Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απλή εφαρμογή για εξαγωγή ορθοφωτοχαρτών Κτηματολογίου


chrisven

Recommended Posts

συνάδελφοι το georefimg πως δουλεύει???? μήπως μπορεί να μου δώσει κάποιος πληροφορίες να το εγκαταστήσω στο autocad 2008???ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και απο μένα, πολύ καλό προγραμματάκι. Μου έδωσες γρήγορη λύση στην τοποθέτηση ορθοφωτος απο το κτηματολόγιο και έγχρωμα κιόλας! Μάλιστα να τονίσω ότι με αυτό τον τρόπο η τοποθέτηση της εικόνας είναι πιο σωστή απ'ότι με αντίστοιχες λύσεις απο civil 3d με χρηση google earth.

Ένα πράγμα θα ήθελα μονο, να εισάγω Χ,Υ και να με πηγαίνει στο σημείο που με ενδιαφέρει. Γίνεται βέβαια προσθέτοντας πολυγωνο με συν/νες απο το μενού αλλά ειναι έμμεσος τρόπος.

ΜΠΡΑΒΟ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα με τον συνάδελφο siliagd έχω. Μετά το πάτημα του κουμπιού αποθήκευσης, δεν εμφανίζεται κανένα παράθυρο διαλόγου.

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια συνάδελφε, είμαι σίγουρος πως όταν λυθούν όλα τα μικροπροβληματάκια, θα είναι χρησιμότατο εργαλείο.

Link to comment
Share on other sites

για να εξαχθεί εικόνα με το world file πρέπει τα κουτάκια πάνω δεξιά να έχουν

τιμές. πρέπει δηλαδή να ακολουθήσετε τη διαδικασία που περιγράφω στο μην 1

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε , εχεις απόλυτο δίκιο. Δεν είχα διαβάσει προσεκτικά τις οδηγίες σου και γι αυτό έκανα πατάτα. Πλέον όλα καλά, δουλεύουν όλα μια χαρά! Και πάλι συγχαρητήρια!!

Η μόνη επισήμανση είναι πως το εξαγώμενο worldfile δεν συνεργάζεται με το georefimage, και άλλαξα την προέκταση του σε ένα από τα αρχεία που χρησιμοποιεί το georefimg.

Link to comment
Share on other sites

δεν το κατάλαβα το τελευταίο

αν θες δώσε περισσότερες λεπτομέρειες να δω μήπως μπορώ να διορθώσω κάτι

 

υ.γ έρχονται και άλλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα κι από εμένα και συγχαρητήρια για την εφαρμογή...είναι ιδιαίτερα χρήσιμη. Αυτό που είναι καλό να διορθωθεί, αναφορικά με την επέκταση των εξαγόμενων αρχείων είναι το ότι εξάγονται (σε περίπτωση αρχείων tif) ως *.tiff αντι΄για *.tif και το World file ως *.tifw αντί για *.tfw.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας κι από 'μένα.

Είμαι αρχάριος στο michanikos.gr και δεν γνωρίζω πώς να κατεβάσω τη συγκεκριμένη εφαρμογή. Πού θα την βρω;;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.