Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δημοσίευση Ν.4014/11 για τις Ρυθμίσεις Αυθαιρέτων


Recommended Posts

μήπως προσθέτεις τα μ2 όλων των μπαλκονιών; γιατί πολύ μου φαίνεται 40% υπέρβαση κάλυψης (κανονικά θα πρέπει να υπολογίσεις τα τετραγωνικά που προκύπτουν από την οριζόντια προβολή των μπαλκονιών

 

άρθρο 22 παρ. 3 ν.1577/1985: "Αυθαίρετη κατά το προηγούμενο εδάφιο κατασκευή, η οποία όμως δεν παραβιάζει τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις ή αυτές που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής της είναι δυνατόν να νομιμοποιηθεί ύστερα από έκδοση ή αναθεώρηση οικοδομικής άδειας.

 

Άρα μήπως να πάς για έκδοση ή αναθεώρηση άδειας και όχι μέσω του 4014;

Link to comment
Share on other sites

μήπως προσθέτεις τα μ2 όλων των μπαλκονιών; γιατί πολύ μου φαίνεται 40% υπέρβαση κάλυψης (κανονικά θα πρέπει να υπολογίσεις τα τετραγωνικά που προκύπτουν από την οριζόντια προβολή των μπαλκονιών

 

 

δεν το εθεσα σωστα μαλλον. το συνολο των εξωστων κ ημιυπαιθριων αν βαλω κ τα εξτρα μετρα των αυθαιρετων εξωστων , παιζει να υπερβαινει το 40% *τ.μ οικοπεδου. οποτε θεωρητικα ειναι πλεον παρανομα συμφωνα με τους ισχιοντες νομους. οταν κατασκευαστηκε , ισωσ να μην υπηρχε περιορισμος στα τμ των εξωστων. η παραβαση πλεον ειναι υπερβαση ποσοστου συνολου τμ εξωστων η/χ . αλλιως θα αρκουσε αναθεωρηση αρχιτεκτονικων , με οτι ζητηθει , πχ στατικα κλπ. τωρα μαλλον πρεπει να θεωρηθει ως παραβαση πολεοδομικου κτηριακου? δλδ στα λοιπα ???

:razz: κ μετα πρεπει να γινει κ αναθεωρηση αρχιτεκτονικων ή αρκει η τακτοποιηση?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, σε οικοδομη με αδεια , .......... ως τι παραβαση θεωρειται? λοιπες πολεοδομικεσ παραβασεις?

 

Πραγματι μια βεραντα -εξωστης ως τι παράβασγ θεωρειται;

Link to comment
Share on other sites

δεν το εθεσα σωστα μαλλον. το συνολο των εξωστων κ ημιυπαιθριων αν βαλω κ τα εξτρα μετρα των αυθαιρετων εξωστων , παιζει να υπερβαινει το 40% *τ.μ οικοπεδου. οποτε θεωρητικα ειναι πλεον παρανομα συμφωνα με τους ισχιοντες νομους. οταν κατασκευαστηκε , ισωσ να μην υπηρχε περιορισμος στα τμ των εξωστων. η παραβαση πλεον ειναι υπερβαση ποσοστου συνολου τμ εξωστων η/χ . αλλιως θα αρκουσε αναθεωρηση αρχιτεκτονικων , με οτι ζητηθει , πχ στατικα κλπ. τωρα μαλλον πρεπει να θεωρηθει ως παραβαση πολεοδομικου κτηριακου? δλδ στα λοιπα ???

:razz: κ μετα πρεπει να γινει κ αναθεωρηση αρχιτεκτονικων ή αρκει η τακτοποιηση?

 

Για παραβάσεις του τύπου που αναφέρεις δεν νομίζω ότι χρειάζεται να γίνει αναθεώρηση, η ενημέρωση του φακέλου της άδειας θα γίνεται από τα σχεδια που θα καταθέσεις για τον 4014.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι μια βεραντα -εξωστης ως τι παράβασγ θεωρειται;

 

λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις : 500 € έκαστος

Link to comment
Share on other sites

φίλε Αεκτζί

περιληπτικά και με επιφύλαξη

Στο τμήμα αυθαιρέτων της πολεοδομίας μπορείς να αναζητήσεις των φάκελο με τα σχέδια και τις δηλώσεις του <τότε> ... Αν είσαι τυχερός και υπάρχει ο φάκελος, στα σχέδια θα φαίνετε με κόκκινο χρώμα (περίγραμμα/ διαγράμμιση) το - τα τμήματα του κτιρίου που ¨νομιμοποιήθηκαν τότε¨.

Σχετικά με το <χαρτί> δεν το έχω πρόχειρο σήμερα.

Στο κείμενο περιγράφονται τα αυθαίρετα τμήματα, και αν δεν κάνω λάθος ορίζετε και το πρόστιμο .

Δεν γνωρίζω πως βεβαιώνεις ότι έχουν πληρωθεί τα πρόστιμα.

Link to comment
Share on other sites

@ΑΕΚΤΖΙΣ & @manost:

Μερικές φορές ούτε το να βεβαιώσεις ότι έχουν πληρωθεί τα πρόστιμα δεν αρκεί! Τι εννοώ; Έχω περίπτωση εξαίρεσης από κατεδάφιση που έγινε το 1973 με το Ν.410/68. Η ιδιοκτήτες πλήρωσαν τις απαιτούμενες εισφορές και θεώρησαν ότι ξεμπέρδεψαν. Έχουν την απόδειξη εξόφλησης, έχουν την απόφαση της Νομαρχίας από το 1973 που το εξαιρεί από κατεδάφιση. Ωστόσο πηγαίνοντας στο τμήμα αυθαιρέτων για να αναζητήσω το φάκελο δεν μπόρεσα να τον βρω καταγεγραμμένο στο αρχείο. Ο υπάλληλος κι ο προϊστάμενος του τμήματος έδωσαν σαν πιθανή εξήγηση το ότι "ίσως κάποιο έγγραφο από τη ΔΟΥ να μην επεστράφη στην Πολεοδομία κι έτσι η υπόθεση να μην έκλεισε ποτέ τελεσίδικα". Έτσι η ιδιοκτησία αυτή παραμένει αυθαίρετη. Ο προϊστάμενος λέει ότι δεν μπορεί να κάνει τπτ παρά να μου δώσει μια βεβαίωση ότι "ο φάκελος δεν μπορεί να βρεθεί". Κι οι ιδιοκτήτες χτυπιούνται...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μάγκες, ερώτηση Β-Ο-Μ-Β-Α:

 

Αυθαίρετα που έχουν εξαιρεθεί από την κατεδάφιση με τον 720/1977 ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ Η' ΟΧΙ από τις διατάξεις του 4014?

 

ΔΕΝ βλέπω ΠΟΥΘΕΝΑ αναγραφή για το συγκεκριμένο θέμα...

 

edit: άκυρο, το βρήκα. Άρθρο 15 Ν.1337/85. Εξαιρούνται κανονικά

Link to comment
Share on other sites

O 4014 λέει ότι εξαιρούνται όσα έχει ανασταλεί η κατεδάφισή τους με τον 1337/83.

 

Ο 1337/83 λέει στο άρθρο 15 ότι αναστέλεται η κατεδάφιση όσων υποβάλουν δήλωση εμπρόσθεσμα και στην συνέχεια στο άρθρο 15 παρ. 7 λέει ότι οι δηλώσεις αυτές ΔΕΝ απαιτούνται για όσα έχουν δηλωθεί με τους 410/1986 , 720/77 και 8/1973 .

 

Υπάρχουν εγκύκλιοι και αποφάσεις της εποχής εκείνης για το τι και πως ίσχυε με τον 1337 και τις παλαιότερες νομιμοποιήσεις.

 

Εκτίμησή μου είνα πως ότι έκρινε ο 1337 ότι εξαιρείται από τα παλαιότερα δηλωμένα να εξαιρείται και σήμερα.

 

Αλλά είπα είναι εκτίμηση μου αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.