Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσίευση Ν.4014/11 για τις Ρυθμίσεις Αυθαιρέτων


Recommended Posts

ερωτηση προς συναδελφους

σχετικα με τον ν4014/11 εαν εχεις ημιυπαιθριο, που δεν μπορει να τακτοποιηθει με το ν3843/10 θεωρειται

α) αλλαγη χρησης ή υπερβαση δομισης?

Link to comment
Share on other sites

Εκτίμησή μου είνα πως ότι έκρινε ο 1337 ότι εξαιρείται από τα παλαιότερα δηλωμένα να εξαιρείται και σήμερα.

 

Αλλά είπα είναι εκτίμηση μου αυτό.

 

Και συνεχίζω με τα καυτά θέματα προς συζήτηση:

 

Για να υπάγεται κάποιο ακίνητο στον 4014, το οποίο είχε δηλωθεί με τον 1337, θα έπρεπε να είχε ολοκληρώσει ΚΑΙ τη Γ' φάση εξαίρεσης ή αρκεί η Β'???????????

 

Διότι:

 

Αν είχε ολοκληρώσει τη Γ'΄φάση, τότε εντός 2 μηνών από την απόφαση Νομάρχη για οριστική εξαίρεση ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΟΙ ΜΕΛΕΤΕΣ ΠΡΟΣ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ, ειδάλλως χανόταν το δικαίωμα νομιμοποίησης. (!!)

 

Οπότε, ΟΛΑ τα ακίνητα που δηλώθηκαν με τον 1337 και δεν προχώρησαν στη διαδικασία νομιμοποίησης, ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗ Β' ΦΑΣΗ (προσωρινή αναστολή κατεδάφισης).

 

(Βέβαια, το χαρτί που δινόταν τότε από τις υπηρεσίες έγραφε ''Νομιμοποίηση'' και όχι ''Προσωρινή Αναστολή Κατεδάφισης'':lol:)

 

Εν τέλει, η Β'΄φάση που ουσιαστικά αφορά την πλειψηφία των αυθαιρέτων του 1337 ΠΙΑΝΕΤΑΙ Η' ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ 4014 κατά τη γνώμη σας??

Link to comment
Share on other sites

 

Εν τέλει, η Β'΄φάση που ουσιαστικά αφορά την πλειψηφία των αυθαιρέτων του 1337 ΠΙΑΝΕΤΑΙ Η' ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ 4014 κατά τη γνώμη σας??

 

είναι και δικιά μου απορία αυτό zavi, σε προηγούμενο πάντως post, συγχωρέστε με αλλά δε θυμάμαι ποιος συνάδελφος μου απάντησε σε παρόμοιο ερώτημα, είπε ότι πας στη πολεοδομία στο τμήμα αυθαιρέτων και αυτοί θα σου πούνε αν έχει τακτοποιηθεί, ή όχι. άρα εγώ κράτησα, πολεοδομία και τμήμα αυθαιρέτων:P

Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο 15 του 1337 λέει σαφώς ότι:

'' Αναστέλλεται η κατεδάφιση των αυθαίρετων κτισμάτων που έχουν

ανεγερθεί μέχρι 31.1.1983 και που βρίσκονται σε περιοχές εντός ή εκτός

σχεδίου πόλης ή εντός οικισμών που υπάρχουν πριν από το έτος 1923, αν

οι ιδιοκτήτες τους υποβάλλουν εμπρόθεσμα τις δηλώσεις που προβλέπονται

από τις παραγράφους 4 και 5 του άρθρου αυτού''

 

Οπότε αν είχε υποβληθεί η δήλωση, ο 1337 λέει ότι εξαιρείται.....

 

 

Η βλακεία όμως δεν έχει τελειωμό διότι:

 

"Η αναστολή ισχύει μέχρις ότου κριθεί η οριστική διατήρηση ή μη κάθε

συγκεκριμένου αυθαιρέτου".

 

***Το εντός " " δεύτερο εδάφιο της παρούσης παρ. αφού αντικαταστάθηκε

δια του άρθρου 8 παρ. 6 του Ν. 1512/1985 (Α 4), αντικαταστάθηκε

ως ανωτέρω δια του άρθρου 2 παρ. 4 του Ν. 1772/1988, ΦΕΚ Α 91.

 

ΑΡΑ,

 

ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ Η Β' ΦΑΣΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΡΙΘΕΙ Ή ΌΧΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ Η ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΗΣ,σύμφωνα με τα λεγόμενα του φίλου μας του νομοθέτη!!!!!!!

 

Ή μήπως αρκεί με το σκεπτικό ότι δεν έχει κριθεί ακόμη??????

Link to comment
Share on other sites

Συνλαδελφοι, κτίσματα που βρίσκονται σε δασικές εκτάσεις ή αμφισβητούμενες εκτάσεις μπορούν εν τέλει να τακτοποιηθούν? Γιατί στην αρχή του νόμου που ανεφέρει για τις μεταβιβάσεις λέει ότι δεν επιτρέπεται αν δεν κάνω λάθος.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν κάνεις λάθος, ούτε να μεταβιβαστούν μπορούνε, ούτε να τακτοποιηθούν όσα είναι σε δασικές εκτάσεις, για αυτά που είναι σε αμφισβητούμενες εκτάσεις δεν γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεν μπορεί να βρεθεί παλιό τοπογραφικό παρά μόνο το φύλλο αδείας τι κάνουμε με βάση το άρθρο 24 που αναφέρει :

 

"Στην τεχνική έκθεση επισυνάπτονται φωτογραφίες όλων των

όψεων της κατασκευής, αντίγραφα του στελέχους, του

τοπογραφικού διαγράμματος της αδείας, της κάτοψης

του ορόφου, όπου εμφαίνεται η αυθαίρετη κατασκευή

για την οποία ζητείται η υπαγωγή στις ρυθμίσεις του παρόντος και τα σχέδια τομής σε κλίμακα 1: 100."

 

edit: Χρειάζεται ούτως ή άλλως στα εκτός σχεδίου τοπογραφικό με ΕΓΣΑ' 87

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει, η Β'΄φάση που ουσιαστικά αφορά την πλειψηφία των αυθαιρέτων του 1337 ΠΙΑΝΕΤΑΙ Η' ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ 4014 κατά τη γνώμη σας??

 

Λοιπόν, αν για το αυθαίρετο έχει υποβληθεί β' δήλωση αλλά δεν έχει εκδοθεί απόφαση οριστικής εξαίρεσης (επειδή ήταν εκτός σχεδίου ή από αδιαφορία αν ήταν/ενταχθηκε σε σχέδιο) τότε το αυθαίρετο τελεί υπό αναστολή κατεδάφισης μέχρι την τελική κρίση του (που μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο μετά την ένταξή του στο σχέδιο). Στην περίπτωση αυτή ΔΕΝ χρειάζεται να γίνει τίποτα (και εξακολουθεί να μπορεί να μεταβιβάζεται βάσει του 4014)

 

Αν το αυθαίρετο έχει απόφαση οριστικής εξαίρεσης από κατεδάφιση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΟ ότι είχε προθεσμία να εκδόσει άδεια νομιμοποίησης (διότι την προθεσμία την είχαν ΜΟΝΟ όσα δηλώθηκαν ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΑ και δεν ανιβαίναν τους όρους δόμησης). Επιπλέον αν μπορούσε να εκδόσει άδεια σύμφωνα με τον 1512 αλλά δεν το έκανε, ΠΛΕΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ βάσει του άρθρου 22 του ΓΟΚ. Τέλος το άρθρο 23 του ΓΟΚ περιλαμβάνει (μετά την τροποποίηση του το 2000) στα νόμιμως υφιστάμενα κτίρια και τα τμήματα των κτιρίων που εξαιρέθηκαν από την κατεδάφιση και ταυτόχρονα δεν αντιβαίνουν τους σημερινούς όρους δόμησης ή αυτούς του χρόνου κατασκευής τους (οπότε για τα τμήματα αυτά ΔΕΝ χρειάζεται άδεια νομιμοποίησης). Τα λοιπά τμήματα που αντιβαίνουν τους όρους δόμησης έχουν εξαιρεθεί οριστικά από την κατεδάφιση. Οπότε και στην περίπτωση αυτή πάλι ΔΕΝ χρειάζεται να κάνει κάτι ο ιδιοκτήτης.

 

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΤΙΣΤΕΙ ΠΡΟ ΤΟΥ 83 ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΘΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΟΣΑ ΚΤΙΡΙΑ:

1. Δεν υπέβαλαν καμία δήλωση του ν.1337 ενώ είχαν υποχρέωση

2. Δεν υπέβαλαν β' δήλωση

3. Υπέβαλαν β' δήλωση, εντάχθηκαν (ή βρίσκονταν ήδη) σε σχέδιο και ΑΠΟΡΡΙΦΘΗΚΕ η εξαίρεσή τους από την κατεδάφιση με απόφαση νομάρχη

4. Υπέβαλαν ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ δήλωση, εξαιρέθηκαν επειδή δεν αντιβαίναν τους τότε όρους δόμησης και αμέλησαν να εκδόσουν την άδεια νομιμοποίησης εντός της προθεσμίας (ΑΥΤΟΙ ΚΑΤΑΒΑΛΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΑΡΑΒΟΛΟ ΚΑΙ ΕΚΔΙΔΟΥΝ ΑΔΕΙΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ ΕΝΤΟΣ ΤΡΙΕΤΙΑΣ)

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

4. Υπέβαλαν ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ δήλωση, εξαιρέθηκαν επειδή δεν αντιβαίναν τους τότε όρους δόμησης και αμέλησαν να εκδόσουν την άδεια νομιμοποίησης εντός της προθεσμίας (ΑΥΤΟΙ ΚΑΤΑΒΑΛΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΑΡΑΒΟΛΟ ΚΑΙ ΕΚΔΙΔΟΥΝ ΑΔΕΙΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ ΕΝΤΟΣ ΤΡΙΕΤΙΑΣ)

 

Φίλε είσαι ωραίος, πεντάμορφος και κούκλος.Δυστυχώς για κάποιο λόγο δεν μπορώ να σου δώσω φήμη, δεν είναι περίεργο αυτό διότι είμαι γενικά κακό και εκκεντρικό παιδί στο φόρουμ.

 

Το τελευταίο μπορείς να το τεκμηριώσεις?Δεν το βρίσκω πουθενά, εκτός κ αν εννοείς την περίπτωση της παρ 18 του άρθρου 24. Αν ναι, εγώ διαφωνώ, νομίζω ότι πρέπει να το πληρώσουν όλο από την αρχή, κ όχι μόνο το παράβολο, διότι η περίπτωση αυτή αφορά άδειες που ανακαλούνται κ όχι οριστική απώλεια δικαιώματος εξαίρεσης από κατεδάφιση.

 

Γενικά πάντως, βλέπω armenopoulos και ψαρώνω, παίρνω κάμψεις στο όνομά σου.Και πίστεψέ με, δεν ψαρώνω εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είσαι ωραίος, πεντάμορφος και κούκλος.Δυστυχώς για κάποιο λόγο δεν μπορώ να σου δώσω φήμη, δεν είναι περίεργο αυτό διότι είμαι γενικά κακό και εκκεντρικό παιδί στο φόρουμ.

 

τον γλυκαινεις για να μην του δωσεις επειδη την εχει ΜΑΚΡΥΤΕΡΗ την φημη σε 466 μοναδες εσυ 266.....

 

τεσπα ζαβι εγω σε παω αλλα συμφωνω με αρμενοπουλο και θα του δωσω μια φημη να την εχει ακομα μακρυτερη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.