Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εγγραφή στα Μητρώα της Πολεοδομίας


sonia

Recommended Posts

Επειδή ο πελάτης υποθέτω ότι ως συνήθως θα βιάζεται κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να κάνεις εγγραφή για να τελειώνεις. Ο Χάρης αντιμετωπίζει το ζήτημα πολύ ορθά από νομικής πλευράς (νομίζω ότι θα άξιζε να της έκανες και αναφορά), μόνο που έτσι θα αργήσεις χωρίς ο πελάτης να μπορεί να καταλάβει την ουσία του ζητήματος.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη και η οικεία πολεοδομία του τόπου εργασίας μου ζήτησε εγγραφή στα μητρώα και ας είμαι από ΤΕΙ. Στην τελική όμως δεν έγινε και τίποτα. Μια φωτογραφία τύπου ταυτότητας, το πτυχίο ή δίπλωμα και μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος κατέθεσα και τελείωσε το ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία αν είσαι από ΑΕΙ ή ΤΕΙ.

Η εγγραφή στα μητρώα των Πολεοδομιών έχει καταργηθεί 100%. Θα βρω τη

σχετική διάταξη για τη δείχνεται σε όποιον τη ζητά.

Link to comment
Share on other sites

Το διαταγμα ειναι Ν-3316/05 φεκ 42/α/22-2-05 , αρθρο 46 παρ 2α

 

φιλε χαρη αυτα ακριβως σκεφτηκα και εγω να κανω αλλα το θεμα ειναι οτι με την διευθυντρια της συγκεκριμενης πολεοδομιας δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση..οποτε μαλλον πρεπει να σκυψω το κεφαλι και να υποκλιθω στην "νομοθετρια" υπαλληλο... ζητω η ξεφτιλα συναδελφοι...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τυπώσεις το σχετικό διάταγμα και να το δώσεις στον υπάλληλο των φορολογικών και στην διευθύντρια της Πολεοδομίας δείχνοντας τους έτσι το ποιος έχει δίκιο και ότι εν γνώσει σου κάνεις την υποχώρηση αυτή. Μη τους πεις τίποτα, μη μιλήσεις, μη προσπαθήσεις να υπερασπιστείς τη θέση σου. Απλώς κατέθεσε το διάταγμα και πες ένα "προς ενημέρωσή σας".

Link to comment
Share on other sites

Patrick :

......αλλα το θεμα ειναι οτι με την διευθυντρια της συγκεκριμενης πολεοδομιας δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση..οποτε μαλλον πρεπει να σκυψω το κεφαλι και να υποκλιθω στην "νομοθετρια" υπαλληλο... ζητω η ξεφτιλα συναδελφοι...

 

Χάρης :

1)....δείχνοντας τους έτσι το ποιος έχει δίκιο και ότι εν γνώσει σου κάνεις την υποχώρηση αυτή. Μη τους πεις τίποτα, μη μιλήσεις, μη προσπαθήσεις να υπερασπιστείς τη θέση σου. Απλώς κατέθεσε το διάταγμα και πες ένα "προς ενημέρωσή σας".

2)...Αν τώρα είσαι τακτικός πελάτης της εν λόγω πολεοδομίας... απλώς χόρεψε. Το συγκεκριμένο που σου ζήτησαν δεν είναι και τίποτα σπουδαίο. Ακόμα και να υποχωρήσουν τώρα θα στην έχουν στημένη στη γωνία.

 

Δεν έχω να κάνω κανένα σχόλιο. Με καλύψατε πλήρως και οι δύο. Κι εγώ το ίδιο θα έκανα, και έτσι το έχω κάνει σε παρόμοιες περιπτώσεις, έτσι θα γίνεται και στο μέλλον απ' ότι βλέπω. Πάμε πολύ καλά. Τι να πω?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, πολλές φορές δεν μπορούμε να κάνουμε διαφορετικά... Ειδικά οι νέοι συνάδελφοι που πασχίζουν

1) Να σταυρώσουν πελάτη

2) Αν σταυρώσουν, να του κάνουν γρηγορότερα, φτηνότερα και καλύτερα την δουλειά απ' ότι ένας "καταξιωμένος"

3) Να πολεμήσουν το "κατεστημένο" γενικά, είτε αυτό είναι το κύκλωμα της πολεοδομίας είτε των παλιών μηχανικών

 

Εγώ την πρώτη φορά που πήγα σε Πολεοδομία να περάσω τοπογραφικό έλεγχο, γνωστή υπάλληλος (της οποίας ο σύζυγος ήταν ελ. επαγ. τοπογράφος στην ίδια πόλη) μου το γύρισε πίσω πολλές φορές με την παρατήρηση "να γίνει σύμφωνα με τις προδιαγραφές". Σε διευκρινιστικές ερωτήσεις δεν απαντούσε....

 

Δίκιο είχε (τυπικά τουλάχιστον) αλλά εγώ κόντεψα να την πιάσω από λαιμό όταν μου πρότεινε: να πάω σ' έναν "έμπειρο" τοπογράφο να μου κάνει το τοπογραφικό....

 

Το ζήτημα δεν είναι ότι ζήταγε κάτι παράνομο, αλλά ήταν υπερβολικά σχολαστική και μεροληπτούσε υπερ άλλων συναδέλφων (γιατί είχα δει και άλλα τοπογραφικά που τα είχε εγκρίνει η ίδια...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.