Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επαγγελματικό εργαστήριο χαμηλής όχλησης


Recommended Posts

ΦΕΚ 21Β/2012  α.α 55 εξαιρουνται τα επ. εργαστηρια απο ΠΠΔ

 

ΦΕΚ 90β/2006  Κ.Α. 24 ΕΙΔΩΝ ΥΠΟΔΗΣΗΣ, ΕΝΔΥΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΩΝ
ΕΙΔΩΝ ΑΠΟ ΥΦΑΣΜΑ ειναι κατηγορία Αβ . αρα πας πυροσβεστική

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πάμε κανονικά πυροσβεστική ή απλά κάνουμε τη μελέτη και την εφαρμογή της και έχει τον φάκελο με τα σχέδια στο εργαστήριο με ευθύνη του μηχανικού?

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου

Link to comment
Share on other sites

Για αδειοδότηση επαγγελματικού εργαστηρίου παρασκευής ειδών ζύμης και χοντρικής και λιανικής εμπορίας ειδών ζύμης άνω των 10 kw και κάτω των 37 kw, καταθέτω ερωτηματολόγιο και όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά; (βεβαίωση καταλληλότητας από υγειονομικό,πυροσβεστική κ.τ.λ).

Σε ποιο ΦΕΚ μπορώ να βρω ακριβώς την κατηγοριοποίηση της συγκεκριμένης δραστηριότητας (ΚΑΔ);

Επίσης αν θέλω στο χώρο του εργαστηρίου να έχω και λιανική πώληση πρέπει να βγάλω άδεια και από το δήμο για υγειονομικού ενδιαφέροντος ή με καλύπτει η άδεια από το ανάπτυξης και για τη χοντρική πώληση και για τη λιανική πώληση.

Τέλος αν είμαι κάτω των 10 kw καταθέτω μόνο ερωτηματολόγιο και παίρνω απαλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Εμπορια εννοείς τα δικα του προιοντα ετσι;

γνωμη μου, μια αδεια.

 

ερωτηματολογιο και πας για γνωστοποιηση (και κατω και πανω απο 10)

 

ΚΑΔ στο google εγω βρίσκω καθε φορα διαφορα excel site κλπ... δεν εχω καποιο ΦΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Τα προϊόντα που παράγει στο εργαστήριο θέλει να έχει και ένα χώρο να του πουλάει και σε λιανική. π.χ. θα παρασκευάζει πεινιρλί κ.α. που θα τα πωλεί σε χοντρική, αλλά μία μικρή ποσότητα θα την ψήνει και θα τη διαθέτει σε λιανική πώληση. Από το ανάπτυξης μου είπαν ότι αδειοδοτούν τις επιχειρήσεις για τη διαδικασία της μεταποίησης και της χοντρικής πώλησης. Από το υγειονομικό μου είπαν ότι δεν τους ενδιαφέρει, αρκεί το HACCP και οι κατόψεις του χώρου να αποτυπώνουν τη πραγματική κατάσταση. Ο Δήμος Θεσσαλονίκης δεν γνωρίζει αν απαιτείται να βγάλω και άδεια Κ.Υ.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Βιοτεχνία ρούχων σε ημιυπόγεια αποθήκη (κε κύρια χρήση λογικά γιατί υπάρχει έγγραφο νομιμοποίησης της τουαλέτας στο ημιυπόγειο) μπορεί να γίνει?

 

Πριν την είσοδο σο χώρο υπάρχουν 3 σκαλοπάτια και μετά την είσοδο άλλα τρία. Αυτό δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στο βιομηχανίας ή στην πυροσβεστική?

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρέψου ότι είναι χώρος ΚΧ. Ειδάλλως δεν θα έχεις θέμα. (λόγω της στάθμης εννοώ, δεν ξέρω αν υπάρξει θέμα σε κάτι άλλο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.