Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δορυφόροι


Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό οι δοροφόροι παίζουν άσχημα παιχνίδια...

8-9-10 στην αρχή και μετά 4-5 και πάμε πάλι πάνω για να κοπεί κάπου και φτου από την αρχή . Fix αδύνατον τουλάχιστον για εμένα και σε περιοχή που έχω ξαναδουλέψει και είχε γενικά καλό σήμα.

το ίδιο πρόβλημα και και σε διπλόσυχνο και σε μονόσυχνο.

Ακουσα ότι σχετίζεται με τον ι95 .

Εχει κάποιος συνάδελφος σχετική εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

Μια λύση για να βεβαιωθείς αν οφείλεται στα ιονοσφαιρικά προβλήματα του ηλιακού (11ετή ?) κύκλου, νομίζω θα ήταν να δοκιμάσεις να μετρήσεις σούρουπο, βράδυ ή πριν το ξημέρωμα και να δείς πως μεταβάλλεται ο αριθμός των δορυφόρων σε σχέση με την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Για καλύτερη θέαση ή νωρίς το πρωί ή αργά το απόγευμα.

Προτιμάτε την Τετάρτη που είναι ελεύθεροι οι Glonass.

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποίησε και το site http://asp.ashtech.com/wmp/ ώστε να δεις διαθεσιμότητα δορυφόρων και να προγραμματίζεις τις εργασίες πεδίου.

 

Από δική μου εμπειρία έχω να σου παραθέσω το εξής. στη περιοχή της Νεμέας το 2007 με διπλόσυχνο GPS fixed με ακρίβεια cm. από το 2009 για την ίδια περιοχή ποτέ fixed και ακρίβεια η οποί κυμαινόταν από 15cm έως 80cm.

 

όμως παρατήρησα ότι αυξήθηκαν οι κεραίες τηλεπικοινωνιών(πλέον κεραίες όλων των εταιριών κιν. τηλεφωνίας και αναμεταδότες ψηφιακού και αναλογικού σήματος) σε απόσταση 600μ. καθώς και ύπαρξη πολλαπλού επίγειου δορυφορικού συστήματος (ιδιωτική ή στρατιωτική εγκατάσταση) σε απόσταση 3 χιλ.

 

κάποιες φορές λοιπόν η ζωή μας γίνεται δύσκολη και είναι αδύνατο να παρακαμφθούν κάποια εμπόδια.

 

το site θα σε βοηθήσει πάντως να προγραμματίζεις την εργασία σου. ακολούθησε τα βήματα και θα βρεις μια άκρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι εξήγηση απαιτείται ; Είναι πραγματικότητα τουλάχιστον για το δίκτυο SMARTNET της METRICA που χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω, οι δορυφόροι glonass είναι εκεί και εκπέμπουν 24/7, τι σημαίνει "την Τετάρτη είναι ελεύθεροι", μήπως η Μέτρικα δίνει δεδομένα glonass μονο τετάρτη;

Πρώτη φορά ακούω να υφίσταται τέτοιος περιορισμός.

Έγω πάντως μετράω οποιαδήποτε μέρα χωρίς πρόβλημα και GPS και GLONASS με L1 δέκτη και post processing.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε τοπογαβρε δεν καταλαβαίνω που αναφέρεσαι. Οι glonass είναι ελεύθεροι μονίμως απλά ξεκλειδώνεις το option στο όργανο σου όταν το αγοράζεις.Εαν ενοεις οτι η metrica τους έχει κλειδωμένους στις δικτυακές υπηρεσίες απλά αλαξτε εταιρεία.

Πιστεύω δε ότι πρέπει να είναι κάποιος ανόητος για να πληρώνει για να τους ξεκλειδώσουν την στιγμή που άλλες εταιρείες του παρεχουν free.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.