕΚ 120 Α /2013

 

αρθρο 44 παρ 3 ιγ

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.