Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ηλεκτρονικά μέσω ΤΕΕ οι δηλώσεις


Recommended Posts

Πέρα από τα περί προδιαγραφών σάρωσης και φορμά υποβολής που δεν ορίζονται (θα οριστούν υποθέτω βέβαια), το κόστος σάρωσης στα φωτοτυπάδικα, είναι ασήμαντο. Κάπου 60-80 λεπτά για Α1 νομίζω. Μέχρι να πάρω δικό μου large format scanner, αποφάσισα να σκανάρω τα πάντα ως αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη...

 

Μήπως υπάρχει κάποιο νέο για δημοσίευση του ΦΕΚ?Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Το ''αποκλειστικά και μόνον ηλεκτρονικά'' μου φαίνεται λίγο υπερβολικό. Μακάρι όμως να λειτουργήσει αυτό το σύστημα για να αποφύγουμε παρόμοιες ουρές με εκείνες των ημιυπαιθρίων. Επίσης, μακάρι να λειτουργήσει το όλο θέμα με τα αυθαίρετα για να δουλέψουμε λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

Οταν απαντηθούν τα:

1. Τι θα γίνει με τις αμοιβές? Υπάρχει ελάχιστο? Πως θα μπαίνει στο σύστημα? Θα υπάρχει σύστημα λόγω απελευθέρωσης?

2. Ποιός θα ελέγχει τα υποβληθέντα στοιχεία? Οπως τοπογραφικό πληρότητα, σύστημα αναφοράς, στατικές βεβαιώσεις, σχέδια?

3. Ποιός θα ελέγχει αν η εισαγωγή για την εύρεση του προστίμου ήταν η σωστή? Αν γίνει λάθος ποιές οι επιπτώσεις στον μηχανικό και ιδιοκτήτη π.χ. ο φάκελλος θα πηγαίνει ως κανονικά αυθαίρετο για πρόστιμο ή θα τον ξαναυποβάλλει?

4. Θα γίνουν αυτοψίες? Αν ναι, από ποιούς και πότε?

5. Ερωτήματα ποιός θα απαντήσει στον χρονικό διάστημα της υποβολής των φακέλλων?

............ αυτά για την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει ότι θα υποβάλεις την αίτηση μαζί με το ''παράβολο υπέρ του Ελληνικού δημοσίου'' μέσα στο διάστημα των 2 μηνών, για να σε φακελώσουν και να βγουν μισθοί και συντάξεις για μερικούς μήνες ακόμα, και μετά βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

Πέρα από το μέγεθος των αρχείων (που ορθά σας απασχολεί) εμένα με απασχολεί κάτι άλλο.

Το λογισμικό θα το κατασκευάσει το ΤΕΕ;

Όσες φορές διασταυρώθηκα με λογισμικά που έφτιαξε το ΤΕΕ (αμοιβές, ΚΕΝΑΚ) οι εμπειρίες μου ήταν τραυματικές. Δύσχρηστα προγράμματα, χωρίς σαφήνεια. Π.χ. στις αμοιβές πρέπει να βάζεις χειροκίνητα συντελεστές που είναι δεδομένοι.

Θα ήθελα και την δική σας άποψη γι αυτό το θέμα. Γιατί πολλές φορές μου δημιουργούνται αμφιβολίες για την αντιληπτική μου ικανότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Νόμος δεν καθορϊζει ¨οτι εϊναι υποχρεωτικό να υποβληθεί ηλεκτρονικά, λέει ότι "μπορει".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.