Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ν.651/77 και Ν.1337/83


Recommended Posts

Φίλε συν. τοπογράφε 3333 βλέπω είσαι νέος μηχανικός. Θέλω αυτό το....  earth να το διαγράψεις από το pc σου.

Αν το κρατήσεις (να το κρατήσεις), να το κρατήσεις μόνο ναι μόνο για να εντοπίζεις τα χωράφια και οικόπεδα που πρόκειται να μετρήσεις !!!! Δεν έχει κάποια  μετρητική αξία. 

Καλή συνέχεια. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Αν θα μπορούσατε να παραθέσετε την σχετική νομοθεσία από την οποία απορρέει η υποχρέωση μας στο να βεβαιώνουμε τα κάτωθι σε τ.δ.:

- το αν το οικόπεδο/γεωτεμάχιο εμπίπτει ή όχι στις διατάξεις του ν. 1337/1983
- το αν το οικόπεδο/γεωτεμάχιο υπάγεται στις διατάξεις 2308/95 εθνικού κτηματολογίου.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι προσωπικά δεν ξέρω αν απορρέει από κάποια νομοθεσία αυτή η υποχρέωση.

Θα ήθελα όμως να σταθώ στο εξής:

Πρόκειται για δύο δηλώσεις πολύ σημαντικές, που μόνο ο τοπογράφος μπορεί να κάνει την σχετική διερεύνηση. Ποιος άλλος μπορεί να το κάνει αυτό? ο συμβολαιογράφος ή ο πολίτης? Πολλώ δε μάλλον, που για την σύνταξη ενός τοπογραφικού είναι αυτονόητα τα παραπάνω. Φαντάζεσαι να υπάρχει Π.Ε. και να υπογράψουμε τοπογραφικό σαν να μην υπάρχει? Ή να πρόκειται για λειτουργούν κτηματολόγιο και να γίνεται νεότερη καταμέτρηση εκτός συμβατότητας?

Μία σωστή και λοκληρωμένη δουλειά σε ένα τοπογραφικό διασφαλίζει την αμοιβή του αλλά και την αξία του επαγγέλματός μας. Στο κάτω κάτω αν γίνει η πατάτα, φαντάζομαι ότι ο θιγόμενος μπορεί να μας κυνηγήσει, είτε δηλώσαμε ρητά τα παραπάνω, είτε όχι.

Edited by ntanos
Link to comment
Share on other sites

On 25/6/2019 at 11:48 ΠΜ, topografos3333 said:

Αν λοιπόν εγω γράψω ότι το Α-Β-Γ-Δ-Α είναι σύμφωνα με το τοπογραφικό ( φαίνεται υπογραφή άλλου μηχανικού) ψψψ τμ  και τον τίτλο κτήσης έιναι χχχ τμ. και είναι άρτιο & οικοδομήσιμο (και δεν είμαι σε οριακή περίπτωση και έχω κάνει και μια μέτρηση χονδρικη με το earth) μπλα μπλα μπαλ είμαι οκ;

στό μόνο που θα είσαι οκ είναι στο πρώτο δικαστήριο που θα γίνει αν προκύψουν προβλήματα ή αντιδικίες πληρώνεις εσύ την νύφη και τα έξοδα.

 

1ον μη το κάνεις και μη λειτουργείς έτσι (μπακάλικα)

2ον ειδικά εσύ με ειδικότητα Τοπογράφου που έχεις, μη ευτελίζεις την ειδικότητα σου.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι σκετη δηλωση χωρις κανενα αλλο στοιχειο για το οικόπεδο ειναι χοντραδα να κανει καποιος.

Προσωπικα αν μου εφερναν μια μετρηση με τιτλους και τοπογραφικα παλαιότερα τα οποια συμφωνουσαν, και ηταν αρκετα παλαια για να αποφευχθουν διαφορες μαλακιες (π.χ. υπαιτιες κατατμησεις, πραξεις αναλογισμου λογω διαπλατυνσεων, ενδεχομενες τακτοποιησεις κλπκλπ) και ταυτοχρονα τα αναγραφομενα ισχυοντα διαταγματα ηταν σωστα, δεν θα ειχα προβλημα να υπογραψω σκετη δηλωση, εστω κ επι σχεδιου απο αλλο συναδελφο. Google earth δεν θα πολυεμπιστευομουν, δεδομενου οτι το νομικο καθεστως δεν ειναι ο,τι βλεπει καποιος ως "πραγματική κατάσταση", αλλα βασιζεται στην υπαρχουσα χαρτουρα. Επιπλεον, εχω διαφωνησει πολλα χρονια εδω μεσα με συναδελφους που βασιζονται σε ακριβειες μετρησης, οταν η ουσια δεν ειναι η μετρηση, αλλα το πολεοδομικο καθεστως του ακινητου. Η μετρηση αφορα μονο αναγκες κατασκευαστικες κατα τη γνωμη μου, και πλεον εν ετει 2019 που εχουν λυθει αρκετά προβληματα του παρελθοντος, θα μπορουσαμε να πουμε πως ειναι εξισου σημαντικη με το πολεοδομικο καθεστως απο δω κ περα. Γι αυτο και λεγαμε οτι τα λεφτα του τοπογραφικου δεν ειναι στην αποτυπωση, αλλα στη δηλωση 651 (αποδεικνυεται πλεον και απο τις διαφορές αμοιβης της πιατσας μεταξυ "σκετου τοπογραφικου αποτυπωσης για κτηματολογιο" και "κανονικου τοπογραφικου")

 

Η ουσια ειναι να ξερει καποιος τι σκατα κανει καθε φορα, και να ειναι σίγουρος για αυτα που ξερει. Στην τελικη γι αυτο υπαρχουν και οι διαδικασίες για ορθη εκπονηση μελετων.

 

Απο κει κ περα ο καθενας κανει ο,τι καταλαβαινει, και επειδη ειναι αρκετοι αυτοι που δεν καταλαβαινουν τι κανουν, γι αυτο εχουμε δουλεια και εμεις που σκουπιζουμε τη σαβουρα συναδελφων γκαφατζηδων, ακομα και σε υπεροχα υπερσυγχρονα υπερπληρη τοπογραφικά (να ναι καλα οι ανθρωποι και να συνεχιζουν απτοητοι, ετσι ωστε να μπορουμε κ εμεις να τρωμε το παντεσπανι μας)

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεκτά τα όσα λέτε ότι το τοπογραφικό διάγραμμα είναι μια συνολική μελέτη, άλλα γιατί συνεχώς αυξάνουν οι υποχρεώσεις του μελετητή, και ως προς ποιο σκοπό πρέπει να γράφουμε αν περνάνε ράμματα και καλώδια υψηλής τάσης και όλα τα παρελκόμενα. Κανονικά θα έπρεπε απλά να μετράμε, υπολογίζουμε, αναφέρουμε τις πολεοδομικές διατάξεις και σε ποια περίπτωση εμπίπτει το ακίνητο με βάση τα όσα αποτυπωθηκαν. Όλα αυτά τα εξτραδάκια πως προέκυψαν, ποιον εξυπηρετούν και για ποιο λόγο πρέπει να τα κάνουμε εμείς, και με διαρκώς μειωμένη τιμή παροχής των υπηρεσιών μας.

Link to comment
Share on other sites

Μα αν περνάει υψηλή τάση έχεις δουλεία και περιορισμό στη δόμηση. Ποια είναι τα άλλα "εξτραδάκια" που θεωρείς περιττά; η απόσταση από την θάλασσα; το αν εμπίπτει στη δασική νομοθεσία; το αν είναι άρτια οικοδομήσιμα τα όμορα; το αν υπάρχει κτηματολόγιο στην περιοχή; όλα αυτά είναι σημαντικά και μόνο ο μηχανικός πρέπει να τα κάνει, και ας κοστολογήσει ορθά την εργασία του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

σωστα,

το τοπογραφικο πρεπει οχι μονον να αποτυπωνει, αλλα και να  βεβαιωνει  τις ιδιοτητες του γηπεδου..

Δεν υπαρχει περιπτωση να δεχθει η ΔΟΥ να περασει δηλωση ΦΜΑ ή δωρεάς ή κληρονομιας, εάν δεν υπαρχει τοπογραφικο,  με βαση το οποιο -και τα οσα ο μηχανικος βεβαιωνει   σε αυτο - βγαινει η αντικειμενικη αξια.

https://www.michanikos.gr/forums/topic/44714-σφραγίδα-όρια-υπεδείχθησαν-υπό-του-ιδιοκτήτου/?do=findComment&comment=816097

 Το πώς και πόσο κοστολογει καθε ενας την δουλειά του - και τις γνωσεις του - ειναι δικο του  θεμα.

υγ

όλα αυτα τα στοιχεια που ζηταει το εντυπο ΑΑΓΗΣ, ποιος θα τα "βεβαιωσει" ?

...

 

ή το Εντυπο 3 για την αντικεριμενικη ενος οικοπεδου...?

 

 

Ε3_υπόλοιπο δόμησης οικοπέδου-1.pdf

εντυπο ααγης.pdf

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.