Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ψαθυρά σημεία του φέροντος


 
Γιαννης-ιος

Recommended Posts

Πια κατά την γνώμη σας είναι τα ποιο ψαθυρά σημεία του φέροντος κατά την διέγερση του σεισμού?

Link to comment
Share on other sites

ολα τα στοιχεια, αν δεν εχουν οπλισμο διατμησης. η ψαθυροτητα ειναι "τυπος αστοχιας" και οχι ιδιοτητα. βασικα ειναι ειδος συσχετισης φορτισης-παραμορφωσης.

 

η ψαθυρη αστοχια απαγορευεται στους μηχανικους.ισοδυναμει με αχρηστια η τεραστιο κοστος αποκαταστασης, πιθανον με καταρρευση του φεροντος και μετατροπη του σε μηχανισμο.

 

αυτα, απο το κινητο

Link to comment
Share on other sites

Όταν μειωθούν οι παραμορφώσεις διατηρώντας τα ίδια φορτία, αυτό είναι καλό για την κατασκευή?

Δεύτερον αν η ψαθυρή αστοχία απαγορεύεται στους μηχανικούς, τότε γιατί πολλοί φέροντες πάσχουν στα κάθετα στοιχεία του ισογείου από τέμνουσες?

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο δεν το καταλαβα.

 

για το δευτερο: με το νεο αντισεισμικο δεν πασχουν. προφανως μιλας για μαλακο οροφο. στ αληθεια στο λεω, δεν πασχουν, τουλαχιστον σε επιπεδο μελετης.

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο ερώτημα θέλω να πω, ότι αν ένα κτήριο με τα σημερινά δεδομένα έχει μία Α παραμόρφωση, και εμείς με μία άλλη μέθοδο του μειώσουμε αυτή την παραμόρφωση κατά 50% αυτό είναι καλό για την κατασκευή?

 

Για την δεύτερη ερώτηση μιλάω για σεισμό πολύ μεγάλο...πες 8-9 Ρίχτερ...

Γιατί π.χ σε αυτό το βίντεο κόβονται οι κολόνες του ισογείου, και όχι οι άλλες?

http://www.youtube.com/watch?v=TkfqEWswDvI&feature=related

Link to comment
Share on other sites

1. Οσο πιο κοντα βρισκεται μια σταθμη κατασκευης προς το εδαφος, τοσο μεγαλυτερη δυναμη δεχεται και τοσο μικροτερη παραμορφωση παρουσιαζει. το ακριβως αντιστροφο για το οσο ψηλοτερα βρισκεται.

 

2. το βιντεο δεν το ειδα, , ειμαι σε cloud και απαγορευεται το streaming. προφανως εχει να κανει με την ποσοτητα οπλισμου, την ποιοτητα της σκυροδετησης και του ιδιου του σκυροδεματος, τις αγλυρωσεις, τις αναμονες κλπκλπκλπ

 

ψαξε google περι ικανοτικου σχεδιασμου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ανακάλυψα κάτι άλλο εκτός αυτά που έχω πει, που καταπονούν σε τέμνουσες τις κολόνες του ισογείου.

Θα κάνω ένα σχέδιο για να σας εξηγήσω, και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Λυπούμαι Γιάννη, αλλά όχι, δεν θα επανέλθεις. Αν πραγματικά έχεις ανακαλύψει κάτι νέο, το κατάλληλο βήμα για να το ανακοινώσεις είναι ένα συνέδριο ή ένα επιστημονικό περιοδικό. Στο φόρουμ, μετά από τόσο τρολλάρισμα, οι πόρτες δεν είναι ανοιχτές...

 

Το παρόν θα διαγραφεί

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.