Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απλή εφαρμογή για εξαγωγή ορθοφωτοχαρτών Κτηματολογίου


chrisven

Recommended Posts

Πολύ καλή εφαρμογή αλλα αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα.

Όταν μεταφέρω την εικόνα στο cad δεν παταει ακριβώς πάνω στο πολυγωνο που έχω μετρήσει. Εχει μια απόκλιση. Το περίεργο είναι ότι βαζοντας το dxf στο site του κτηματολογιου το πολυγωνο πεφτει ακριβώς εκεί που πρέπει.

Υπάρχει δηλαδή μια διαφορά ανάμεσα στο αποτέλεσμα του προγράμματος και στο site με το ορθοφωτοχάρτη. Αφου είναι το ίδιο υπόβαθρο δεν θα έπρεπε να δειχνει τα ίδια;

Link to comment
Share on other sites

είπαμε πολλές φορές ότι οι ορθοφωτοχάρτες του κτηματολογίου έχουν μια απόκλιση στις συντεταγμένες που εκτιμώ ότι μάλλον είναι και σταθερή Εγώ τους μετατοπίζω πάνω σε παλαιούς της ΓΥΣ ορθοφωτοχάρτες ταυτίζοντας κάποια σταθερά της τοπογραφίας που υπάρχουν και στις δυο αποδόσεις των ορθο/τών όπως πχ κτίσματα 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή εφαρμογή αλλα αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα.

Όταν μεταφέρω την εικόνα στο cad δεν παταει ακριβώς πάνω στο πολυγωνο που έχω μετρήσει. Εχει μια απόκλιση. Το περίεργο είναι ότι βαζοντας το dxf στο site του κτηματολογιου το πολυγωνο πεφτει ακριβώς εκεί που πρέπει.

Υπάρχει δηλαδή μια διαφορά ανάμεσα στο αποτέλεσμα του προγράμματος και στο site με το ορθοφωτοχάρτη. Αφου είναι το ίδιο υπόβαθρο δεν θα έπρεπε να δειχνει τα ίδια;

Έτσι είναι και σε μένα(σε όλους βασικά) . Απλά μετακίνησε την εικόνα ώστε να πεφτει πάνω στο πολύγωνο σου.

Δυστυχώς είναι προσεγγιστικό αλλά και πάλι δεν μειώνεται η αξία του.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Με μετονομασία της εικόνας σε .tif και του world file σε .tfw την εισαγει κανονικά

 

Υ.Γ. ευχαριστώ το δημιουργό του software !!!

Άν μπορείτε να βοηθήσετε: το πρόγραμμα μου δίνει μετά την αποθήκευση εικόνα σε jpg και γεωαναφορά σε jpw τα οποία κάνω insert απο το map του LAND R3i(CIVIL-SURVEY) και μου την εμφανίζει στο 0,0.

Αλλάζω τις καταλήξεις σε tif & tfw και πάλι μου την πηγαίνει στο 0,0.  Μήπως θέλει κάποια εντολή στο παράθυρο του insert image? 'Η κάτι διαφορετικό? Ευχαριστώ Δημήτρης Μαυρουδής

Link to comment
Share on other sites

topodim

 

και γω αυτο επαθα τωρα που την δοκιμασα, το αρχειο  jpw ειναι στο 0.

ισως κανω καπου λαθος, μιας κ τωρα για πρωτη φορα τη δοκιμαζω

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

 chrisven σε ευχαριστούμε πολύ που μοιράστηκες μαζί μας το προγραμματάκι σου! Απο την πρώτη εφαρμογή του δούλεψε τέλεια (ακολουθώντας κατά γράμμα τις οδηγίες σου) και είμαι σίγουρη ότι στο μέλλον θα το χρησιμοποιησω κατά κόρον. Να σαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφε chrisven, ενώ το προγραμματάκι δουλευε κανονικότατα για πολύ καιρό, ξαφνικά (προφανώς μετά από κάποια αλλαγή -εγκατάσταση-απεγκατάσταση κάτι άλλου, δεν ξέρω τι ακριβώς) δεν λειτουργεί και βγάζει το μήνυμα που επισυνάπτω. 

Είναι κάποιο πρόβλημα του .ΝΕΤ frameworks. Εχεις ιδέα πώς μπορώ να το διορθώσω ή να αρχίσω απεγκαταστάσεις όλων των εκδόσεων .ΝΕΤ και επανεγκαταστάσεις (ή repair μια που δίνεται η δυνατότητα)

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα αυτό προκύπτει από κάποια ενημέρωση των windows που εγκαταστάθηκε αυτόματα στον υπολογιστή σου.

Γκούγκλαρε το μήνυμα και θα βρεις φόρουμ που θα λένε σε ποια ακριβώς εγκατάσταση (ΚΒ xxxxx) οφείλεται το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.