Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ν.651/77 και Ν.1337/83


Recommended Posts

2.Πρόσβαση στην επικαιροποιημένη τεχνική Νομοθεσία

το χρησιμοποιείς;;; αξίζει;;;

διότι το αντίστοιχο της Δομικής ενημέρωσης ήταν άθλιο

------

εγώ λέω να το απαιτήσουμε ΔΩΡΕΑΝ

όπως οι δικηγόροι έχουν ελέυθεροι πρόσβαση από το σύλλογό τους

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα myri,εγκυκλίους δεν έχει καθόλου.

 

Από Νομοθεσία έχει αρκετά,σχεδόν όλα,κ μάλιστα επικαιροποιημένα.Διαγράμματα που επισυνάπτονται στα ΦΕΚ ΔΕΝ έχει......έχει όμως forum που σου απαντάνε νομικοί σύμβουλοι της intracom.

 

Όσον αφορά τις διακηρύξεις κ τα τιμολόγια,η αλήθεια είναι ότι ενώ οι διακηρύξεις είναι οκ,τα τιμολόγια είναι σε δύσχρηστη φόρμουλα.

 

Κατά τη γνώμη μου το συνολικό πακέτο του ΤΕΕ είναι αρκετά ελκυστικό.Μην το πάρετε όλοι όμως γιατι αν αυξηθεί η ζήτηση θα έχουμε ανατιμήσεις.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το χρησιμοποιώ εδώ και μια δεκαετία, μπορεί και περισσότερο, από τότε που βγήκε τέλος πάντων!

 

Και έχω να πω ότι αν πρόκειται για αναζήτηση νομοθεσίας σε γενικότερα θέματα, πέρα από τα στενά τεχνικά, είναι πολύ καλό και ιδίως η σύνδεση κάθε άρθρου Νόμου ή ΠΔ με Αποφάσεις κλπ που έχουν εκδοθεί "κατ' εξουσιοδότηση" καθώς και η σύνδεση κάθε άρθρου με τη νομολογία, δηλαδή τις δικαστικές αποφάσεις που παραπέμπουν σ' αυτό (πολύ καλή δυνατότητα).

 

Ο συνδιασμός συνδρομών νομοθεσίας, που με έχει καλύψει σχεδόν σε ό,τι έχω χρειαστεί μέχρι σήμερα, είναι: Δομική+ΝΟΜΟΣ+Εθνικό Τυπογραφείο (και μερικές ακόμα πιο εξειδικευμένες).

 

Μήπως είμαστε εκτός θέματος;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για κάποιο θέμα, ίσως λίγο τετρημένο για μερικούς αλλά εγώ το αντιμετωπίζω πρώτη φορά μιας και ασχολούμαι με εντελώς διαφορετικά πράγματα. Κάποιος πελάτης (βασικά γνωστός μου), μου έφερε ένα τοπογραφικό, στο οποίο υπάρχει υπογεγραμμένη η δήλωση του Ν.651/77. Μου είπε πως ο συμβολαιογράφος του ζήτησε υπογραφή από μηχανικό για δήλωση του νόμου Ν.1337/83. Βέβαια διάβασα τον εν λόγω νόμο αλλά δεν γνωρίζω τι πρέπει να γράψω στη δήλωση αυτή.

Αν μπορεί κάποιος ας με κατατοπίσει, γιατί πρώτον δεν είναι καιρός να χάνουμε πελάτες και δεύτερον μην εκτεθούμε και σε γνωστό άνθρωπο!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αναζήτηση συνάδελφε στα παλαιότερα θέματα. Πρέπει να είναι το θέμα που έχει απαντηθεί και αναλυθεί περισσότερο από κάθε άλλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν καλύτερα να συμβουλευτείς ένα συνάδελφο της περιοχής που γνωρίζει την πολεοδομική νομοθεσία. Λάθη στη συγκεκριμένη δήλωση μπορούν να αποβούν πολύ ζημιογόνα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

συνάδερφοι ένα ερώτημα...

η δήλωση του Ν651/77 αναφέρει μόνο τις οφειλές σε γη και χρήμα που απορρέουν από τον Ν1337/83.

αν στο τοπογραφικό (αδείας) υπάρχουν στοιχεία πράξης τακτοποίησης από την οποία είχαν προκύψει υποχρεώσεις λόγω προσκυρώσεων, είμαστε υποχρεωμένοι να τα συμπεριλάβουμε κι αυτά τα στοιχεία στη δήλωση?

με λίγα λόγια για την δήλωση ισχύει πάντα πως ότι δεν εμπίπτει, δεν οφείλει κιόλας?

Link to comment
Share on other sites

έχεις μπερδέψει λίγο τον 651 με τον 1337

 

ο 651/77 είναι υποχρεωτικός για να γνωρίζει ο πελάτης το αν το γήπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο ή όχι.

η αρτιότητα και η οικοδομησιμότητα όμως είναι έννοιες που εξαρτώνται από πολλά.

γι' αυτό αναφερόμαστε και στον 1337 ή και στο κητματολόγιο όπου υπάρχει και σε πολά άλλα κατά περίπτωση

 

γενικά μια καλή δήλωση του 651/77 είναι αυτή που περιλαμβάνει τα πάντα πάνω στην πολεοδομική υπόσταση του ακινήτου και ταυτόχρονα είναι πολύ καλά διατυπωμένη

 

όπως είπαν και παραπάνω μεγάλη προσοχή γιτί τα λάθη σπάνια συγχωρούνται...

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω θεμα αρτιοτητας.

μια δηλωση για συμβολαιο αγορας διαμερισματος κανω. το οικοπεδο ειναι οκ απο αυτη την αποψη.

ψαχνω το κομματι των εισφορων. δεν θελω να γραψω παραπανω στοιχεια απο αυτα που ειναι απολυτως απαραιτητα.

-------------------------------------------------------

 

προφανως δεν αναφερόσουν σε μενα αλλα σε καποιον συναδερφο πιο πανω...

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, DOOM.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.