Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ν.651/77 και Ν.1337/83


Recommended Posts

Freecat, αν εσύ αγόραζες ένα ακίνητο εμπλεκόμενο σε πράξη τακτοποίησης, σύμφωνα με την οποία έχει υποχρεώσεις, δεν θα ήθελες να το γνωρίζεις;

Link to comment
Share on other sites

συνάδερφοι ένα ερώτημα...

η δήλωση του Ν651/77 αναφέρει μόνο τις οφειλές σε γη και χρήμα που απορρέουν από τον Ν1337/83.

αν στο τοπογραφικό (αδείας) υπάρχουν στοιχεία πράξης τακτοποίησης από την οποία είχαν προκύψει υποχρεώσεις λόγω προσκυρώσεων, είμαστε υποχρεωμένοι να τα συμπεριλάβουμε κι αυτά τα στοιχεία στη δήλωση?

με λίγα λόγια για την δήλωση ισχύει πάντα πως ότι δεν εμπίπτει, δεν οφείλει κιόλας?

 

Με την αναφορά σου ότι στο τδ της ΟΑ υπάρχουν στοιχεία της τακτοποίησης, προκύπτει το συμπέρασμα ότι το ΡΣ εγκρίθηκε με τις διατάξεις του νδ 1923 και, επομένως, δεν τίθεται θέμα εισφορών.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Στην νέα (sic) 651/77 που ενσωματώνουμε ακόμα και στα τοπογραφικά αδείας έχει βάλει μια πρόταση το υπουργείο που δεν υπήρχε παλιότερα.

(Εντός του οικοπέδου και κατα μήκος του προσώπου του δεν υπάρχουν δέντρα που προστατεύονται απο την δασική νομοθεσία).

Αντιμετωπίζω οικόπεδο εντός πράξης εφαρμογής που έχει μέσα 7 μεγαλά πεύκα.

Για να βγαλει ο ιδιοκτήτης μια άδεια της προκοπής θα πρέπει να κόψει μερικά. Μπορεί ή επειδή ειναι πεύκα θα εχει θέμα η ΕΕΜΚ?

Στην 651/77 τι γράφουμε? 

Ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=1%2B0mGANvlro%3D&tabid=777&language=el-GR

 

Σε αυτο αναφέρεται λιγο διαφορετικά αλλά το ουσιάστικο ζήτημα παραμένει.

Edited by netmin909
Link to comment
Share on other sites

μου εχει ζητηθεί βεβαίωση κυρωμένου δασικού απο την Μενεμένη (μέσα σε ΠΕ) για έγκριση και στη συνέχεια άδεια δόμησης

τεσπα αυτό σαν αστερίσκο.

Στην 651 θα βάλεις περι ύπαρξη δέντρων και φωτογραφίες

τι πρόβλημα να συναντήσεις για μικρης κλίμακας δε μπορώ να καταλάβω..

Edited by jojo
Link to comment
Share on other sites

Ο zulumpo ζήτησε , υποθέτω, την απόφαση (πρόταση ??)  του υπουργείου. 

Πέρα από το γεγονός ότι πρέπει να αποτυπώνονται τα πεύκα (ειδικός συμβολισμός) αλλά το θεωρώ υπερβολή το υπουργείο να ασχολείται με το θέμα αυτό και να το ζητά (?) στη δήλωση του Ν.651.

Κάποτε, όταν ο σύλλογος της Θεσσαλονίκης ήταν στα πάνω του, αποτρέψαμε την απαίτηση των συμβολαιογράφων (πάντα μεγάλη δύναμη), ώστε να δηλώνουμε στον Ν.651 ότι το γεωτεμάχιο δεν ... κρύβει (???) αρχαία (κουφό?) 

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή nbr δεν πάμε με ειδικό μηχάνημα ανίχνευσης μετάλλων;

Φυσικά και οι συμβολαιογράφοι ζητούν βεβαίωση για γεώτρηση λες και δεν εχω δει χωράφια με κρυμμένες γεωτρήσεις (μικρές αλλά είχαν) 

της ειπα οτι βεβαίωση απο μένα δεν παίρνεις - μπορείς να πάρεις ΥΔ από τον ιδιοκτήτη φυσικά-,

δε θα πηγαίνω εγω με το σκαλιστήρι να ψάχνω όλο το χωράφι μην μου εχει θάψει ο άλλος την γεώτρηση κάτω από τα χόρτα

όσο για την βεβαίωση περι δέντρων nbr ειναι στα πρότυπα ΤΔ ΑΔΕΙΑΣ και ζητείται 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=zk1EneAL2ZA%3d&tabid=777&language=el-GR

και περι διατηρητεου η νομοθεσια δεν λεει "ομορου" αλλα ΠΛΗΣΙΟΝ

--> τωρα το ποσο κοντα ειναι το πλησίον, εδώ σε θέλω

Edited by jojo
τονισμος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.