Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επαγγελματικό εργαστήριο χαμηλής όχλησης


Recommended Posts

Για σας να σας παραθέσω και γω το σχετικό θέμα μου μιας και δεν πολυασχολουμε με άδειες λειτουργίας.

Είμαι τεχνικός ασφαλείας σε κάποιον ο οποίος έχει ηλεκτρονικούς τόρνους <10kw και κατασκευάζει είδη αλιείας. Με αυτόν το τίτλο (κατασκευή ειδών αλιείας) πήρε έγκριση χρήσης γης.

Στο υπουργείο βιομηχανίας δεν του δώσανε άδεια αφού είναι κάτω από 10kw αλλά ούτε και κάποιο χαρτί που του ζητάει η TUV για να του δώσει πιστοποίηση. Τι μπορεί να κάνει;

Επίσης σκέφτεται να βάλει και άλλους τόρνους οπότε θα ξεπεράσει τα 10kw αλλά δεν θα ξεπεράσει τα 22kw και θέλει να πάρει κανονικά άδεια λειτουργίας. 

Θα μπορέσει να πάρει πάλι έγκριση χρήσης γης σε περιοχή που δεν επιτρέπονται μηχανουργεία. (στην αίτηση θα αναφέρει κατασκευή ειδών αλιείας , χαμηλής όχλησης);

Στην υφιστάμενη κατάσταση απαιτείται έγκριση πυρασφάλειας από πυροσβεστική ;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Στο υπουργείο βιομηχανίας δεν του δώσανε άδεια αφού είναι κάτω από 10kw αλλά ούτε και κάποιο χαρτί που του ζητάει η TUV για να του δώσει πιστοποίηση. Τι μπορεί να κάνει;

 

Να τους πάει το ΦΕΚ.

 

Επίσης σκέφτεται να βάλει και άλλους τόρνους οπότε θα ξεπεράσει τα 10kw αλλά δεν θα ξεπεράσει τα 22kw και θέλει να πάρει κανονικά άδεια λειτουργίας.

 

Το όριο πλέον είναι 37kw. Κάτω από αυτό πάει για απαλλακτικό (αναγγελία).

 

Θα μπορέσει να πάρει πάλι έγκριση χρήσης γης σε περιοχή που δεν επιτρέπονται μηχανουργεία. (στην αίτηση θα αναφέρει κατασκευή ειδών αλιείας , χαμηλής όχλησης);

 

Είναι πολλές οι περιπτώσεις...

 

Στην υφιστάμενη κατάσταση απαιτείται έγκριση πυρασφάλειας από πυροσβεστική ;

 

Στην υφιστάμενη δε θυμάμαι (δεν είμαι και σε Η/Υ τώρα).

Σίγουρα απαιτείται εαν πας για απαλλακτικό.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by tasxan206
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημέρα στο φόρουμ...μια ερώτηση..κατέθεσα ερωτηματολόγιο και τώρα είμαι στη φάση αναγγελίας έναρξης της δραστηριότητας(η δραστηριότητα απαλλάσσετε από άδεια εγκατάσταση και λειτουργίας - έχω μαζέψει όλα τα χαρτιά) .. από το ερωτηματολόγιο μέχρι τώρα ο ιδιοκτήτης έχει προσθέσει ένα ανεβατόριο με ισχύ 0,37 kw...στην αναγγελία έναρξης θα το δηλώσω ,αλλά θα υπάρχει διαφορά με το ερωτηματολόγιο. θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα?

και κάτι άλλο η μονάδα θα εγκατασταθεί σε υφιστάμενο χώρο (ήταν αποθήκη logistic με άδεια νόμιμο) θα χρειαστεί να έχω πάλι χαρτί ότι υδροδοτείτε?

Link to comment
Share on other sites

θα γινει διορθωση στο ερωτηματολογιο.

Αν είναι πολυ τυπικοι θα σου ζητησουν νεο. Αφου δεν αλλαζει κατι σε οχληση, περιβαλλοντικα, πυροπροστασια και σε ολα τα δικαιολογητικα που σου εχουν ζητησει δε θα υπαρχει προβλημα (εκτος και αν εχουν θεμα με τη βεβαιωση στατικης επαρκειας, που στη χειροτερη περιπτωση θα τους πας μια αλλη)

 

για το δευτερο δε θα σου ζητησουν τιποτα...

 

παρε τους ενα τηλεφωνο να σου πουν απο πριν τι εχουν σκοπο να κανουν για να μη πηγαινοερχεσαι....

Γενικα είναι λεπτομερεια και μαλλον ετσι θα το δουν...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Στο Ν3325/2005 Αρ. 8 παρ.3 αναφέρει πως τα επαγγελματικά εργαστήρια χαμηλής όχλησης που θα εγκατασταθούν σε χώρο κύριας χρήσης (κατάστημα,επαγγελματικος χωρος, αποθηκη) δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης απο τη πολεοδομία.

 

Απο σελιδα τεχνικης εταιρειας αντιγραφω το εξης κειμενο:

 

"α)Αν το κτίριο έχει χρήση καταστήματος ή αποθήκης ή γενικότερα επαγγελματικού χώρου και είναι κατασκευασμένο πριν από το 1988 δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης.

 β)Αν το κτίριο έχει χρήση καταστήματος ή αποθήκης ή γενικότερα επαγγελματικού χώρου και είναι κατασκευασμένο μετά το 1988 δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης μόνο κατά την περίπτωση που η ασκούμενη δραστηριότητα υπάγεται στην κατηγορία Ο ή στην κατηγορία Αα από πλευράς πυρασφάλειας σύμφωνα με την πυροσβεστική διάταξη φ15/οικ/1589/104/30-1-2006 και η επιφάνεια του κτιρίου είναι μικρότερη από 2500 m2. Αν δεν υπάγεται στις κατηγορίες αυτές τότε είναι υποχρεωτική η έκδοση οικοδομικής αδείας αλλαγής χρήσης και πρέπει να εξετασθεί προσεκτικά αν στην περιοχή που βρίσκεται το υφιστάμενο κτίριο οι πολεοδομικοί όροι που ισχύουν επιτρέπουν την συγκεκριμένη αλλαγή χρήσης και αν το κτίριο αυτό έχει τις προϋποθέσεις ώστε η αλλαγή χρήσης να είναι εφικτή"

 

Γιατι κάνει διαχωρισμο αναλογα με το αν ειναι πριν του 88 ή μετα του 88 και γιατι στην β περιπτωση το συσχετιζει με το αν χρειαζεται μελετη ενεργητικης πυροπροστασίας και πιστοποιητικο ενεργητικής πυροπροστασίας.

 

και μια γενικη ερωτηση στην περίπτωση που δεν απατειται αλλαγη χρήσης θα πρέπει να κανω ενημερωση αδείας?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Μία ερώτηση. Γνωρίζει κανεις για αδεια λειτουργιας κεντρου διανομης και αποθηκευσης και συγκεκριμενα ελαιολαδου έχουμε κολλησει στη χρηση γης. Βρισκόμαστε σε περιοχη γενικης κατοικιας. Μπορω να το χαρακτηρισω ως εργαστηρι χαμηλης οχλησης η ειναι προτιμερο ως εμπορικο καταστημα. Η λογικη μου λεει επαγγελματικο εργαστηρι. Η πολεοδομια της περιοχης εμπορικο καταστημα. Μονο σε περιοχη μη οχλουσας βιομηχανιας-βιοτεχνιας βιομηχανικου παρκου το εμπεριεχει ξεκαθαρα ως κτιριο αποθηκευσης. Αν το περασουν ως επαγγελματικο εργαστηρι χρειαζεται καποιου ειδους πιστοποιηση? και αν ειναι ως εμπορικο τι επιβαρυνσεις θα εχω? ευχαριστω πολυ!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Μία ερώτηση. Γνωρίζει κανεις για αδεια λειτουργιας κεντρου διανομης και αποθηκευσης και συγκεκριμενα ελαιολαδου έχουμε κολλησει στη χρηση γης. Βρισκόμαστε σε περιοχη γενικης κατοικιας. Μπορω να το χαρακτηρισω ως εργαστηρι χαμηλης οχλησης η ειναι προτιμερο ως εμπορικο καταστημα. Η λογικη μου λεει επαγγελματικο εργαστηρι. Η πολεοδομια της περιοχης εμπορικο καταστημα. Μονο σε περιοχη μη οχλουσας βιομηχανιας-βιοτεχνιας βιομηχανικου παρκου το εμπεριεχει ξεκαθαρα ως κτιριο αποθηκευσης. Αν το περασουν ως επαγγελματικο εργαστηρι χρειαζεται καποιου ειδους πιστοποιηση? και αν ειναι ως εμπορικο τι επιβαρυνσεις θα εχω? ευχαριστω πολυ!!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

1. Εαν σε κτίριο με αδεια βιοτεχνικού χώρου προ του 88 υπάρχει αυθαίρετο τμήμα , μπορεί να εκδοθεί άδεια λειτουργίας μόνο για το νόμιμο τμήμα ?

2. Παλιά άδεια του 70 με τίτλο "βιοτεχνικό εργαστήριο ισχύος πως αντιστοιχίζεται στις σημερινές κατηγορία εργαστηρίων ?
Αν η εγκατεστημένη χρήση  έχει μεγαλύτερη ισχύ θεωρείται αυθαίρετο ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

1. Θεωρώ ότι πρέπει πρώτα να γίνει τακτοποίηση

 

2. Δεν ξέρω υπάρχει η έννοια της αντιστοίχισης όπως λες. Θα δεις ποια ακριβώς είναι η δραστηριότητα που έχει σήμερα και ποια η εγκατεστημένη ισχύς και ανάλογα θα δεις αν κατατάσσεται σε χαμηλής, μέσης ή υψηλής όχλησης ώστε να ακολουθήσεις την αντίστοιχη διαδικασία αδειοδότησης.

Αυθαιρεσία με την έννοια του 4495 δεν υπάρχει λόγω αλλαγής ισχύος. Θα είχες όμως αυθαίρετη λειτουργία αν είχες άδειοδοτηθεί με ισχύ 10 και χρησιμοποιούσες 30. Σε πιθανό έλεγχο θα γινόταν ανάκληση της άδειας λειτουργίας.

Πολεοδομικό πρόβλημα έχεις μονο στην περίπτωση που είσαι πχ εγκατεστημένος σε μια περιοχή που επιτρέπονται μονο εργαστήρια χαμηλής όχλησης και εσύ λόγω της αύξησης ισχύος γίνεσαι πχ μέσης ή υψηλής. Εκεί έχεις θέμα με τις χρήσεις γης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.