Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εγγραφή στα Μητρώα της Πολεοδομίας


sonia

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.. ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΩ ΣΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ...

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΩΣ ΚΑΘΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ ΣΤΑ ΜΗΤΡΩΑ ΤΗΣ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΤΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?

ΕΧΩ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΑΔΕΙΕΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΟΥ ΖΗΤΗΘΗΚΕ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ.. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ? ΜΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.. ΚΑΙ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΙΣΧΥΕΙ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ίσχυε παλιότερα. Νομίζω ότι έχει καταργηθεί, κάπου το διάβασα αλλά δε θυμάμαι πού;

 

Το σίγουρο είναι πως, αν ισχύει και σήμερα, μπορείς να γραφτείς σ' όποια πολεοδομία θέλεις και όχι μόνο της περιοχής σου.

 

Γιατί δε ρωτάς στο τμήμα επαγγελματικών θεμάτων του ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Το 1995 ίσχυε.

Ακόμα και σήμερα σε μερικές πολεοδομίες που ίσως δεν έχουν ενημερωθεί μπορεί να στο ζητήσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ ...:idea:

 

Η ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ

ΜΕ ΤΟΝ ΠΕΡΙΒΟΗΤΟ ΝΟΜΟ ΤΗΣ ΒΑΣΟΥΛΑΣ ΑΠΟ ΤΟ 2003!

 

ΒΛ. Ν-3212/03 ΑΡ. 23

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσουμε σχετικά και την Πολεοδομία Ιεράπετρας που πρόσφατα ζήτησε από συνάδελφο να εγγραφεί στα μητρώα της.

Thanks vtounto.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

πεστε μου μια γνωμη γιατι θα τρελλαθω....

μου ζητουν επιμονα απο παραρτημα πολεοδομιας να κανω εγγραφη στα μητρωα...εχω καταφυγει στη νομοθεσια και ο νομος το λεει ξεκαθαρα οτι εχει καταργηθει.. η υπαλληλος των φορολογικων δεν το δεχεται...η διευθυντρια μου απαντησε " ασε το νομο και κανε εγγραφη"!! .. .

επικοινωνησα με το ΤΕΕ και μου ειπαν ρητα οτι εχει καταργηθει το μητρωο απο το 2005....

δεν ξερω τι πρεπει να κανω...να γυνω θυμα μιας υπαλληλου που προφανως κινει τα νηματα για γνωστους λογους η να φτασω μεχρι τον μακη για να βρω το δικιο μου???

Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσεις να σου απαντήσουν εγγράφως για τους λόγους που δεν σου δίνουν την άδεια.

Αν σου απαντήσουν ότι θέλουν την εγγραφή σου στα μητρώα της πολεοδομίας, να τους εξηγήσεις εγγράφως ότι έχει καταργηθεί η σχετική διάταξη που επιβάλλει κάτι τέτοιο και να γράψεις ότι θα προβείς σ' όλες τις νόμιμες ενέργειες για να προστατέψεις τα συμφέροντά σου.

Να ζητάς αντίγραφα των αιτήσεων με τους αριθμούς πρωτοκόλλου επάνω.

Αν μετά απ' όλα αυτά δεν το δεχθούν να τους ενημερώσεις προφορικά ότι θα προσφύγεις στο Συνήγορο του Πολίτη και ότι θα τους κάνεις αγωγή προσωπικά στον υπάλληλο που σου απάντησε.

Αν δεν υποχωρήσουν προχώρησε στην αγωγή ζητώντας αποζημίωση για χίλια δυο που μπορεί να βγάλει ο δικηγόρος σου.

 

Αν τώρα είσαι τακτικός πελάτης της εν λόγω πολεοδομίας... απλώς χόρεψε. Το συγκεκριμένο που σου ζήτησαν δεν είναι και τίποτα σπουδαίο. Ακόμα και να υποχωρήσουν τώρα θα στην έχουν στημένη στη γωνία. Δυστυχώς η εμπάθεια είναι αξεσουάρ που φοριέται πολύ όπως φαίνεται στη δήλωση αυτή "...Για αυτο λοιπον υπευθυνοι ειστε εσεις για τις καταστασεις που δημιουργειτε και στον τροπο που φερεστε και χαρακτηριζετε τους αποφοιτους των Τ.Ε.Ι οι οποιοι με τη σειρα τους δεν ξεχνουν και φερονται υπερβολικα μερικες φορες...". Ολόκληρη τη δημοσίευση θα βρεις ΕΔΩ.

 

Διάβασε κι ΑΥΤΟ το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πίστευα οτι πρέπει να γραφόμαστε στα μητρώα. Πάλι καλά που μας το ξεκαθαρίσατε. Όσο για το άλλο με τους αποφοίτους των ΤΕΙ είναι η μεγαλύτερη [email protected]ια που έχω ακούσει. Ισως γράφτηκε βιαστικά και παθιασμένα. Δεν αξίζει σχολιασμό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.