Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ηλεκτρονικά μέσω ΤΕΕ οι δηλώσεις


Recommended Posts

Ναι το ιδιο μηχανημα ειναι..

Αλλα ειναι 90% σιγουρος οτι χρεωνουν παραπανω..

Ισως επειδη καποιος πρεπει να κατσει στον υπολογιστη, να σκαναρει, να το περασει σε φλασακι κτλ κτλ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To σκανάρισμα είναι ποιο ακριβό, σχεδόν διπλάσια τιμή από τις φωτοτυπίες. Βεβαια θα μου πείτε, είναι παράλογο εφόσον είναι η ίδια διαδικασία και επιπλέον κάνουν οικονομία σε χαρτί και μελάνι. Μάλλον σου πουλάνε τεχνολογία!

Link to comment
Share on other sites

Μα η τεχνολογία είναι η ίδια. Αυτό λέμε.

Τέσπα, αφού έχετε εμπειρία από το κοστολόγιο.

Άλλη μία αμπαλία του όλου συστήματος...

Link to comment
Share on other sites

To σκανάρισμα είναι ποιο ακριβό, σχεδόν διπλάσια τιμή από τις φωτοτυπίες.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση. Έχω διαπιστώσει αυτό που υποστηρίζω σε 4-5 φωτοτυπάδικα σε Αθήνα και επαρχία. Τυχαία επιλεγμένα. Ίσως έχεις εμπειρία από συγκεκριμένη περίπτωση μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Και έστω ότι ξέρω τι πρέπει να στείλω, με τι scanner θα σκανάρω τα μεγάλα σχέδια; Πρέπει να ξηλωθώ σε φωτοτυπάδικα; Θα προβλέπεται άραγε αυτό το κόστος στην (φημολογούμενα μικρή) αμοιβή μας;

Ενδεικτικα σου αναφερω οτι σε φωτοτυπαδικα στη Θεσ/νικη το σκαναρισμα που κανω σε σχεδια τοπογραφικα απο οικ.αδεια διαστασης Α0 ειναι απο 1 εως 1,5€...

 

Εαν λειτουργησει οπως πρεπει (=υποδομη καλου σερβερ κτλ.) κανουμε καποια βηματα μπροστα σ'αυτο το θεμα. Ετσι θα πρεπε να υποβαλονται πολλα δικαιολογητικα σε πολλες περιπτωσεις στις δημοσιες υπηρεσιες γενικα. Προτιμουσατε το μπαχαλο με τους ημιυπαιθριους στο αρχειο των πολεοδομιων? Μιλαμε για καταστασεις αφρικανικης χωρας και βάλε, εγω που ηθελα απλα να βγαλω τις κατοψεις για αλλο λογο (π.χ. αδειοδοτηση επιχειρισης) επρεπε να περιμενω 1,5 μηνα για να ερθει ο φακελος λογω των χιλιαδων αιτησεων για τους Η/Υ!!!! Εαν ειναι δυνατον ρε παιδια!

Καλως λοιπον προωθειται η ηλεκτρονικη καταθεση, ειμαι 1000% υπερ!

Δυστυχως οι "μπαρμπαδες" που δεν αποδεχονται την τεχνολογια και εμμένουν στην χαρτολαγνεία θα τα βρουν σκουρα αλλα δεν γινεται σαν κοινωνια να παμε μπροστα διαφορετικά...

Link to comment
Share on other sites

Δε φτάνει η ανυπαρξία της Δημόσιας Διοίκησης, οι ασάφειες του νόμου...και ένα σωρό άλλα θέματα που αντιμετωπίζουμε καθημερινά, θα έχουμε και το σκανάρισμα επιπλέον!!!!

 

Μα καλά αυτοί στο ΤΕΕ τι μυαλό κουβαλάνε...?????

Link to comment
Share on other sites

μην το συζητάμε.....

 

το σκαναρισμα είναι πολύ πιο ακριβό ! ! !

 

η φωτοτυπία είναι διαδικασία μερικών δευτερολέπτων.

Link to comment
Share on other sites

GEORGE KARA

 

Δλδ οι φωτοτυπιες και το τρεξιμο στην πολεοδομια ειναι πιο ευκολο και λιγοτερο χρονοβορο???

 

Φωναζουμε για τη γραφειοκρατια και τη χαρτουρα, φωναζουμε και για ηλ. υποβολη..

Ειπαμε, αν δεν εχει προβληματα θα ειναι μια χαρα...

Το σκαναρισμα ειναι το προβλημα??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.