Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσίευση Ν.4014/11 για τις Ρυθμίσεις Αυθαιρέτων


Recommended Posts

Αυτό μπορείς να μου πείς πού ακριβώς το βρήκες?Ακόμη δεν θυμάμαι το νόμο απ' έξω.....

 

Είναι στο νόμο zavi

 

Αυτό μπορείς να μου πείς πού ακριβώς το βρήκες?Ακόμη δεν θυμάμαι το νόμο απ' έξω.....

 

Γενικά νομίζω ότι το συμβόλαιο μπορεί να θεωρηθεί ως δημόσιο έγγραφο αν κ μόνο αν έχει συνταχθεί πριν το '83.Δηλαδή πρέπει οι ιδιοκτήτες να ανατρέξουν σε συμβόλαιο πριν το '83 για να το χρησιμοποιήσουν ως αποδεικτικό ότι προϋπήρχε η αποθήκη, αν περιγράφεται στο συμβόλαιο.

 

Ειδάλλως the bird.Αυθαίρετα μετά το '83 που μεταβιβάστηκαν με ψευδή υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη τους ότι ανεγέρθηκαν προ 83, αφενός μεν είναι άκυρα ΧΩΡΙΣ δικαστική απόφαση, αφετέρου αν πούμε ότι το κράτος θα κλείσει τα μάτια προκειμένου να εισπράξει τότε θα πρέπει να πληρωθεί ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

 

Υπάρχει άδεια του 1969 για το 50% της δηλούμενης, με το πωλητήριο του 2007, δόμησης. Θα συμφωνήσω ότι ίσως έχουν γίνει ψευδές δηλώσεις από πωλητές, δεδομένου ότι για να γίνει οποιαδήποτε συμβόλαιο έπρεπε να κατατεθεί και η άδεια, εκτός για τα πριν του 1983. Ωστόσο οι αεροφωτογραφίες, π.χ, απεικονίζουν και τους σκεπασμένους εξώστες και πολλά άλλα, όπως υπέργειες δεξαμενές, που φαίνονται ως δόμηση κάποιες φορές, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

αν και ο ζαβι ειναι ειδικος σε αυτα....

 

 

το συμβολαιο αγορας ΕΙΝΑΙ δημοσιο εγγραφο γιατι ο συμβολαιογραφος ειναι δημοσιος λειτουργος.....

 

 

δημοσια εγγραφα.......εφορια - συμβολαιογραφου - πολεοδομιας καταγγελιες- δικαστηρια

 

εγγραφα δεκο........ρευματοδοτηση απο δεη....

 

Το 1522 συμφωνεί με αυτό (βέβαια ήταν 7:30 το πρωί και ο υπάλληλος δεν είχε πιεί καφέ ακόμα :smile:

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΝΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΕΘΝΙΚΩΝ ,ΕΠΑΡΧΙΑΚΩΝ ΚΑΙ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΟΔΩΝ

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΥΠΟΓΕΙΟΙ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΙ ΧΩΡΟΙ ΚΑΤΩΘΕΝ ΒΕΡΑΝΤΩΝ (Νομιμως υφισταμενων), ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΖΩΝΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ( 15 μετρων για επαρχιακη οδο) ΤΗΣ ΠΑΡ.3/Α/ΒΒ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 23 ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ 4014/2011, ΥΠΆΓΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΡΥΘΜΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 23 ΠΑΡ. 2/ΣΤ , ΣΕ ΝΟΜΙΜΑ ΑΝΕΓΕΡΘΕΙΣΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΕ ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΠΕΡΙΟΧΗ .

ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ( ΣΧΕΤΙΚΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΥΠΕΧΩΔΕ 38819/6704/10-6-1986 ) ΟΤΙ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ, ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΩΣ ΠΡΑΣΙΑ , Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΤΗΣ ΠΑΡ.3 ΤΟΥ ΑΡ.23 .

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αν για το αυθαίρετο έχει υποβληθεί β' δήλωση αλλά δεν έχει εκδοθεί απόφαση οριστικής εξαίρεσης (επειδή ήταν εκτός σχεδίου ή από αδιαφορία αν ήταν/ενταχθηκε σε σχέδιο) τότε το αυθαίρετο τελεί υπό αναστολή κατεδάφισης μέχρι την τελική κρίση του (που μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο μετά την ένταξή του στο σχέδιο). Στην περίπτωση αυτή ΔΕΝ χρειάζεται να γίνει τίποτα (και εξακολουθεί να μπορεί να μεταβιβάζεται βάσει του 4014)

 

 

Δηλαδη πρεπει να γινει απλη δηλωση για το συγκεκριμενο κτισμα οτι εχει δηλωθει εχει παρει απλη αναστολη κατεδαφισης και μεχρι εκει?

Εχω εναν πελατη που ενω το ειχε δηλωσει τοτε (ειναι εκτος σχεδιου) επιμενει να τι ξαναδηλωσει τωρα... τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Κανω την εξης απλες σκεψεις σχετικα με τα προ του 1955 αυθαιρετα :

 

1)Το αδικημα του φονου μετα απο εικοση χρονια παραγραφεται,

 

του ταλαιπωρου του αγροτη το αδικημα που εφτιαξε μετα το 1955 (σε μια Ελλαδα κατεστραμενη απο το Β παγκομιο πολεμο και τον εμφυλιο) μια παραγκα που ειτε λεγετε σπιτι ειτε αποθηκη ειτε μαντρι χωρις οικοδομικη αδεια διοτι δεν ειχε να ταιση τα παιδια του ,οχι να πληρωνη μηχανικους,

 

αυτο το αδικημα δεν παραγραφεται ποτε ?????????

εστω και αν παρανομησας το μονο που εκανε ηταν πραξεις επιβιωσης!!!!!!!!!

 

 

Μα τα προ του 1955 ακίνητα αναφέρονται στην παρ.2 όπου λέει ότι εξαιρούνται από την απαγόρευση μεταβίβασης λόγω αυθαιρεσίας. Άρα μπορούν να μεταβιβασθούν αν και αυθαίρετα χωρίς την τακτοποίησή τους. Νομίζω ότι μπερδεύεσαι , συνάδελφε. Εγώ τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί μία αυθαίρετη περίφραξη να τακτοποιηθεί με το νόμο 4014/11; Και αν ναι πάει στις παραβάσεις με 500 ευρώ/ παράβαση ή να πληρωθεί το παράβολο και να βγει άδεια μέσα σε 3 χρόνια; Θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθειά σας!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί μία αυθαίρετη περίφραξη να τακτοποιηθεί με το νόμο 4014/11; Και αν ναι πάει στις παραβάσεις με 500 ευρώ/ παράβαση ή να πληρωθεί το παράβολο και να βγει άδεια μέσα σε 3 χρόνια; Θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθειά σας!

 

κατα τη γνώμη μου θα πληρωθεί παράβολο και θα βγεί άδεια μέσα σε 3 ετη.

Link to comment
Share on other sites

έχω περίπτωση αυθαιρέτου, το οποίο έχει άδεια αποθήκης και έχει μετατραπεί σε κατοικία.Μπορώ να τακτοποιήσω με τον 3843??αν όχι και παω με τον 4014 πρέπει να βγεί και άδεια?μιλάμε για μια αυθαίρετη αλλαγή χρήσης αλλά οχι σε νόμιμο περιγραμμα κτιρίου.Υπάρχει μόνο η αποθήκη με άδεια αποθήκης

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτα που του λες του ανθρωπου?

Καμια σχεση με αναλυτικο....

 

Υπολογισε το προστιμο που βγαινει με τον 3843, υπολογισε και αυτο με τον 4014 και οποιο συμφερει παραπανω τον ιδιοκτητη, ενταξε το και τελειωσες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.